Czy wiesz, że...

Gwoździarka to niezwykle proste i intuicyjne narzędzie, które ułatwi pracę zarówno w skali przemysłowej jak i w domowym warsztacie. Naciśnięcie spustu powoduje wbicie gwoździa o określonych wymiarach pod zadanym kątem. Zero niepotrzebnej pracy fizycznej, minimalizacja ryzyka wypadku w trakcie pracy, zaskakująca powtarzalność i co najważniejsze – niespotykana nigdzie indziej szybkość wykonywanej pracy. Nic dziwnego, że zwykły młotek odchodzi do lamusa!

Podstawowe parametry

Może wydać się to zabawnym, ale po dłuższym zastanowieniu, jednym z podstawowych parametrów gwoździarki jest... waga. Zwracajmy uwagę nie tylko na gabaryty i poręczność narzędzia, ale przede wszystkim na to ile kilogramów będziemy musieli dzierżyć w dłoniach w przypadku wielogodzinnej pracy.

Drugim ważnym parametrem jest ciśnienie robocze i zużycie powietrza. Oba czynniki rosną wprost proporcjonalnie do zastosowania gwoździarki, wielkości wkładów itd. Ostatnim podstawowym parametrem, który może nas zainteresować przed zakupem jest pojemność magazynka. Waha się ona zazwyczaj w przedziale 40-60 sztuk gwoździ.

Zaznaczmy, że gwoździarki to urządzenia, które obsługują wkłady o bardzo konkretnych parametrach. Urządzenia pneumatyczne są dostosowane więc do gwoździ o specyficznej długości, średnicy oraz typie łączenia. Urządzenia bardziej zaawansowane posiadają również w specyfikacji ciekawą opcję regulacji głębokości wbijania.

tresc

Źródło: Sklep z gwoździarkami: https://centrumgwozdzi.pl

Zastosowanie gwoździarki

W prywatnym użytkowaniu gwoździarki dobrze sprawdzają się przy drobnych pracach ogrodowych, remontach i renowacjach a także przy wszelkich pracach montażowych (place zabaw, altany, ławki itp.). Gwoździarki przemysłowe cenione są w przypadku prac stolarskich i dekarskich, szczególnie w montażu domów szkieletowych oraz elementów małej architektury.

Producenci

Słów kilka na jakie logotypy i dlaczego właśnie na nie warto zwrócić uwagę w marketach budowlanych lub sklepach wysyłkowych. Gwarancją jakości wyróżniają się przede wszystkim firmy Bosh oraz Bostitch. Obie marki mają swoich zwolenników wśród doświadczonych stolarzy i dekarzy, którzy chwalą te urządzenia za powtarzalność, bezawaryjność oraz radzenie sobie w najbardziej skrajnych warunkach. Chcąc nabyć jeden z modeli musimy liczyć się z wydatkiem około 2 000 złotych.

glowna

Ciekawą konkurencję dla wyżej wymienionych stanowią DeWALT, Hitachi oraz Makita. Ta ostatnia firma ma korzenie japońskie i oferuje na rynku zdecydowanie największe spektrum cenowe dostępnych gwoździarek. Mamy tutaj modele niemal kieszonkowe o wartości kilkuset złotych, a także bardzo solidnych konkurentów dla Bosha, których cena dochodzi do 1 500 złotych. Warto zaznaczyć, że cena zależy dość mocno od typu gwoździarki pneumatycznej – czy jest ona gazowa czy bębnowa.

W warunkach przemysłowych, na przykład przy produkcji palet lub ciężkich opakowań eksportowych bardzo silną pozycję ugruntowała sobie firma Stanley. Jej bezpośrednią konkurencją są producenci Metabo, Paslode czy Power Fasteners.