Czy wiesz, że...

Z materiałów wykończeniowych stosowanych w domowych pomieszczeniach nie można zapomnieć o listwach przypodłogowych. Dostępne są one w wielu wariantach, dzięki czemu można stworzyć przy ich pomocy nieprzeciętną aranżację. Listwy dekoracyjne pełnią też funkcję ochronną. Zabezpieczają one ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, zabrudzeniami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z całą pewnością nie są one czymś zbędnym albo mało znaczącym dodatkiem. Jeśli zostaną dobrze dobrane do wystroju wnętrza, staną się funkcjonalną i etyczną ozdobą.

Na jakie listwy do płytek się zdecydować?

Niezależnie od tego czy ktoś urządził wnętrze w stylu klasycznym lub nowoczesnym, warto zainwestować w listwy wykończeniowe do płytek. W ten sposób pomieszczenie będzie wyglądało bardziej estetycznie i zwiększy się też bezpieczeństwo. Listwy dekoracyjne to sposób na trwalszą podłogę. W zależności od tego, w jaki sposób została wykończona podłoga, należy dobrać do niej odpowiedni typ listew. W przypadku płytek idealnie sprawdzają się listwy aluminiowe. Te drewniane zarezerwowane są dla paneli podłogowych. Podobnie zresztą jak listwy przypodłogowe z MDF. Listwy metalowe zwykle produkowane są z aluminium lub stali nierdzewnej. Charakteryzują się szarym, stalowym odcieniem, co idealnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, szczególnie tych industrialnych. Zaletą aluminiowych listew jest ich przystępna cena – są znacznie tańsze od modeli stalowych. Na korzyść metalowych listew do płytek przemawia też wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest to świetny wybór przy ciemnych podłogach. Jeśli ktoś ceni sobie styl i elegancję, to metalowe listwy dekoracyjne będą strzałem w dziesiątkę.

Kolejną propozycją są plastikowe listwy przypodłogowe, które są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z dopasowaniem ich do aranżacji wnętrza. Takie listwy pomimo przystępnej ceny są trwałe oraz odporne na działanie wilgoci i zabrudzenia. Ponadto są łatwe do utrzymania w czystości. Inną opcją są listwy przypodłogowe styropianowe, które przypominają współczesne sztukaterie. Ich zaletą jest duża giętkość i elastyczność. Ponadto są bardzo odporne na działanie wilgoci na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru jest wiele wzorów. Co więcej, można je pomalować na dowolny kolor.

Jak dobrać listwy dekoracyjne do wnętrza?

Podczas wybierania listew do płytek można kierować się swoimi indywidualnymi oczekiwaniami i preferencjami. Najczęściej dopasowuje się je do podłogi, czyli dobiera odcień listew do koloru i wzoru posadzki. Oprócz tego warto jest mieć na uwadze kształt samych listew. W przypadku jasnych płytek ładnie prezentują się wysokie i smukłe listwy. Natomiast przy ciemnej podłodze lepszym wyborem będą listwy niższe i bardziej masywne. Można też dopasować listwy do koloru ściany. Pozwala to na optyczne podwyższenie pomieszczenia. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zdecydować się na rodzaj listew, które można będzie przemalować w przypadku zmiany koloru ścian w przyszłości.