Zdrowie

Nie każdy wie, że wątroba należy do największych organów człowieka – jej masa wynosi prawie 2 kilogramy. Jest to jednocześnie jedyny narząd, który ma zdolność do samoregeneracji. Nie zawsze jednak organ ten jest w stanie się samoistnie zregenerować. Jak pomóc chorej wątrobie?

Wątroba pełni niezwykle ważną funkcję w organizmie. Jej budowę i działanie można porównać do fabryki chemicznej, która pochłania, neutralizuje i wydala z organizmu przeróżne trucizny – toksyny, metale ciężkie, alkohol, chemiczne pozostałości po pokarmach i lekach, hormony zwierzęce itp. To w niej odbywa się synteza białek z aminokwasów, produkcja żółci, niezbędnej w procesach trawienia oraz przemiana węglowodanów i białek w tłuszcze. Wątroba posiada również zdolność magazynowania i uwalniania glikogenu, żelaza oraz witamin A, B12 i D (w zależności od potrzeb organizmu). Z powyższych powodów wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu zawsze odbijają się negatywnie na ogólnym stanie zdrowia człowieka. Największym wrogiem wątroby jest tłuste jedzenie oraz alkohol.

Objawy chorej wątroby

Chociaż chora wątroba nie może wywoływać dolegliwości bólowych (nie posiada unerwienia czuciowego), pojawienie się bólu w prawej części brzucha, pod żebrami, może wskazywać na problemy z jej prawidłowym funkcjonowaniem. Ból ten może pochodzić od rozciąganej i podrażnianej przez powiększoną wątrobę błony surowiczej. Do najczęstszych objawów wskazujących na problemy z prawidłową pracą wątroby należą również: niestrawność, znaczne osłabienie organizmu, szybkie męczenie się, niewspółmierne do wysiłku oraz senność. W ostrym stanie zapalnym wątroby najczęściej obserwuje się spadek ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie akcji serca, żółtaczkę, zaburzenia krzepliwości krwi, padaczkę, szybką utratę masy ciała. Do niedawna choroby wątroby kojarzono jedynie z żółtaczką, jednak okazuje się, że wszystkie wymienione wyżej objawy powinny być wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych pracy wątroby.

Choroby wątroby

Specjaliści podzielili schorzenia wątroby na 3 kategorie: choroby miąższu, naczyń oraz wewnątrzwątrobowych przewodów żółciowych. Chorób dotykających miąższu wątroby jest najwięcej. Należą do nich: wirusowe zapalenie wątroby (typu A, B, C, D i E), stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, uszkodzenie polekowe, guzy wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, hemochromatoza oraz choroba Wilsona. Do chorób naczyń zalicza się zakrzepicę żyły wrotnej oraz zakrzepicę żył wątrobowych (zespół Budd-Chiari). Do trzeciej kategorii chorób wątroby należą: pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych oraz

nowotwory dróg żółciowych, które prowadzą do cholestatycznego zapalenia wątroby. Podstawowymi badaniami pomagającymi wykryć zaburzenia pracy wątroby są USG oraz próby wątrobowe. Więcej przydatnych informacji można znaleźć w innej publikacji: „Wysokie parametry wątrobowe. Czy można je obniżyć samodzielnie?".

Leczenie wątroby

Ponieważ wątroba może się zregenerować, kluczową rolę w jej leczeniu odgrywa prawidłowa dieta. Powinna być ona lekkostrawna, wysokobiałkowa (białko jest naturalnym stymulatorem regeneracji komórek i tkanek. Jednak w przypadku ostrej niewydolności wątroby stosuje się dietę niskobiałkową, ponieważ produkty metabolizmu białek wykazują działanie toksyczne dla organizmu człowieka), niskotłuszczowa, z wykluczeniem potraw smażonych i alkoholu.

Należy wyeliminować ostre przyprawy, ograniczyć spożycie mocnej kawy, herbaty oraz słodyczy, a zwiększyć spożycie mleka i chudego twarogu. Należy także wyeliminować czynniki, które doprowadziły do zaburzeń w pracy narządu (może to być choroba podstawowa, alkohol, leki itp.).

Dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa powinna być ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta. Zależy ona od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby oraz ogólnej kondycji osoby chorej. Zaleca się spożywanie większej ilości posiłków (ok. sześciu) w małych ilościach, w równych odstępach czasu. Potrawy powinny być gotowane, duszone lub pieczone, ale nigdy smażone. Z uwagi na ograniczenie spożywania tłuszczów, a tym samym witamin A, D, E i K, które są w nich rozpuszczone, należy uzupełniać witaminy w postaci suplementów, aby nie dopuścić do ich niedoboru. Dieta wątrobowa na zywieniemaznaczenie.pl jest szczególnie polecana.

Według ekspertów dieta wątrobowa bardzo skutecznie wspomaga leczenie wielu chorób wątroby, jak np. przewlekłe zapalenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, jak również stan zapalny jelita grubego, czy kamicę pęcherzyka żółciowego. Stanowi ona niezastąpione wsparcie w odradzaniu się komórek i tkanek narządu oraz łagodzi i przeciwdziała jego podrażnieniom.