Z życia wzięte

Wynajęcie hali magazynowej jest dziś warunkiem absolutnie koniecznym dla prowadzenia wielu typów działalności gospodarczej. Warto więc o tego rodzaju magazynach dowiedzieć się nieco więcej. Dzielą się one na klasy, z których najważniejsze są rodzaje A i B. Istnieją też magazyny przeznaczone do specjalnych zastosowań, o których również warto tu wspomnieć.

Hale magazynowe klasy A – czym się charakteryzują?

Magazyny do wynajęcia to dziś ogromna ilość ofert, a wśród nich najbardziej widoczne są hale magazynowe klasy A. O czym informuje nas to oznaczenie? Jak nietrudno się domyślić, są to hale o najwyższym standardzie, a oznaczenie zostało wprowadzone dla ujednolicenia informacji o przestrzeniach magazynowych na terenie Unii Europejskiej. Magazyny tego rodzaju powinny spełniać ściśle określone warunki. Muszą być na przykład położone z dala od zabudowań mieszkalnych i mieć możliwość łatwego dostępu do ważnych szlaków komunikacyjnych. Ważna jest również konstrukcja hali. Nośność posadzki musi wynosić minimum 5 T/mkw, a wysokość składowania nie może być mniejsza niż 10 metrów. Budynek musi być wyposażony w energooszczędne oświetlenie, systemy bezpieczeństwa ppoż., monitoring, ochronę, doki przeładunkowe i bramu umożliwiające wjazd do wnętrza z poziomu zero. Tego rodzaju hale najczęściej mają budowę słupową i dzielone są na osobne moduły, ale nie jest to wymogiem. Konieczna jest za to obecność parkingów i placów manewrowych.

Magazynu klasy B i inne konstrukcje

Wszystkie budynki magazynowe, które nie spełniają wyżej określonych warunków klasyfikowane są w kategorii B. Nie oznacza to bynajmniej niższej jakości. Może to na przykład jednak oznaczać mniejsze, albo po prostu niestandardowe wymiary hali, czy położenia z dala od głównych dróg. Do tej kategorii zalicza się również wiele budynków o specjalnym przeznaczeniu. Są to na przykład przenośne hale modułowe, czy hale wykonane w technologiach zapewniających lepsze warunki termoizolacyjne, które jednak najczęściej nie mają dużych rozmiarów.

Artykuł powstał we współpracy z MAGAZYNY.online