Czy wiesz, że...

Gospodarstwo domowe bez wody nie ma racji bytu. Jeżeli nie jesteśmy podłączeni do miejskiej kanalizacji i sieci wodociągowej, musimy zadbać o to we własnym zakresie. Jednym ze sposobów na pozyskanie wody do domu jest wywiercenie studni głębinowej - o ile na naszej ziemi można wykonać podobną pracę. Jak wygląda przygotowanie się do tego działania? Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy sprawić sobie taką studnię? Jaką pompę wybrać, aby spełniła niezbędne wymogi?

1. Jak szukać wody?

2. Odwierty na próbę

3. Wybór pompy

Jak szukać wody?

Gdy już podejmiemy decyzję o wykonaniu studni, pierwszym krokiem na drodze do jej realizacji jest znalezienie wody na naszej posesji. Najpierw określamy nasze zapotrzebowanie na wodę, liczone w ilości metrów sześciennych na np. ilość osób w gospodarstwie, czy zwierząt lub upraw, jeżeli takie posiadamy. Po określeniu zapotrzebowania należy znaleźć warstwę wodonośną, co następuje zazwyczaj w wyniku barania elektrooporowego gruntu. W momencie, gdy znajdziemy najlepsze miejsce na wiercenie studni głębinowych Sanok, nadchodzi pora na odwiert testowy.

Odwierty na próbę

Zanim zaczniemy wiercić na poważnie, należy wykonać kilka próbnych odwiertów. Ma to na celu przede wszystkim znalezienie najlepszego miejsca na ujęcie wody, głównie poprzez określenie, z jaką glebą mamy do czynienia, a także gdzie przebiega spąg warstwy wodonośnej. Wraz z informacją dotyczącą wysokości sklepienia wszystkie działania związane z odwiertem na próbę mają na celu ustalić koszt, jaki będziemy musieli przeznaczyć na wiercenie studni głębinowych Podkarpacie. Więcej na ten temat dowiesz się na http://studnie-jaslo.pl/.

Wybór pompy

Kiedy wiemy już gdzie i na jakiej głębokości będzie nasza studia, należy wykonać montaż rur studziennych i innych elementów studni, a także wybrać odpowiednią do niej pompę. Pierwsze pompowanie, tzw. próbne, ma na celu określić, czy cała konstrukcja działa poprawnie i jest dobrze dobrana pod względem tworzących ją elementów. Gdy wypadnie ono pomyślnie, w wyniku testu dostajemy informacje dotyczące parametrów pompy głębinowej, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy jej zakupie. Kiedy już ją zakupimy następuje ostatni etap prac, czyli trwały montaż wszystkich elementów. Ile trwa cały projekt? Wbrew pozorom nie jest to tak bardzo czasochłonne przedsięwzięcie, jakby się mogło wydawać. Od momentu znalezienia miejsca, przez wiercenie studni głębinowych Krosno, aż po kompletną instalację i doprowadzenie wody cały proces trwa zwykle około 2-3 dni robocze.