Czy wiesz, że...

Hydroizolacja jest podstawowym i najskuteczniejszym sposobem na ochronę budynku przed szkodliwym wpływem wody i wilgoci. W zależności od miejsca, które chcemy zaizolować należy dobrać inne materiały, ponieważ nie każde sprawdzą się w różnych realizacjach.

Po co stosujemy hydroizolację?
W strefie klimatycznej Polski budynki narażone są na bardzo różnorodne warunki atmosferyczne. Długie okresy słonecznych gorących dni, mogą w krótkim czasie zamienić się w ulewy czy opady śniegu, przez które do budynków bez odpowiedniej izolacji będzie dostawać się wilgoć. W konsekwencji doprowadzi to do zmniejszenia izolacji cieplnej i zwiększenia kosztów eksploatacji. Dodatkowo wilgoć przyspiesza pojawianie się szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Szczególnie narażone na działanie wody są budynki z dachami płaskimi, ponieważ z biegiem czasu stara izolacja ulega uszkodzeniu, a woda nie ma gdzie odpłynąć i zalega na dachu.

Pokrycie dachów płaskich
Najczęściej stosowanym materiałem hydroizolacyjnym jest papa. Przez wiele lat stosowana w większości domów i zakładów przemysłowych ze względu na wysoką dostępność, łatwość montażu i niską cenę. Posiada ona jednak wiele wad. Do głównych należy zaliczyć krótką żywotność, co powoduje konieczność częstych napraw, w wielu przypadkach po każdym sezonie zimowym jeśli remont nie zostanie wykonany w sposób pełny. Dodatkowo papa nie przepuszcza pary wodnej co wymaga stosowanie w budynku dobrych systemów wentylacyjnych.

Alternatywa dla papy
Alternatywą dla stosowania papy może być membrana hydroizolacyjna. Jest to materiał coraz częściej stosowany, zarówno w nowych dachach jak i do naprawy starych konstrukcji. Materiał jest nakładany w formie płynnej co powoduje równomierne rozprowadzenie i wniknięcie nawet w trudno dostępne miejsca. Po zaschnięciu tworzy jednolitą powłokę, która jest odporna na pęknięcia i działanie warunków atmosferycznych. Membrana posiada 25 lat gwarancji co zwiększa opłacalność produktu. Raz wykonany remont nie będzie musiał być powtarzany co roku. Dzięki temu koszty eksploatacji są znacząco niższe.

Artykuł powstał we współpracy z kedziorahydroizolacje.pl - Konserwacja dachu