Z życia wzięte

Wilgoć gromadząca się w ścianach budynku może mieć katastrofalne skutki. Nie tylko stwarza idealne warunki do rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni, ale także może wpłynąć na wytrzymałość budowli. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, by pozbyć się niechcianej wilgoci. Zanim zatem zdecydujemy się na osuszanie w Gdańsku, warto poznać kilka stosowanych metod.

Nagrzewanie

W tej metodzie wykorzystuje się urządzenia zwane nagrzewnicami, które ustawia się w zawilgoconych pomieszczeniach. Z ich pomocą temperatura powietrza w pokoju może wzrosnąć do kilkudziesięciu stopni, co pozwala na odparowywanie wilgoci. Nie zawsze jest to jednak skuteczne, ponieważ zdarza się, że woda zostaje spychana w głąb muru, w związku z czym nie zostaje usunięta razem z tą w warstwach powierzchniowych.

Kondensacja

Kondensacja to nic innego, jak skraplanie pary wodnej z zawilgoconego powietrza. Najpierw wilgoć z murów odparowuje, a następnie jest zasysana przez wentylator i przepuszczana przez parownik. Metoda ta jest szczególnie skuteczna, jeśli osuszane pomieszczenie jest w pełni szczelne.

Absorpcja

To zjawisko jest nieco podobne do kondensacji. Wykorzystuje się do niego specjalne urządzenie z dodatkiem chlorku litu bądź żelu silikonowego, przez które przepuszcza się wilgotne powietrze, gdzie ulega podgrzaniu. Wypuszczone później powietrze ponownie nasyca się parą wodną. Wilgoć pozyskaną z tej metody odprowadza się na zewnątrz. Absorpcja przynosi znakomite rezultaty – umożliwia całkowite osuszenie murów.

Mikrofale

W tej metodzie nagrzewa się mury – i to nie tylko warstwy powierzchniowe, ale także miejsca znajdujące się głębiej. Wilgoć gromadząca się w ścianach przyjmuje postać pary wodnej, która wydobywa się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Z wnętrza pomieszczenia jest usuwana przy pomocy skutecznej wentylacji. Mikrofale to znakomity sposób na pozbycie się niepożądanej wilgoci ze ścian, jednak należy pamiętać, że są one szkodliwe dla organizmów żywych, dlatego wykorzystanie tego sposobu wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Po więcej informacji zapraszamy na: https://www.osuszarnia.pl/osuszanie-w-gdansku/