6 obywateli Ukrainy, którzy w lutym trafili na leczenie do podkarpackich szpitali, w ostatnich kilku dniach opuścili placówki medyczne:

  • 3 mężczyzn szpital wojewódzki w Przemyślu
  • 1 osoba COM w Jarosławiu
  • 1 osoba szpital w Ustrzykach Dolnych
  • 1 osoba wojewódzki szpital specjalistyczny w Rzeszowie

3 marca w Rzeszowie została otwarta nowa siedziba trzech rzeszowskich prokuratur: okręgowej, rejonowej oraz apelacyjnej.

Nowa siedziba prokuratorów to dawny internat Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Hetmańskiej, który przez wiele lat stał pusty. Obecnie został gruntownie wyremontowany, dobudowano trzecie piętro. Obiekt ma ok. 18 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa wynosi ok. 3 tys. m kw. Ma ponad 120 przestronnych pokoi, trzy sale konferencyjne oraz sale gościnne. Całkowity koszt inwestycji to ponad 17 mln zł. Przy budynku, który został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych powstał też parking dla samochodów na 40 miejsc.

W obliczu ostatnich wydarzeń na Krymie, potępiamy jaskrawe pogwałcenie suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy przez Federację Rosyjską.

Nasze województwo, jako region graniczący z Ukrainą, w sposób ścisły współpracuje z wieloma ukraińskimi obwodami. W związku z tym, nie możemy biernie przyglądać się tragedii naszych sąsiadów, która odbywa się dziś na oczach całego świata.

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Członek Zarządu Tadeusz Pióro złożyli dziś kwiaty przed tablicą pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego w Urzędzie Marszałkowskim. To część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zorganizowała Komisja Zakładowa NSZZ ?Solidarność? przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Pracownicy Urzędu odśpiewali pieśni patriotyczne i wsłuchali się we wspomnienia Stanisława Skalskiego ? generała brygady i pilota Wojska Polskiego, zwanego asem myśliwskim okresu II wojny światowej, który był więziony i torturowany w czasach PRL-u.

We wtorek i środę (4-5 marca) w Hali Podpromie w Rzeszowie odbędą się IX Podkarpackie Targi Edukacyjne EduSalon. WSIiZ zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do odwiedzenia stoiska uczelni, na którym jak zwykle nie zabraknie atrakcji.

W tym roku w Podkarpackich Targach Edukacyjnych udział weźmie ponad 100 wystawców, uczelnie wyższe z całego kraju oraz z zagranicy (m. in. z Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Łotwy, Szwecji), szkoły doskonalenia zawodowego, wydawnictwa, internetowe portale edukacyjne.

? Bardzo często lekarz jest tą osobą, która jako pierwsza dowiaduje się o przemocy w rodzinie. Pacjenci zgłaszają się do lekarzy z różnymi dolegliwościami, które mogą świadczyć o doznawaniu przemocy w rodzinie ? mówi Katarzyna Michalska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ci, którzy doświadczają przemocy ze strony najbliższych, zazwyczaj nie wiedzą, że zgodnie z prawem mogą oczekiwać pomocy m.in. w gabinecie lekarskim.

W czasie permanentnego kryzysu, bez względu na to czy jest on jedynie , tak zwaną "szok doktryną" czy też relacją trwale oddziałującą, problemem wschodzących pokoleń jest umiejętność planowania. Mam na myśli zdolność prognozowania swoich zawodowych kroków. Nie da się ukryć, iż paradygmat kulturowy oparty na tworzeniu potrzeb, symulacji i szybkiego przetwarzania dotychczasowych dóbr bywa niekiedy zaprzeczeniem komunikacji, negocjacji i kooperacji. A zatem wzorzec ten sam siebie niejako anuluje i wyczerpuje, dlatego tym bardziej ta umiejętność postrzegania jutra przez młodzież winna stać się celem.