Z życia wzięte

Chcąc mieć swój własny podwodny świat warto pamiętać o kilku niezbędnych elementach, na które zawsze należy zwracać uwagę. Jednym z ważniejszych są właściwości wody w akwarium, której używamy. Odpowiednie jej parametry są gwarancją dobrego rozwoju podwodnych roślin i zwierząt. Biologiczna równowaga to jedna z najtrudniejszych rzeczy, o których należy pamiętać i szczególnie dbać w akwarystyce.

Zbadanie wody z kranu

Decydując się na założenie akwarium, warto najpierw zbadać właściwości wody, jaką posiadamy w kranie. Można wykonać prosty test kropelkowy lub paskowy, a można także zgłosić się po informacje o składzie bieżącej wody w lokalnym przedsiębiorstwie wodociągowym. To bardzo ważny krok, jeśli zależy nam na odpowiednim przygotowaniu miejsca do życia dla ryb i roślin wodnych.

Parametry wody akwariowej

Chcąc mieć pewność, że woda w naszym akwarium jest odpowiednia do zamieszkania zwierząt i roślin wodnych, warto zbadać takie parametry jak:

  • tlen - wbrew pozorom organizmy żyjące pod wodą także potrzebują tlenu do życia. Na zawartość tlenu w wodzie wpływa wiele czynników: głębokość akwarium, temperatura, ilość zwierząt i roślin znajdujących się w zbiorniku. Akwarystyka słodkowodna to w większości wody stojące, które są słabiej napowietrzone. Dlatego mając akwarium ze słodką wodą warto zakupić napowietrzacz i odpowiedni filtr - będą one generowały odpowiedni ruch wody. Warto także wyposażyć akwarium w rośliny - produkują one tlen.
  • dwutlenek węgla - ryby, inne stworzenia wodne oraz rośliny (tylko nocą) wydalają z siebie dwutlenek węgla. Nadmiar dwutlenku węgla w akwarium może być spowodowany zbyt intensywnym nawożeniem podłoża, zbyt małą ilością roślin wodnych czy zbyt dużą ilością ryb w danym zbiorniku wodnym. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla wpływać może na pH zbiornika wodnego. Odpowiednie oświetlenie akwarium sprawi, że rośliny odpowiednio wykorzystają dwutlenek węgla do fotosyntezy, zadbanie o odpowiednie zarybienie i nawożenie także przyczyni się do utrzymania normy poziomu dwutlenku węgla w akwarium.
  • pH (odczyn wody) - na pH wody w akwarium wpływają wszystkie rozpuszczone w niej substancje. Optymalne pH dla ryb jest neutralne, obojętne - czyli wynosi 7. Powyżej 7,5 woda w akwarium staje się zasadowa, poniżej 6,5 woda staje się kwasowa. Aby utrzymać odpowiednie pH wody w akwarium stosuje się specjalne preparaty. Sklep akwarystyczny https://trzmiel.com.pl posiada wszelkie niezbędne substancje, mogące zadbać o pH wody w akwarium. Warto też wspomnieć, by nie zmieniać gwałtownie pH wody, gdyż ryby nie tolerują tak nagłych zmian warunków, w jakich żyją. pH wody należy mierzyć testami kropelkowymi lub paskowymi.
  • twardość wody - dzieli się na dwa rodzaje: nieprzemijającą i przemijającą. W przypadku wody twardej przemijającej (węglanowej) wystarczy przegotować ją w czajniku, aby odpowiednio przygotować do wykorzystania w akwarium. W przypadku wody przemijającej (zawierającą m.in. siarczyny wapnia i magnezu), należy zakupić specjalne preparaty.
  • chlor - często spotykany w wodzie płynącej w naszych kranach, ma za zadanie zabijać bakterie. Akwarystyka nie lubi tego pierwiastka, dlatego należy odpowiednio przygotować wodę, nim będzie można wykorzystać ją w akwarium. Wodę z kranu można uzdatnić, wykorzystując do tego odpowiednie środki zawierające antychlor lub pozostawić taką wodę do odstania, dzięki czemu chlor wyparuje.
  • azotyny, azotany, amoniak - to związki bardzo szkodliwe i należy je uważnie kontrolować. Powstają z niezjedzonych przez ryby resztek pokarmu, odchodów ryb i obumarłych części roślin. Powodują wzrost pH, zahamowanie wzrostu roślin i wymieranie ryb. By zapobiec nagromadzeniu się tych związków, należy regularnie podmieniać wodę w akwarium, a także odmulać dno. Warto też odpowiednio porcjować pokarm dla ryb, nie wrzucając go zbyt dużo. W kontroli poziomu tych związków pomogą także filtry, które należy regularnie czyścić oraz rośliny, wykorzystujące te związki do fotosyntezy.
  • fosforany - pojawienie się ich może świadczyć o przerybieniu akwarium lub zbyt intensywnego stosowania nawozów zawierających te związki. Duża ilość fosforanów w wodzie powoduje szybki rozwój glonów.

Wybierając odpowiednie środki do dbania o parametry wody warto przejrzeć internetowy sklep akwarystyczny, gdzie dowiemy się ile takich środków musimy zakupić, a także jak należy je stosować. Internetowe sklepy akwarystyczne posiadają specjalistów, którzy mogą doradzić nam w odpowiednim przygotowaniu wody do naszego zbiornika wodnego. Warto więc zasięgnąć rady od profesjonalistów.