Czy wiesz, że...

Jak wszyscy wiemy gniazdka elektryczne w dzisiejszych czasach są nieodłącznym elementem każdej instalacji elektrycznej oraz każdego domu. To właśnie za ich pomocą mamy możliwość podłączania oraz aktywnego korzystania z niemal wszystkich dostępnych na rynku urządzeń elektrycznych. Jednak pomimo swojej ogólnoświatowej uniwersalności, nie każda osoba posiadająca gniazdka elektryczne ma pojęcie o kryteriach wspomnianych gniazdek.

Szczególnie przed podjęciem się remontu oraz dokonywaniem detalicznej aranżacji wnętrz warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi tematyki gniazdek elektrycznych, gdyż wiedza ta może nam pozwolić na bezpieczniejsze i optymalne ich dostosowanie nie tylko do naszych potrzeb, ale także do konkretnych warunków występujących w danym mieszkaniu.

Jak zatem wybrać najodpowiedniejsze gniazdka elektryczne do naszego domu oraz na co warto szczególnie zwrócić swoją uwagę podczas ich kupowania? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

Jakie występują rodzaje gniazdek elektrycznych?

Przed właściwym montażem gniazdek elektrycznych powinniśmy definitywnie rozpracować ich dostosowanie względem przewidywanego umiejscowienia. Jest to o tyle ważnie nie tylko w trosce o bezpieczeństwo nasze i wszystkich innych użytkowników gniazdka, ale także dlatego, aby korzystanie z takich gniazdek było dla nas w finalnym rozrachunku tak dogodne oraz komfortowe jakbyśmy tego pierwotnie oczekiwali. Nie jest to jednak proste zadanie do zrealizowania, zważając na samą konieczność posiadania umiejętności sprawnego i precyzyjnego wykonania montażu. Potrzebna jest także znajomość dostępnych na rynku rodzajów gniazdek, aby nie tylko dopasować takowe do swoich unikalnych potrzeb, ale również, żeby móc je właściwie rozmieścić w poszczególnych pomieszczeniach według zaleceń oraz zamieszczonej specyfikacji.

Spośród wszystkich dostępnych na rynku gniazdek elektrycznych zdecydowanymi faworytami wśród klientów są najczęściej standardowe gniazda natynkowe oraz podtynkowe. Są one dość charakterystyczne w swoim rodzaju w dużej mierze poprzez swój domyślny sposób montażu, z czego gniazda podtynkowe należą do tych najpopularniejszych. Poza tym kontakty elektryczne możemy również rozróżniać na pojedyncze, podwójne oraz niekiedy także potrójne. Dość istotnym aspektem gniazdek elektrycznych jest też obecność uziemienia. Możemy je rozróżnić po charakterystycznych otworach na specjalne bolce, dzięki którym podczas potencjalnej awarii przepływu prądu lub spięcia nie dojdzie do uszkodzenia urządzeń podpiętych do takiego gniazdka.

Mimo że standardowe gniazdka elektryczne nadal są postrzegane jako najbardziej nowoczesne i praktyczne, istnieją także warianty tych gniazdek, które mogą się okazać w naszym przypadku bardziej przydatne ze względu na swoją rozszerzoną funkcjonalność. Jeżeli rezydujemy w mieszkaniu lub budynku operującym na instalacji elektrycznej starszego typu, dobrym wyborem dla nas będzie gniazdko z wyłącznikiem różnico prądowym. Jeśli w danym pomieszczeniu mielibyśmy obawy przed zalaniem lub potencjalną wilgocią pochodzącą z użytkowania kuchni, lub łazienki, dostępne w sprzedaży są również gniazdka elektryczne ze specjalnymi klapkami, które szczelnie izolują kontakt przed dostaniem się do niego niepożądanych cząsteczek.

Jeśli natomiast cenimy sobie wygodę, a jesteśmy akurat osobami, które bardzo dużo posługują się urządzeniami ładowanymi poprzez kable USB, są osobne warianty gniazdek elektrycznych wraz z dedykowanymi slotami do podpięcia przewodu USB typu A lub w niektórych przypadkach także USB typu C. W przypadku posiadania w mieszkaniu małych dzieci warto zainwestować w gniazdka elektryczne ze specjalnymi klapkami, które będą się otwierać jedynie w momencie wkładania wtyczki do kontaktu. Wartymi rozważenia są także inteligentne gniazdka, których zasilaniem możemy zdalnie zarządzać za pomocą smartfona. Jest to niezwykle przydatna innowacja jeśli implementujemy swój wystrój mieszkania według urządzeń smart home. Takie kontakty dość często pozwolą nam również uzyskać zauważalne oszczędności w zużyciu prądu.

Jakie obowiązują standardy bezpieczeństwa gniazd elektrycznych, o których koniecznie powinniśmy wiedzieć?

Gniazdka elektryczne nie dzielą się wyłącznie ze względu na swój sposób montażu i posiadane dodatkowe funkcje, ale także rozróżniane są według konkretnych certyfikacji bezpieczeństwa, które powszechnie nazywane są IP. W zależności od podanej liczby obok tego skrótu w bardzo prosty sposób będziemy zorientowani na jak wysokim poziomie zabezpieczone jest dane gniazdko przed dostaniem się do niego wody lub innych drobinek oraz cząsteczek. Aby to wiedzieć, wystarczy jedynie zapamiętać poniższe informacje:

  • Gniazdka elektryczne IP22 – są to standardowe wersje kontaktów, które przeznaczone są do pomieszczeń nienarażonych na ingerencję wilgoci. Takimi pokojami będą biura, salony oraz sypialnie.
  • Gniazdka elektryczne IP44 – są to bardziej zaawansowane wersje kontaktów, które mogą być implementowane w pomieszczeniach o zawyżonej ilości wilgoci. Takimi pokojami będą pralnie, kuchnie oraz łazienki.
  • Gniazdka elektryczne IP56 – są to kontakty o najwyższej odporności na obecność wody i ingerencji ciał obcych. Ich zastosowanie dedykowane jest dla przestrzeni takich jak sauny, baseny lub pomieszczenia gospodarcze.