Zdrowie

Szukając pomocy medycznej, każda osoba ma do wyboru kilka opcji. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od różnorodnych czynników. Warto wiedzieć, jakie wady i zalety mają poszczególne usługi.

Prywatne przychodnie

Decydując się na skorzystanie z pomocy lekarskiej, należy dobrać odpowiedniego specjalistę. Wiele przypadków wymaga natychmiastowej konsultacji, dlatego warto wówczas udać się do prywatnej przychodni w Warszawie lub innym mieście. Specjaliści przyjmujący w tego typu jednostkach mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt, który pozwala dokładnie zdiagnozować problem pacjenta. W ramach prywatnych konsultacji można liczyć na indywidualne podejście lekarza. Umawiając się na wizytę w CMP, wystarczy skorzystać z wygodnej opcji rezerwacji online. Także wyniki badań dostępne są online, po wprowadzeniu odpowiednich danych do systemu internetowego. Należy jednak pamiętać, iż wizyta w prywatnej przychodni wiąże się z kosztami. Chcąc ograniczyć wydatki, można skorzystać z abonamentu medycznego. Jest to dużo bardziej opłacalne rozwiązanie. W ramach świadczenia można bowiem skorzystać z usług kilku różnych specjalistów.

NFZ

Publiczna służba zdrowia dostępna jest m.in. dla studentów, uczniów, osób zatrudnionych na umowę o pracę lub zlecenie, rolników, odprowadzających składkę na KRUS, emerytów oraz  rencistów. Z NFZ mogą ponadto korzystać kobiety w ciąży i ludzie znajdujący się pod opieką pomocy społecznej. Publiczna służba zdrowia przykłada dużą wagę do kompetencji lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą również w wygodny sposób korzystać z recept dzięki systemowi opartemu na kodach. Rozwiązanie to dostępne jest także w przypadku prywatnej opieki medycznej. Największy problem NFZ to długie kolejki pacjentów, oczekujących na wizytę do specjalisty. Lekarze muszą także przestrzegać wielu złożonych przepisów. Ogranicza ich też nałożony odgórnie limit finansowy. Pacjenci często narzekają również na to, iż specjaliści nie traktują ich w sposób indywidualny.

Wybierając się do lekarza, nie należy kierować się jedynie kryterium cenowym. Najważniejsze są bowiem kwalifikacje specjalisty i zakres, w którym może on pomóc pacjentowi w rozwiązaniu zdrowotnego problemu.