Czy wiesz, że...

Brak kapitału na rozwój to częsta bolączka młodych firm. Z problemem tym borykają się zarówno „tradycyjne” biznesy, jak i te bardziej innowacyjne, zwane startupami. Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Sposobów na pozyskanie dodatkowego kapitału jest kilka. Pierwszym, który większości osób wyda się wręcz oczywistym, jest kredyt bankowy. Niestety, spora część biznesów będzie mieć problem, by taki kredyt uzyskać. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: banki, by przyznać kredyt, często wymagają udokumentowanych przychodów, co szczególnie w przypadku startupów będzie warunkiem trudnym do przeskoczenia.

Co więc zrobić, gdy opcja bankowego kredytu odpada? Rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy aniołów biznesu. Anioły biznesu (nazywane też business angels) to zazwyczaj bogaci przedsiębiorcy, który pomagają rozkręcać inne firmy (zapewniając im kapitał i służąc radą), najczęściej w zamian za udziały. Warto jednak podkreślić, że w przypadku aniołów biznesu zysk niekoniecznie jest najważniejszą pobudką. Takie jednostki często mają inne motywacje, w związku z tym współpraca z nimi ma charakter mniej formalny i ważna jest nić porozumienia na linii założyciele startupu-anioł biznesu. Oprócz kapitału to także forma mentoringu, a ciężko o dobre efekty bez wzajemnej chemii między nauczycielem a uczniem.

Korzystanie z pomocy anioła biznesu ma sporo plusów; w końcu oprócz kapitału firma zyskuje także dostęp do wiedzy, doświadczenia i sieci kontaktów przedsiębiorcy, który najpewniej odniósł w życiu niejeden biznesowy sukces. By jednak móc pozyskać takiego inwestora, założyciele szukający finansowania muszą się dobrze przygotować i stworzyć szereg materiałów (jak pitch deck czy teaser inwestycyjny), które przekażą potencjalnym zainteresowanym, dlaczego dany biznes jest wyjątkowy i warto wyłożyć nań pieniądze.

Inną opcją, którą warto rozważyć, jest crowdfunding udziałowy (zwany też equity crowdfundingiem). Za jego pomocą spółki emitują swoje akcje (lub sprzedają część swoich udziałów), oddając tym samym część swojej własności w ręce szerszego grona mniejszych inwestorów. Środki pozyskane w tym procesie to istotny zastrzyk gotówki uzyskany względnie niewielkim kosztem. Jakie spółki mogą skorzystać z tej opcji? Polskie prawo pozwala na to czterem rodzajom spółek: spółce akcyjnej, prostej spółce akcyjnej, spółce komandytowo-akcyjnej oraz spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Crowdfunding udziałowy to wciąż dość młoda metoda finansowania, ale z biegiem czasu staje się coraz popularniejsza. W Polsce nie brakuje platform, które pośredniczą w emisjach akcji perspektywicznych spółek, a na szczególną uwagę zasługuję emiteo, które zamknęło 2021 rok dwoma udanymi emisjami, podczas których emitenci zebrali ponad 8 mln złotych!