Czy wiesz, że...

Przed nami nowy rok, a wraz z nim… zmiany, zmiany, zmiany! Przedsiębiorcy już teraz powinni zapoznać się z zapisami, jakie niesie ze sobą reforma systemu kasowego w Polsce. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 15 marca 2019 wchodzi w życie – sprawdź, jak przygotować się na wymianę kasy fiskalnej i dlaczego od nowego roku tradycyjne kasy będą musiały zostać zastąpione kasami fiskalnymi online.

Kasy fiskalne online to lepsza kontrola polskiego podatnika

Trzeba nam wiedzieć, że rzeczoną nowelizacją związany jest rozbudowany system teleinformatyczny, noszący nazwę Centralnego Repozytorium Kas. Stałe połączenie z tą jednostką poprzez kasy fiskalne online, zapewni dokładniejszy nadzór podatników, co w założeniu ma ograniczyć nadużycia i wpłynąć korzystnie na budżet państwa. CRK będzie docelowo nadzorowane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Trafią tam informacje z kas fiskalnych online dla danego podatnika, między innymi dotyczące rejestrowanego obrotu.

Wymiana kas fiskalnych jest obowiązkowa?

Dotychczas posiadanie kasy fiskalnej tradycyjnej lub kasy fiskalnej online leżało w gestii samego podatnika. Wraz z rokiem 2020 wymiana kasy fiskalnej staje się jednak obligatoryjna. Etapy zastępowania tradycyjnych kas urządzeniami online przypadają na styczeń 2020, lipiec 2020 oraz styczeń 2021. W pierwszej kolejności kasy fiskalne online muszą trafić na wyposażenie warsztatów samochodowych i punktów dystrybucji paliw. Nowa kasa fiskalna oznacza wymianę urządzenia oraz spełnienie wszystkich wymagań prawnych w tym zakresie.

Warto już teraz zapoznać się z informacjami, gdzie kupić kasę fiskalną online, oraz jak spełnić wymagania zapisane w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Ceny kas fiskalnych online powoli się stabilizują, dla przedsiębiorców z pierwszej grupy, oddelegowanej do wymiany urządzeń to ostatni gwizdek. Posiadacze stacjonarnych punktów gastronomicznych oraz przedsiębiorstwa zajmujące się krótkotrwałym zakwaterowaniem, jak również dystrybutorzy paliw stałych (opału) mają czas do lipca 2020 r. Nie warto jednak czekać z wymianą kas fiskalnych do ostatniej chwili.

Masz pytania odnośnie wymiany kasy?

Kalkomp - Kasy fiskalne Kalisz
Oprogramowanie dla firm
Dobrzecka 69/71, 62-800 Kalisz
Telefon: 62 767 36 36

pic

Tradycyjne kasy fiskalne – jaki czeka je los?

Kasy fiskalne dwurolkowe, które dobrze znane były dotąd podatnikom, można było kupować jedynie do 31 sierpnia 2019 r. Warto jednak zaznaczyć, że wymienione w nowelizacji grupy przedsiębiorców muszą wymienić kasy fiskalne nawet, jeśli posiadają sprawną kasę tradycyjną. Spełnienie warunków pozwala jednak na ubieganie się o uzyskanie ulgi rzędu 700 zł. Oba rodzaje kas fiskalnych będą jeszcze dostępne na rynku do końca 2020 r.

Kto jeszcze powinien zapoznać się ze zmianami dot. kasy fiskalnej?

Najwięcej, bo aż rok na wymianę kasy fiskalnej mają przedsiębiorstwa usługowe, jak fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze i dentyści, prawnicy oraz obiekty, służące do poprawy kondycji fizycznej. Do tej grupy można dopisać także szeroko pojęte firmy budowlane. Dla nich nowa kasa fiskalna będzie musiała pojawić się wraz ze styczniem 2021 r.