Zdrowie

Jeśli chcesz skupić się na wzmocnieniu górnej połowy swojego ciała, najłatwiej i najskuteczniej to osiągnąć kupując gryf. Aby wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Trzeba jednak pamiętać, że nie sposób odpowiedzieć w prosty sposób, jaki wybrać - ponieważ każdy jest inny. Oto kilka pytań, które należy sobie zadać, aby dowiedzieć się, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.

Zanim sięgniesz po gryf: czy masz jakieś kontuzje?

Oczywiście przed zastosowaniem tego rodzaju ciężkich siłowych ćwiczeń, koniecznie odpowiedz sobie na to pytanie, czy pozwala Ci na to Twój stan zdrowia. Skonsultuj się z lekarzem, bądź trenerem. Jeśli robisz jakąkolwiek rehabilitację, możesz też ćwiczyć z gryfem, ale z niskim obciążeniem.

Od jak dawna trenujesz siłowo?

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w podnoszeniu ciężarów, najlepiej zacząć od kilku kilogramowego obciążenia na gryfie. Ciężar rozkłada się równomiernie za pomocą tego specyficznego drążka, co sprawia, że podnoszenie jest nieco trudniejsze niż przy użyciu na przykład hantli. Jeśli jesteś początkującym, gryf jest doskonałym narzędziem do wyrównania, więc nie zniechęcaj się do rozpoczynania od mniejszej wagi – to pozwoli Ci upewnić się, że Twoja forma jest poprawna.

Jeśli natomiast już wcześniej wykonywałeś jakąś formę treningu siłowego, możesz sobie pozwolić na większe obciążenia. Dla doświadczonych ciężarowców zalecamy nawet 7-10 kilogramów obciążenia już na początek.

Co dokładnie zamierzasz robić z wybranym gryfem?

Jeśli planujesz używać jednej z łatwo dostępnych płyt DVD nie szalej z obciążeniem większym niż 9 kilogramów na samym gryfie. Przy intensywnych ćwiczeniach i tak będziesz miał wrażenie, że waży tyle, co tona cegieł!

Jeśli planujesz wykonywać mniej ćwiczeń cardio i stawiasz na bardziej tradycyjne ćwiczenia, możesz pozwolić sobie na trening z większym ciężarem do pojedynczych ruchów (np. ćwicząc biceps).

Gryf: dlaczego w ogóle warto z nim ćwiczyć?

Być może myśląc o ćwiczeniach z gryfem, przede wszystkim myślisz o walorach takich jak:

  • siła,
  • rzeźba,
  • wytrzymałość.

Okazuje się jednak, że z tym narzędziem do ćwiczeń można dużo więcej, nawet poprawić elastyczność i to już po kilku sesjach treningowych. Możesz znaleźć w sieci wiele ćwiczeń rozciągających i wiele ruchów, w których będziesz musiał przyjąć określoną pozę lub rozciągnąć się – oczywiście w towarzystwie gryfa. Pomoże to twoim mięśniom lepiej się rozciągnąć i poprawi elastyczność całego ciała. Nie zdziw się, jeśli możesz manewrować swoim ciałem w zupełnie nowy sposób, dzięki temu właśnie, że gryf stanie się integralnym elementem Twojej domowej siłowni.

Oczywiście jednak przede wszystkim chodzi o to całe rozciąganie, pchanie i ciągnięcie, które będziesz wykonywać podczas ćwiczeń z gryfem. Dlatego, już po krótkim czasie od rozpoczęcia takich treningów z pewnością zauważysz, że twoje mięśnie, szczególnie rąk i nóg, staną się bardziej napięte.