Z życia wzięte

Zimą powinniśmy szczególnie zadbać o komfort i bezpieczeństwo naszych pracowników. Ciężkie warunki na zewnątrz, wilgoć, śnie, wiatr, a nawet lód to niebezpieczne czynniki , przed którymi powinniśmy chronić naszych pracowników.

W sezonie zimowym przed pracownikami czeka wiele wyzwań w miejscu pracy, jak również zagrożeń dla ich bezpieczeństwa. Przy niskich temperaturach i obecności śniegu i lodu, pracownicy muszą być zaopatrzeni we właściwą odzież ochronną. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pracownika pod kątem bezpieczeństwa są buty robocze. Bez właściwej pary butów na zimę, występuje ryzyko poślizgnięcia, potknięcia i upadki. Jest wiele dostępnych modeli na rynku obuwia ochronnego, w związku z czym wybór najlepszego będzie ciężki, ponieważ musimy znaleźć takie, które będą najlepiej pasować do potrzeb pracowników.

Aby dobrać odpowiednie obuwie należy zadać sobie pytania:
Czy pracownik pracuje na zewnątrz?
Jeśli tak, jakie panują tam warunki?
Jak dużo śniegu i deszczu można się spodziewać?
Jaki rodzaj pracy będzie wykonywał?

Odpowiadając na te pytania można zawęzić opcje i wybrać buty, które mają odpowiednie parametry.

Ważne jest również, aby zapoznać się z niektórych wytycznymi bezpieczeństwa na danym stanowisku pracy, w ten sposób wiesz dokładnie, jakiego obuwia powinieneś szukać. W niektórych przypadkach, wymaganiem może być szczególna ochrona palców (np. przed upadkiem na nie ciężkich przedmiotów). Należy wziąć pod uwagę warunki pracy w danym zakładzie, aby upewnić się, jaki rodzaj zabezpieczenia palców jest najlepszy. Np ochraniacze palców z kompozytów mogą zapewnić więcej ciepła.

Izolacja i prawidłowa impregnacja to również ważne aspekty obuwia, aby spełniało swoją rolę przez dłuższy czas należy o nie odpowiednio dbać. Jeśli masz do czynienia ze śniegiem, lodem i deszczem, będziesz potrzebował obuwia wodoodpornego. Niektóre buty są wyposażone w membrany GORE-TEX (wodochronne), a inne są zbudowane z wodoodpornej skóry. Z nowoczesnych technologii warto wspomnieć o butach wyposażonych w technologię KEEN.Dry która utrzymuje (odprowadza) wilgoć od stóp, a jednocześnie utrzymuje wilgoć na zewnątrz.

Podeszwa jest kolejnym elementem zapewniającym odpowiedni poziom bezpieczeństwa, które mogą zwiększyć stabilność. Odpowiednia, profesjonalna podeszwa pozwala na użytkowanie butów przez wiele sezonów zapewnienie odpowiedniej stabilności i trwałości. Podeszwy są bardzo ważnym elementem, który czasami zostaje pominięty, a powinien być traktowany priorytetowo, odpowiednia podeszwę można porównać do opon zimowych w aucie, bez nich bezpieczne przemieszczanie się w ciężkich warunkach jest utrudnione.

Polecamy zakupy butów roboczych oferowanych na www.gvarant.pl - jest to hurtownia i sklep bhp gdzie znajdziesz produkty z opisem, danymi technicznymi, zdjęciami i opiniami, a wszystko po to aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję. W sklepie znajdziesz również skarpety i wkładki do butów - oraz inne akcesoria i produkty związany z odzieżą roboczą i bezpieczeństwem pracownika.