Czy wiesz, że...

Wariograf - urządzenie przez wiele osób traktowane niemalże jak produkt "science fiction". Czy badanie wariografem można uznać za wiarygodne?

Metody oszukiwania wariografu
Podczas badania wariografem sprawdza się reakcje fizjologiczne organizmu - bada się ciśnienie krwi, częstotliwość czy regularność oddechu. Dlatego też, wynik badania jest efektem obiektywnego pomiaru, nie opinii
Są osoby, z większym lub mniejszym doświadczeniem w tej dziedzinie, które próbują zaingerować w badania wariograficzne. Korzystają z metod uważanych za skuteczne. Są to jednak w dużej mierze pomysły amatorów. Jakie to sposoby? Osoba badana może na przykład kontrolować pracę swojego organizmu, przede wszystkim dotyczy to oddechu. Inną metodą jest przekierowanie myśli na zupełnie inną kwestię, skupienie się na odczuwaniu konkretnego odczucia - głodu, zmęczenia. 
Warto wspomnieć, że są także niezależne czynniki, które sprawiają, że wynik badania może nie odzwierciedlać rzeczywistości - stres, infekcja.
Z uwagi na te kwestie, skuteczność działania wariografu ocenia się na 98%. Oznacza to, że w znaczącej większość przypadków wynik badania będzie wiarygodny. Metody oszukiwania wariografu nie sprawdzą się najlepiej.

Czy można oszukać wariograf
Wszystkie wymienione powyżej metody znaleźć można w Internecie. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż zapewnienia ich autorów o wysokiej skuteczności takich metod mijają się z prawdą. Wszystkie celowe metody lub próby oszukiwania w trakcie badania są łatwo wykrywalne przez doświadczonego eksperta, który czuwa nad przebiegiem badania. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje też wykorzystywany sprzęt. Wariografy nowej generacji, czyli wariografy cyfrowe są precyzyjne i czułe, co pozwala na "przechytrzenie" osób, które próbują oszukać wariograf. Czy to oznacza, że wariograf wykryje kłamstwo ze stuprocentową dokładnością? Niekoniecznie, jeśli osoba oddawana badaniu posiada specjalne predyspozycje i została specjalnie wyszkolona, może jej się udać. Dlatego osoby przeprowadzające badanie, zawsze mają to na uwadze.

Warto zapoznać się z dotychczasowymi badaniami wariograficznymi w Polsce. Można to zrobić pod adresem: https://www.wariograf.com.pl/publikacje/. Na stronie znajdują się także interesujące fakty dotyczące całej procedury badania.