Czy wiesz, że...

Zaczynasz planować remont tarasu a może wykańczasz go od podstaw? Na pewno stajesz przed dylematem: jaki rodzaj podłoża zastosować? Zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych budynków najlepiej wygląda drewno, ale niestety to dość droga inwestycja. Czy deska kompozytowa może je zastąpić? Sprawdź!

Deska kompozytowa na taras

Deska tarasowa z kompozytu drewna to ekologiczne i tańsze rozwiązanie na taras. Wygląda zupełnie jak naturalne drewno, wręcz pachnie jak naturalne drewno, ale lekko różni się od niego właściwościami. Jest to produkt stworzony z mączki drzewnej z dodatkiem polichlorkiem winylu lub termoplastycznej żywicy.

Takie połączenie składników sprawia, że deska jest elastyczna i nie absorbuje wody. To znów decyduje o tym, że jest maksymalnie odporna. Nie straszny jej deszcz ani mróz, więc dobrze sprawdza się na nasłonecznionym tarasie. Nie jest także podatna na uszkodzenia mechaniczne, nie potrzebuje żadnej pielęgnacji ani konserwacji po okresie zimowym. Deska tarasowa z kompozytu może wyglądać dokładnie tak jak deski naturalne – ukazywać fakturę drewna, strukturę i ułożenie słojów, nierówność kolorów. Za to nie ma sęków i uszkodzeń, które mogłyby psuć efekt całości.

Deska tarasowa z kompozytu lepsza niż drewno?

Pod niektórymi względami deska tarasowa z kompozytu drewna to lepsze rozwiązanie niż naturalny surowiec. Przede wszystkim nie potrzebuje ona prawie żadnej pielęgnacji. Drewno może wymagać malowania, olejowania i lakierowania. Trzeba je chronić przed szkodnikami, a mróz może prowadzić do uszkodzeń i pękania. Na dodatek jest podatne na pokrywanie się mchem i naroślami, zwłaszcza w cieniu. Deska kompozytowa oznacza gwarancję, że nie będziesz mieć takich problemów.

Dodatkową niewątpliwą zaletą jest łatwość montażu. Drewno wymaga więcej doświadczenia i wiedzy, deska kompozytowa jest wyposażona w system łączników i klipsów, które błyskawicznie się montuje. Jest także pozbawiona zadr i drzazg – idealnie gładka, świetnie sprawdza się na tarasie. Deska tarasowa to rozwiązanie na wiele lat i masz pewność, że będzie w niezmiennie dobrym stanie przez cały ten czas. Więcej informacji na temat tego produktu znajdziesz na: https://ekoteak.pl/deska-kompozytowa-tarasowa-producent/ - stronie czołowego, krajowego producenta.

Oczywiście deska tarasowa z kompozytu drewna nie jest pozbawiona wad. W stosunku do drewna ma naprawdę bardzo wiele zalet, ale jeśli wybierzesz produkt gorszej jakości, możesz się bardzo rozczarować. Jest kilka materiałów, z których może zostać wykonana deska kompozytowa. Producent przygotowuje ją z dodatkiem żywicy lub tworzyw sztucznych. Nie wszystkie są tak trwałe, jakbyśmy tego chcieli.

Deska tarasowa na bazie polipropylenu lub polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) nie będzie tak trwała jak ta z żywicą lub polichlorkiem winylu. Może być podatna na nasłonecznienie i z biegiem czasu tracić kolor. Może także niszczeć pod wpływem wysokiej temperatury (wtedy grillowanie na tarasie odpada). Jeśli jednak wybierzesz produkty wyższej jakości, może okazać się, że będą o wiele bardziej funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie niż drewno naturalne.