Czy wiesz, że...

Jesteś właścicielem firmy osiągającej sukcesy na polskim rynku? Zastanawiasz się nad eksportem swoich towarów bądź usług na Wschód? Wiesz już zapewne, że specyfika tamtejszego rynku wymaga dobrej znajomości przepisów i posiadania niezbędnych do podjęcia wymiany handlowej dokumentów. Jakie to dokumenty? Jak się do tego wszystkiego przygotować?

Euroazjatycka Unia Celna

To międzynarodowa umowa deklarująca powstanie jednej przestrzeni celnej dla następujących krajów:

  • Republika Białorusi
  • Republika Kazachstanu
  • Federacja Rosyjska
  • Republika Kirgiska
  • Republika Armenii
  • Abchazja oraz Osetia Południowa (oba zaliczają się do grona państw nieuznawanych; oba leżą na terenie Gruzji)

Co w praktyce oznacza utworzenie i istnienie Euroazjatyckiej Unii Celnej? Dzięki jej powołaniu ujednolicone zostały normy i standardy obowiązujące na terenach państw członkowskich. Niezależnie od tego, czy celem Twojego eksportu będzie Białoruś bądź Armenia, w większości przypadków będziesz potrzebować jedynie Certyfikatu lub Deklaracji Zgodności EAC. Przyznaj, że to nie lada ułatwienie w kwestii handlu w obrębie całej Unii Celnej. A jak ma się rzecz z krajowymi certyfikatami?

Certyfikaty obowiązkowe i dowolne

Prawdą jest, że certyfikaty wydawane z ramienia Unii Celnej wyparły niejako te krajowe. Czy oznacza to, że stały się one bezużyteczne? Oczywiście, że nie! Nadal istnieje wąska grupa produktów, dla których przeprowadzenie certyfikacji jest niezbędne, aby móc legalnie handlować na terenie danego państwa. Ponadto należy pamiętać o mentalności tamtejszych przedsiębiorców: z pewnością spojrzą na Ciebie przychylniejszym okiem, jeżeli będziesz posiadać bogate zaplecze dokumentów (nie tylko tych obowiązkowych, ale i tych będących z zasady dobrowolnymi). Na stronie ccrw.pl znajdziesz dokładne, jasno opisane przykłady certyfikatów, w które warto się zaopatrzyć planując eksport na Wschód.

Jak rozpocząć proces certyfikacji?

Polecam zaufać w tej kwestii ekspertom i skontaktować się ze specjalistami pracującymi w Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich (ccrw.pl). Przygotuj niezbędne informacje:

  • grupy produktów, które są przeznaczone do certyfikacji
  • przeznaczenie oraz opis produktu
  • kody taryfy celnej na eksportowane towary
  • mile widziane również przykładowe zdjęcie produktu

Czy proces certyfikacji jest długi? Wszystko zależy od tego jak szybko dostarczysz niezbędną dokumentację oraz czy Twoja firma posiadała już wcześniej potrzebne certyfikaty. Jest to sprawa raczej indywidualna, do ustalenia z ekspertami po ich uprzednim zapoznaniu się z dokumentacją.