Uroda

Większość kobiet narzeka na swoje włosy. A to są zbyt suche, a to za bardzo się puszą. Niektóre marzą o prostych włosach, a inne chciałyby mieć loki takie, jak ma koleżanka. Tymczasem prawdziwym utrapieniem są włosy tłuste, gdy nie da się wyjść z domu, bez umycia ich pół godziny wcześniej. Poznaj nasze sposoby na okiełznanie nadmiernie przetłuszczających się włosów!

Właścicielki tłustych włosów najczęściej sądzą, że jedyne, co mogą zrobić, by jako tako wyglądać, to często myć włosy. Robią to więc codziennie rano, a gdy planują wieczorne spotkania, po południu myją głowę drugi raz. Niestety to nie jest walka z tłustymi włosami, to tylko działania doraźne. By podjąć próbę zmniejszenia lub zlikwidowania problemu, trzeba najpierw zdać sobie sprawę z przyczyn takiego stanu rzeczy. Włosy nie stają się w kilka godzin tłuste, bo „są tłuste”. Tak się dzieje z powodu nadmiernej aktywności gruczołów łojowych zlokalizowanych w strukturach skóry głowy. By więc zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, należy podjąć działania, które unormują pracę gruczołów łojowych. Wówczas będą one produkować znacznie mniejsze ilości serum i włosy przestaną się tak bardzo przetłuszczać. W tym celu, oprócz odpowiednio dobranych kosmetyków i korzystania z profesjonalnych zabiegów, warto zacząć stosować domowe sposoby na tłuste włosy. Regularne maseczki i płukanki na włosy przygotowane według babcinych przepisów potrafią czynić cuda.

Wcierka z soku z cytryny

Jedna z najprostszych metod ograniczania ilości wydzielanego serum, ale także doskonały sposób na złagodzenie ewentualnych stanów zapalnych na skórze głowy. Sam zabieg jest dziecinnie prosty. Wyciśnięty z dwóch cytryn sok wciera się w skórę głowy, a po kwadransie spłukuje letnią wodą. Taką wcierkę stosować należy nie częściej jak raz w miesiącu.

Płukanka z octu jabłkowego

Bardzo skuteczny w zwalczaniu nadmiaru serum jest także ocet jabłkowy. Przygotowanie płukanki także nie sprawi nikomu problemu, bo wystarczy zmieszać około 70 ml octu i pół litra wody. Taką miksturę wciera się w skórę głowy i po kilku minutach spłukuje letnią wodą. Co ciekawe, płukanka ta skutecznie likwiduje też swędzenie skóry.

Maseczka ze świeżych drożdży

To świetny sposób zarówno na przetłuszczające się, jak i farbowane włosy. Drożdże uspokajają gruczoły łojowe i świetnie wzmacniają włosy. Dzieje się tak z pewnością dzięki temu, że to właśnie w składzie drożdży znajdują się ogromne ilości witamin z grupy B, a te, jak wiadomo, są niezbędne włosom dla zachowania wspaniałego wyglądu i kondycji.

Do wykonania maseczki potrzebne jest 100 g świeżych drożdży, pół szklanki letniego mleka i dwie łyżki miodu. Te trzy składniki muszą utworzyć jednolitą masę, którą następnie nakłada się na skórę głowy i na włosy na mniej więcej pół godziny. Potem trzeba wszystko dokładnie spłukać i umyć głowę delikatnym szamponem.

Płukanka z sody oczyszczonej

Świetnie uspokaja gruczoły łojowe także soda oczyszczona. Jedną łyżkę sody łączy się z trzema łyżkami letniej wody, a następnie taką miksturą trzeba umyć głowę. Włosy z pewnością nie przetłuszczą się tak szybko.