Rzeszów

Niespełna miesiąc temu, sukcesem zakończyła się próba uruchomienia silnika w bolidzie wyścigowym konstruowanym na Politechnice Rzeszowskiej. Dzisiaj wygrywa on już konkursy. Na ten moment pasjonaci ze Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student pracowali trzy lata.

Prace nad projektowaniem bolidu wyścigowego, rozpoczęła 3 lata temu kilkuosobowa grupa studentów Mechaniki i Budowy Maszyn, zapaleńców motoryzacji, którymi kierowała chęć doskonalenia swoich umiejętności oraz zdobywanie doświadczenia. Udowodnili przed władzami Uczelni, że traktują swój projekt poważnie i zasługują na wsparcie.

Przełomową datą był 8 listopada 2013 roku ? dzień zakupu pierwszego elementu do pojazdu (jednostki napędowej) oraz data zakończenia remontu pomieszczeń magazynowych. W dniu dzisiejszym, jest to prężnie działające laboratorium naukowe, gdzie powstaje profesjonalna konstrukcja wyścigowa, przeznaczona do startów w międzynarodowych zawodach Formula Student, organizowanych przez ImechE oraz SAE International.

Podopieczni Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student, to ewenement na skalę całej uczelni. Wszystkie ruchy jakie wykonują w sferze projektowej oraz organizacyjnej, to ich autorskie pomysły. Sami decydują o wykorzystywanych technologiach, pozyskują środki finansowe niezbędne do prowadzenia dalszych badań, dbają o swój wizerunek, edukują swoich młodszych kolegów oraz rekrutują nowych członków organizacji - tworzą własną, profesjonalną markę ? komentuje mgr inż. Piotr Strojny, Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej.

Grand Prix Formula Student ? to prestiżowe zawody w których startują największe uczelnie techniczne z całego świata, dlatego aby nie stać w cieniu najlepszych, każdy układ musi pracować perfekcyjnie. Prace rozpoczęły się od stworzenia wirtualnego modelu pojazdu, który posłużył do wykonania pierwszych makiet z wykorzystaniem technologii druku 3D. Aktualnie trwają ostatnie prace nad układem kierowniczym oraz sterowaniem jednostki napędowej. W ubiegłym miesiącu, pierwszy raz uruchomiono w bolidzie silnik. Członkowie PRz Racing Team mówią o tym z odczuwalną satysfakcją, ponieważ jest to dla nich zwiastun zbliżających się testów torowych.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, widząc jak to wszystko się rozwija. Już teraz do naszego zespołu dołączają świeżo upieczeni studenci, firmy same zwracają się do nas z ofertami współpracy oraz zatrudnienia, ale teraz całym naszym życiem jest ten projekt. Robimy to, co lubimy. Tworzymy  zgraną ekipę o której członkach jeszcze nie raz będzie głośno w branży motoryzacyjnej ? Bartosz Zborowski, Prezes Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej.

Głośno jest już teraz ? w ubiegłym tygodniu ogłoszone zostały wyniki konkursu Nescafe Creators Academy, gdzie o pulę 100 000 zł konkurowało kilkadziesiąt projektów. Do finały trafiły 4 świetne pomysły, w tym aż dwie drużyny reprezentowały rzeszowskie uczelnie. 41% wszystkich głosów zebrał właśnie zespół PRz Racing Team, dzięki czemu studenci Politechniki Rzeszowskiej uzyskali środki finansowe niezbędne do kontynuowania prac.

Długa droga od pustej kartki papieru do pierwszego startu w zawodach będzie mieć swe zwieńczenie podczas przyszłorocznego sezonu GP Formula Student.

Więcej informacji nt. działań zespołu można znaleźć na oficjalnych stronach:
https://www.przracingteam.pl
https://www.youtube.com/PRzRacingTeam