Z życia wzięte

Wynajęcie mieszkania to nie lada wyzwanie, trzeba zwrócić uwagę na szereg rzeczy i szczegółów, bo zazwyczaj jest to inwestycja kilkuletnia, a od tego, w jakich warunkach będziemy przebywać na co dzień, będzie zależny nasz nastrój i poczucie bezpieczeństwa. Warto więc zadać sobie odrobinę trudu i zapewnić spokój w tym aspekcie sobie i swojej rodzinie.

Od czego zacząć

Początkiem poszukiwania mieszkania na wynajem powinno być określenie lokalizacji, w jakiej będzie ono leżeć. Należy zadać sobie pytanie, czy bardziej będzie zależeć nam na spokoju, czy raczej wolimy mieć blisko centrum miasta i nie będzie przeszkadzał nam codzienny zgiełk. Należy zwrócić również uwagę na komunikację miejską, jak daleko będziemy chodzić na zakupy, ewentualnie jak daleką drogę dziecko będzie musiało przebyć do przedszkola lub szkoły.

Rodzaj budynku

Wynająć mieszkanie można w bloku mieszkalnym należącym do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, bądź w prywatnej kamienicy. Bloki mieszkalne preferowane są przez osoby ceniące sobie wygodę, gdyż najczęściej podłączone są do centralnego ogrzewania. Mają swój parking i są regularnie remontowane i konserwowane przez fachowców, zamawianych w ramach płaconego funduszu remontowego. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kamienic. W większości przypadków budynki ogrzewane są indywidualnie przez najemcę, za pomocą pieców kaflowych lub gazowych. Remonty i konserwacje wykonywane są przez właściciela kamienicy.

Wyposażenie i kaucja

W zależności od własnych preferencji, chcąc wynająć mieszkanie należy zwrócić uwagę, czy szukamy mieszkania już umeblowanego, czy może pustego, do którego wprowadzimy własne wyposażenie. Każdy wynajem mieszkania wiąże się z opłaceniem odpowiedniej kaucji. W przypadku mieszkania w bloku będzie to zapewne kaucja zwrotna, czyli taka, którą wynajmująca strona zwróci nam przy zdawaniu mieszkania w przyszłości, a wysokość kaucji zależna będzie od standardu, jaki posiada najmowane mieszkanie i ewentualnego wyposażenia. Wynajmujący zabezpiecza się w ten sposób przed zniszczeniem lub uszkodzeniem swojego mienia. Za mieszkanie w kamienicy trzeba najczęściej zapłacić kaucję bezzwrotną, w zamian otrzymamy zameldowanie, wysokość tej kaucji tak samo będzie zależeć od stanu i wyposażenia mieszkania.

Podpisanie umowy

Jeśli zdecydowaliśmy się już na wynajęcie naszego upragnionego mieszkania, pora przejść do formalności. Należy spisać umowę w dwóch egzemplarzach. Umowę należy dokładnie przeczytać, będzie w niej informacja, w jaki sposób uiszczać opłaty, numer konta bankowego właściciela mieszkania, stan techniczny poszczególnych elementów mieszkaniowych oraz wymienione będą pozostawione sprzęty, meble itd. Należy pamiętać o takich rzeczach jak spisanie liczników od prądu i wodomierzy, żeby w przyszłości uniknąć nieporozumień. W przypadku bloków umowy podpisywane są na określony czas, z możliwością przedłużenia umowy, zaś w kamienicach umowy podpisywane są najczęściej bezterminowo.

Wynajem mieszkania zależy więc od naszych własnych preferencji i wymogów związanych ze standardem, lokalizacją i wszelkimi szczegółami, które muszą spełnić nasze potrzeby, musimy się przecież przede wszystkim dobrze czuć w naszym nowym miejscu.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć poszukiwania obejrzyj nieruchomości Szklane Tarasy i dowiedz się więcej.