Z życia wzięte

Każdy po długiej zimie wyczekuje z utęsknieniem wiosny. Kiedy ocieplenie wreszcie nadejdzie, z radością chowamy do szafy ciepłe kurki i futrzane czapki. Zabieramy się również za wiosenne porządki w domu. Warto przy okazji wzbogacić wystój wnętrza o kolorowe dodatki, które wprowadzają w pozytywny, wiosenny nastrój. Miło jest odpoczywać w mieszkaniu, w którym wyczuwa się świeży powiew wiosny.

Siła dodatków, nie tylko w mieszkaniu

Nie tylko styliści mody wiedzą, jak łatwo można zmienić charakter stroju za pomocą odpowiednio dobranych dodatków. Korale, apaszka, pasek, broszka, torebka, buty i tym podobne gadżety potrafią odmienić każdą kreację – od zwykłej, codziennej, aż po niezwykle eleganckie stroje na wieczór czy specjalne okazje. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku wnętrz. Odpowiednia kolorystyka dodatków może zmienić mieszkanie nie do poznania. Poduszki, narzuty, serwetki, firanki, zasłony i inne tego typu dodatki mogą nadać wnętrzu charakter elegancki lub lżejszy. Panie domu bardzo często wprowadzają do swoich wnętrz różne zmiany, w zależności od nastroju i okoliczności. Szczególnie widać to przed Świętem Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy. Nie wymaga to specjalnych nakładów finansowych – wystarczy pomysłowość i inwencja twórcza. W Internecie, np. na stronie https://alena-firany.pl/poduszki-dekoracyjne.html można bardzo tanio kupić różne dekoracyjne dodatki, które szybko odmienią każde wnętrze.

Poduszki

Poduszki dekoracyjne dostępne są w wielu różnych rozmiarach, wzorach i kolorach. Aby wprowadzić do wnętrza wiosenny nastrój, warto postawić na barwy pastelowe, z motywami kwiatowymi, roślinnymi, krajobrazowymi itp. Do wystroju każdego salonu najlepiej będą pasować poszewki dekoracyjne w tonacji ścian, dywanu lub zasłon, chociaż nawet te bardzo kolorowe, wykonane z cięższych materiałów (welur, plusz, aksamit, żakard) będą odpowiednie. Należy jednak przy tym pamiętać, aby zachować styl wnętrza.

Poduszki ozdobne do sypialni lub pokoju dziecka mogą mieć dowolny wzór (groszki, łąka, ptaszki, maki) i kształt – np. okrągły lub nieregularny (serce, zajączek, słoneczko itp.). Należy zachować jednak podstawowe zasady estetyki i harmonii, aby nie stworzyć przysłowiowego kiczu.

Wiosna w salonie

Aby poczuć powiew wiosny w salonie, nie musimy kupować drogich tulipanów, hiacyntów czy żonkili do wazonu. Jeśli wymienimy zimowe poszewki na poduszki, zastępując je wesołymi, pastelowymi pokryciami, z pewnością ożywimy wnętrze i poczujemy pozytywną zmianę. Materiał do poduszek nie musi być nawet nowy. Z powodzeniem można do tego celu wykorzystać ozdobne produkty z szafy, których już nie używamy – na przykład letnią sukienkę w kwiaty, która jest już niemodna. Samodzielne uszycie poszewki naprawdę nie wymaga umiejętności wykwalifikowanej szwaczki. Poduszka może być kwadratowa lub prostokątna – wystarczy tylko zeszyć jej brzegi, co każdy potrafi. Można też do wspólnej zabawy zaprosić starsze dzieci, które z pewnością potrafią sobie poradzić z igłą i nitką. Sprawi im to wiele radości i satysfakcji. Z tej samej tkaniny można też wyciąć szarfę, którą następnie należy przewiązać zasłony lub doniczki z kwiatkiem. Osoby, które nie dysponują wolnym czasem lub nie lubią robótek ręcznych, mogą zakupić gotowe, niedrogie poduszki w sklepie.

Aby do wiosny!