Czy wiesz, że...

Bezapelacyjnie umiejętności kulinarne przydają się w życiu. Szczególnie gdy opuszcza się dom rodzinny i zaczyna gospodarować na własnym garnuszku. Stołowanie się na mieście jest kosztowne, a jedzenie gotowców odbija się negatywnie na wadzę i zdrowiu. Nie każdy miał okazje zgłębiać sztukę kuchenną, podpatrując pichcących rodziców lub dziadków.

Nie wszyscy mają naturalny dryg i zamiłowanie do „garów”. Jak zacząć przygodę z samodzielnym okiełznaniem choć podstawowych przepisów? Wystarczy kilka dobrych rad, by inaczej spojrzeć na kucharzenie. Może od razu nie zostaniesz Masterchefem, ale z pewnością zmniejszysz częstotliwość zamówień jedzenie na wynos.

Zacznij od prostych potraw

W prostocie siła. Podstawowe, łatwe przepisy przyrządzone z sezonowych, lokalnych warzyw i owoców z pewnością będą pyszne. Korzystanie ze świeżych, dobrej jakości produktów rozbudza apetyt. Aż chce się smakować, testować i gotować. Mielony z buraczkami, pierogi z jagodami, czy bigos to prawdziwe rarytasy. Jeśli podejdziesz do sztuki kulinarnej jak do zabawy, otworzysz się na smaki, będziesz czerpać przyjemność z procesu tworzenia. Z czasem możesz sięgnąć po dania z innych zakątków świata, jak np. gołąbki gruzińskie zawijane w liście winogron, które nie tylko ciekawie się prezentują, ale też rozpieszczają podniebienie bogactwem smaków. Próbowanie nowych składników, poznawanie innych kuchni, to sposób by znaleźć tę, w której czujesz się najlepiej.

Podpatruj innych

Nie musisz mieć w rodzinie Gordona Ramsaya, by czerpać z kulinarnych umiejętności. Babcie, ciocie to skarbnice wiedzy. Można skorzystać z ich doświadczenia i wspólnie coś upitrasić. Innym, dobrym źródłem inspiracji są programy kulinarne, blogi, strony internetowe, kanały na youtube i tematyczne konta w social mediach. Ludzie kochający gotowanie dzielą się kuchennymi trikami, podpowiadają, jak doprawić barszcz ukraiński, co zrobić, by sos do spaghetti był idealny lub w jaki sposób wyczyścić krewetki. To dobra lekcja i sposób, by zarazić się pasją.

Zorganizuj przestrzeń

Przestrzeń, w której funkcjonujemy, ma spore znaczenie dla naszej energii i motywacji. Posprzątana, dobrze wyposażona kuchnia, czyste blaty, naostrzone noże i niezbędny sprzęt z pewnością wpłyną pozytywnie na proces przygotowywania posiłków. Przed przystąpieniem do gotowania warto sprawdzić, czy masz wszystkie potrzebne składniki, również przyprawy. Warto tak zorganizować menu, żeby cała zakupiona żywność była wykorzystana, a pozostałości odpowiednio przechowane, np. zamrożone lub zawekowane. Żyjmy w zgodzie z duchem zero waste. To nie tylko troska o naszą planetę, ale też znaczna oszczędność dla domowego budżetu.

Wracając do kwestii przyjemnego gotowania – słuchanie podcastów, muzyki lub audiobooków uprzyjemni chwile spędzone w kuchni.