Czy wiesz, że...

Brama wjazdowa na działkę prywatną jest z jednej strony wizytówką posesji, z drugiej zaś elementem ogrodzenia użytkowanym kilka razy dziennie. Obecnie inwestorzy mają do wyboru zarówno bramy przesuwne, jak i te rozwierane. Oprócz sposobu otwierania warto jednak zwrócić uwagę podczas zakupów także na inne kwestie, co pozwoli uniknąć często popełnianych błędów.

Bramy przesuwne na wąską działkę i rozwieralne na szeroką

Wybierając bramę ma posesję prywatną, warto wziąć pod uwagę wymiary działki. W przypadku szerokich i jednocześnie krótkich parceli dobrym rozwiązaniem będą bramy przesuwne – ich skrzydło porusza się wzdłuż ogrodzenia, dzięki czemu na podjeździe jest więcej miejsca na manewrowanie autem. Brak dodatkowych przeszkód będzie miał szczególnie istotne znaczenie przy krótkich działkach.

Bramy rozwieralne dobrze sprawdzą się z kolei na wąskich działkach, które jednocześnie są długie. Tego typu bramy mają zazwyczaj dwa skrzydła otwierające się do wewnątrz. Na wąskich i długich parcelach nie będą wiec one przeszkadzały w parkowaniu.

Oszczędzanie na jakości

Dobrej jakości brama wjazdowa na posesję to dla wielu inwestorów spory wydatek. Warto jednak pamiętać, że kupując produkt wysokiej klasy mamy pewność, że posłuży on przez wiele lat bez utraty estetycznego wyglądu. Podczas zakupów warto więc sprawdzić jakość wykorzystanych podczas produkcji materiałów. Pamiętajmy też, że rozsądniej jest zapłacić więcej za dobrze zabezpieczoną przed korozją i solidnie wykonaną bramę, niż zdecydować się na model w niższej cenie, który trzeba będzie wymienić ze względu na częste awarie lub utratę estetycznego wyglądu po krótkim czasie użytkowania.

Zbyt wąskie światło bramy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szerokość bramy wjazdowej na posesję prywatną nie może być mniejsza niż 2,4 m. Warto jednak do tego wymiaru dodać nieco zapasu i poszerzyć wjazd do co najmniej 3 metrów. Pamiętajmy, że szersza brama zapewni łatwiejsze manewrowanie autem, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo podczas włączania się do ruchu. Należy przy tym wspomnieć, że chociaż wymagana szerokość 2,4 m raczej nie sprawi kłopotu kierowcom aut osobowych podczas wjeżdżania na posesję, to w przypadku większych samochodów dostawczych może ona okazać się za mała. Poszerzenie bramy wjazdowej to gwarancja, że pojazdy firm kurierskich, przeprowadzkowych czy też dostarczających np. olej opałowy będą mogły bezpiecznie wjechać na działkę.

Źle dobrany napęd

Zarówno bramy przesuwne, jak i te rozwierane są często wyposażane w napęd. Automatyka to przede wszystkim wygoda użytkowania – nie musimy wysiadać z auta, aby zamknąć lub otworzyć skrzydła bramy, co doceniamy zwłaszcza w chłodne i deszczowe dni. W przypadku działki usytuowanej blisko ruchliwej ulicy możliwość szybkiego otworzenia bramy bez opuszczania pojazdu zapewnia też większe bezpieczeństwo. Aby jednak skrzydła bramy poruszały się z odpowiednią prędkością, należy dobrać moc napędu do ich ciężaru. Zaleca się montaż siłowników z pewnym zapasem mocy. Dzięki temu będą one w stanie poruszać skrzydłem nawet przy wietrznej pogodzie, ale też nie pracują na granicy swoich możliwości, co zapewnia ich dłuższą żywotność. Instalacja siłowników o znacznie większej mocy niż wynikałoby to z wagi skrzydeł również jest niekorzystna, bo zbyt szybko poruszająca się brama zwiększa ryzyko wypadków lub uszkodzenia auta.

Najrozsądniej jest kupić bramę w zestawie z napędem od tego samego producenta. Takie rozwiązanie daje gwarancję, że moc siłowników została optymalnie dobrana do ciężaru skrzydeł.

Brama nie dopasowana pod względem wizualnym do ogrodzenia

Brama wjazdowa na posesję z jednej strony daje poczucie bezpieczeństwa domownikom i chroni ich przed wizytami nieproszonych gości, z drugiej zaś stanowi swego rodzaju wizytówkę. Właśnie dlatego jej wzornictwo powinno pasować do ogrodzenia, ale też do samego domu. Oczywiście znaczenie ma także wspomniana już jakość bramy, która przekłada się nie tylko na jej trwałość, ale też na estetyczny wygląd.

 

undefined