Czy wiesz, że...

Dlaczego należy kontrolować ilość używanego debondera?

Klejenie elementów fototrawionych, zwłaszcza tych ażurowych, często kończy się małym, ale trudnym do usunięcia bałaganem. Dlaczego trudnym? Bo klej nałożony w niewłaściwy sposób wygląda nieestetycznie, psując finalny wygląd modelu, a jednocześnie trudno jest go zmyć tak, aby przy okazji nie odkleić blaszanych części. Jak więc czyścić elementy fototrawione? Mamy dla ciebie kilka przydatnych informacji!

Zadaniem debondera jest rozpuszczenie kleju, którym zabrudziliśmy nasz model. Niestety, preparat ten może równocześnie usunąć nie tylko niechcianą warstwę kleju, ale również tą, która przytwierdza element fototrawiony do miniatury. Jakby tego było mało, debonder może także rozpuścić i zmyć nałożoną na model farbę. Właśnie dlatego przy korzystaniu z tego preparatu tak ważna jest staranność i precyzja. Istnieje kilka sposobów na to, aby czyszczenie modelu debonderem przyniosło oczekiwany rezultat.

Po pierwsze: działaj szybko

W przypadku pracy z debonderem liczy się czas. Postaraj się działać sprawnie, tak, aby rozklejacz usunął klej dookoła przytwierdzonego elementu, zanim zdąży wejść w reakcję i rozpuścić również spoiwo łączące blaszkę z modelem.

Po drugie: dobrze rozplanuj swoją pracę

To, w jakiej kolejności czyścisz elementy fototrawione, ma znaczenie. Jeśli oczyszczany element jest przyklejony do modelu z dwóch stron, podziel sobie usuwanie z niego resztek kleju na dwa etapy. Najpierw zajmij się jedną stroną. Gdy ta będzie już czysta, przejdź do innego elementu, dając umytej części czas na to, aby lekko rozpuszczony klej łączący z jednej strony blaszkę z plastikiem, ponownie związał. Po paru minutach możesz spokojnie wrócić do czyszczonej wcześniej części i zająć się jej drugą połową. Działając w ten sposób, minimalizujesz ryzyko, że debonder odklei oczyszczany element fototrawiony.

Stosuj powyższe wskazówki, a unikniesz wielu wpadek przy usuwaniu nadmiaru kleju okalającego blaszane elementy. Pamiętaj, że w przypadku pracy z tak małymi elementami najważniejsze jest pełne skupienie i precyzja. Powodzenia!

Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.mojehobby.pl