Czy wiesz, że...

Czym się różnią druk cyfrowy i druk offsetowy i jak dobrać odpowiedni do konkretnego projektu? Czym charakteryzują się te techniki?

Technologie poligraficzne ewoluują i z roku na rok przyjmują coraz to nowy wymiar. Niektóre zasady ich funkcjonowania pozostają jednak niezmienne. W tym wpisie zastanowimy się nad różnicami pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym. Znajomość zalet i wad każdego z rozwiązań pozwoli Ci wybrać najodpowiedniejszy sposób realizacji dla Twojego zlecenia. Dodatkowo omówimy ogólny model realizacyjny każdego z przytoczonych rodzajów wydruków i zastanowimy się, który z nich będzie najkorzystniejszy dla drukowania określonych nakładów.

Druk cyfrowy – optymalne rozwiązanie na co dzień

Z druku cyfrowego będziemy korzystać wszędzie tam, gdzie liczyć się będzie elastyczność. Technologia umożliwia nam realizację nawet najmniejszych zleceń (już od 1 sztuki!), oferując przy tym możliwość swobodnego dokonywania zmian w ramach jednej realizacji drukarskiej. W skrócie oznacza to, że możemy wydrukować dowolną ilość wariantów naszego projektu przy zachowaniu minimalnych kosztów eksploatacyjnych urządzenia. Dodatkowo możemy w dowolnym momencie realizacji naszego zlecenia przerwać proces drukowania, nanieść pewne poprawki lub zmodyfikować projekt, po czym wznowić proces drukowania. Druk cyfrowy w drukarni Zebra Print to usługa dla każdego, komu zależy na zachowaniu wysokiej jakości wydruku przy minimalizacji kosztów, nawet przy najmniejszych nakładach.

https://zebradruk.pl/wp-content/uploads/2020/04/001-486x460.png

Druk offsetowy – drukowanie hurtowe

Druk offsetowy najlepiej sprawdzi się w przypadku obszerniejszych realizacji. Opłacalność rozwiązania zaczynamy dostrzegać w przypadku zleceń, dotyczących minimum 1000 egzemplarzy wydruku. Dzieje się tak głównie dlatego, że offset wymaga od nas specjalnego przystosowania drukarki pod kątem konkretnego projektu. Po naświetleniu obrazu z dostarczonego pliku graficznego, urządzenie powiela pozyskane informacje w niezmienionej formie.

Decydując się na druk offsetowy powinieneś być całkowicie pewien co do realizowanego projektu – dokonywanie w nim zmian po rozpoczęciu wydruku jest niemożliwe. Offset jest w stanie osiągnąć wyższą rozdzielczość od wydruku cyfrowego, co ma szczególne znaczenie w przypadku realizacji wielkoformatowych czy projektów, wymagających szczegółowego zadrukowania powierzchni.

p1 offset

Druk offsetowy bezproblemowo poradzi sobie nawet z tak wymagającym podłożem jak kartony o gramaturze 450g i będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla niestandardowych projektów, wymagających zastosowania rozszerzonej palety barw.

Druk cyfrowy czy offsetowy? – porównanie

Poniżej przedstawiam porównanie charakterystyk druku cyfrowego i offsetowego.

Druk cyfrowy:

  • skonały do niewielkich nakładów.
  • Elastyczne rozwiązanie, pozwala na modyfikacje.
  • Krótki czas realizacji – możliwy wydruk od ręki.
  • Wydruk może być zrealizowany tylko na elastycznych nośnikach.
  • Maksymalna rozdzielczość wydruku wynosi 1200 dpi.

Druk offsetowy:

  • brze się sprawdzi w przypadku zleceń od 1000 egzemplarzy wzwyż.
  • Każda zmiana w trakcie realizacji zlecenia generuje dodatkowe koszty.
  • Zlecenia realizowane są na przestrzeni co najmniej kilku dni.
  • Większa dowolność w zakresie podłoża, na którym zlecenie zostanie wydrukowane.
  • Możliwość drukowania w rozdzielczości nawet do 4800 dpi.

Różnice pomiędzy dwoma rodzajami wydruku prezentują się dość jasno. Warto przy tym zaznaczyć, że jakość druku cyfrowego wraz z rozwojem technologii jest coraz lepsza. Obecnie w przypadku standardowych zleceń nawet fachowcy mają coraz większy problem z określeniem technologii wydruku, użytej do realizacji danego projektu. Różnica w zakresie rozdzielczości pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetem będzie miała dla nas znaczenie jedynie w przypadku realizacji o bardzo dużym formacie.

Ponadto – offset może nam przyjść z pomocą, jeśli chcemy zastosować w naszym wydruku niecodzienne rozwiązania, takie jak zastosowanie koloru złotego, srebrnego czy rozszerzenia standardowej palety barw o dodatkowe odcienie. Przy planowaniu poszczególnych zleceń każdorazowo możemy liczyć na pomoc personelu drukarni, który ułatwi nam wybór technologii najbardziej korzystnej dla naszych indywidualnych potrzeb.