Z życia wzięte

Stereotypowy kot to zwierzę lubiące wylegiwać się w ciepłym miejscu, chodzące własnymi ścieżkami, niedające się zbytnio kontrolować właścicielowi i żyjące na własnych zasadach. Ciepły kąt, pełna miska i drapak – to, czego potrzebuje kot w wyobrażeniu większości z nas. Skąd w tym zestawieniu drapak? Czym tak naprawdę jest to akcesorium i dlaczego Twój kot go potrzebuje?

Drapak – co to jest?

Pierwsze skojarzenie z nazwą jest oczywiście jak najbardziej trafne, bowiem drapak rzeczywiście służy do drapania. Czy drapanie jest jednak tak ważne, że kot potrzebuje do tego specjalnego „sprzętu”? Owszem, drapanie dla kota to naturalna czynność, a drapak to wielofunkcyjny gadżet, który jest niezbędny Twojemu pupilowi zarówno dla rozrywki, jak i dla prawidłowego, zdrowego rozwoju.

Co da kotu drapak?

Koty drapią, ponieważ ostrzą w ten sposób swoje pazury i zdrapują obumarły naskórek. Zgodnie ze swoimi naturalnymi instynktami kot jest przecież polującym drapieżcą, więc jest to dla niego czynność nieodzowna. Ponadto kot często rozciąga się i przeciąga, dzięki czemu może prawidłowo rozwijać swoje mięśnie i tak charakterystyczną dla kotów zwinność. Sprawnie będzie mógł robić to chociażby wbijając pazury właśnie w drapak. Łapkami koty znaczą też swoje terytorium, więc drapak będzie dla nich pewnego rodzaju kryjówką, ich prywatnym miejscem wypoczynku i rozrywki. Oprócz tego, wybierając drapak, zapewne zaoszczędzisz sobie konieczności wymiany wielu akcesoriów domowych, które kot niszczyłby pazurami.

Jaki drapak wybrać?

Jak zawsze w przypadku wyposażenia dla zwierząt domowych, chcemy, by było ono bezpieczne i dopasowane do ich potrzeb, a w związku z tym nie sięgamy po produkty domowej roboty lub z niesprawdzonych źródeł. Również drapak dla kota wybierz więc z wysokiej jakości sklepu zoologicznego. Zacznij od dobrania odpowiedniej wielkości drapaka. Najprostszy model starczy dla jednego kota, gdy masz ich więcej, powinieneś pomyśleć o drapakach poziomowych bądź bardziej skomplikowanych, z dodatkowym wyposażeniem, jak np. platformami. Możesz wybrać drapak z miejscem do schowania się dla kota lub też z przyczepionymi do niego zabawkami. To dobry wybór, gdy zamierzasz stworzyć z drapaka prawdziwe centrum dla swojego kota, gdzie będzie mógł on bawić się i wypoczywać, a nie jedynie zadbać o swoje naturalne potrzeby ostrzenia pazurów. Nie każdy kot daje się jednak łatwo namówić do korzystania z tego typu akcesoriów, więc na początek możesz postawić na nieco mniej zaawansowany sprzęt, a rozbudowane drapaki wybierać, gdy lepiej poznasz potrzeby i przyzwyczajenia swojego kociaka.

Teraz już wiesz, że drapak rzeczywiście jest Twojemu kotu potrzebny, a drapanie, od którego wziął swoją nazwę, może być jedynie wierzchołkiem góry lodowej i aktywności, które może Twój kot wykonywać dzięki tego rodzaju wyposażeniu. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat drapaków, jakie możesz wybrać dla swojego pupila, koniecznie odwiedź sklep internetowy Wyspa Zwierząt, dowiesz się tam jeszcze jakich akcesoriów potrzebuje kot.