Nie brakuje chętnych do zaciągania różnego rodzaju pożyczek. Szczególnie popularne stały się ostatnio chwilówki. Tego typu pożyczki pozabankowe to bardzo często dobra forma pozyskania gotówki, która ma być przeznaczona na określony cel. W przypadku krótkoterminowych pożyczek liczy się ich dostępność oraz przede wszystkim brak weryfikacji w postaci chociażby Biura Informacji Kredytowej.

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Rzeszów zaprasza do wzięcia udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji ?Air law and technology. Nowe wyznania dla międzynarodowego i krajowego prawa lotniczego oraz technologii lotniczych? , która odbędzie się w dniach 3 - 4 kwietnia 2014r. w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego - Aula Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno ? Przyrodniczej ul. Pigonia 1.

W Rzeszowie uruchomiono platformę społeczną pod nazwą Dobre Pomysły. Mieszkańcy otrzymali portal internetowy, gdzie zgłaszają pomysły na ciekawe inicjatywy, wydarzenia i eventy. Ich propozycje mają uatrakcyjnić miasto.

Urząd Miasta Rzeszowa, przy współpracy z firmą Sprinet Polska uruchomił platformę konsultacyjną dobrepomysly.erzeszow.pl. W swoim założeniu portal ma stać się miejscem wymiany myśli, kreatywnych dyskusji oraz bazą pomysłów na ?lepszy Rzeszów?. ? Nowy kanał komunikacyjny oparty jest na zasadach crowdsourcingu. Zjawisko to w wolnym tłumaczeniu ?czerpie wiedzę oraz pomysły z mądrości społeczeństwa? ? wyjaśnia Rafał Żmuda, z firmy Sprinet Polska.

Medyczny moduł zadaniowy został uruchomiony na przejściu granicznym w Medyce. Ma on za zadanie udzielenie pierwszej pomocy lekarskiej poszkodowanemu obywatelowi Ukrainy, który przekroczy polsko-ukraińską granicę i będzie potrzebował opieki. O tym poinformowała wojewoda na konferencji prasowej.

Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała, że zgodnie z planem działania opracowanym przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, na każdym przejściu granicznym w regionie: Budomierzu, Korczowej, Medyce i Krościenku, zostały wyznaczone medyczne moduły zadaniowe. W ich skład wchodzi grupa ratownicza Polskiego Czerwonego Krzyża, która jako jednostka współpracująca z systemem państwowego ratownictwa medycznego, ma zabezpieczać pomoc lekarską i transport sanitarny.

Nieodłącznym elementem szkolnego życia są wycieczki i wyjazdy na tzw. ?zieloną szkołę?. Tego typu pozaszkolna edukacja, daje ogromne możliwości do wykorzystania. Naszkolnych wyjazdach, dzieci nie tylko odpoczywają i się bawią, ale również mają okazję do zdobycia nowych umiejętności i podszkolenia się z niektórych przedmiotów. Wiele grup w czasie ferii organizuje obozy sportowe, połączone z dodatkowymi lekcjami - na przykład z języka angielskiego. W ten sposób nauczyciele łączą przyjemne z pożytecznym, a dzieci chętniej i szybciej się uczą.

Premier Donald Tusk przewodniczył posiedzeniu sztabu kryzysowego, które odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Oceniono stan przygotowań na ewentualne przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

W spotkaniu uczestniczyli ministrowie spraw wewnętrznych, szef urzędu ds. cudzoziemców, wojewodowie i przedstawiciele służb regionu podkarpackiego i lubelskiego oraz dyrektorzy wydziałów merytorycznych PUW i LUW.

Według najnowszego rankingu przygotowanego przez Gazetę Wyborczą - Rzeszów jest najlepszym miastem na start w dorosłość. Rzeszów okazał się liderem w wielu dziedzinach, które analizowali dziennikarze gazety. 

Jesteśmy najbezpieczniejszym miastem, w którym żyje najwięcej młodych osób. Średni wiek rzeszowianina to 39 lat. Ponadto według danych Eurostatu Rzeszów może poszczycić się największą liczbą studentów w stosunku do liczby mieszkańców (na każdy 1000 mieszkańców przypada 353 studentów).

Od dzisiaj (21 lutego) nowym właścicielem uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju jest Samorząd Województwa Podkarpackiego. Marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Lucjan Kuźniar podpisali umowę nieodpłatnego nabycia udziałów spółki ?Uzdrowisko Horyniec? od Skarbu Państwa. Z ramienia Ministerstwa Skarbu Państwa dokumenty podpisał Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik.

Podpisana umowa oznacza, że 100% udziałów Spółki ?Uzdrowisko Horyniec? jest teraz w rękach samorządu województwa. To drugie uzdrowisko po Rymanowie, którym zarządza samorząd województwa.

18 lutego br. w rzeszowskim Oddziale GDDKiA zostały otwarte oferty na kontynuację projektowania oraz budowę 6,3 km odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza (DK4) do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka).

Do GDDKiA wpłynęło 8 ofert. Najniższą ofertę na realizację tego odcinka na kwotę 342 566 799,40 zł brutto złożyło konsorcjum, którego liderem jest Eurovia Polska, a partnerem Warbud SA. Najwyższa oferta, na kwotę 547 350 000,00 zł wpłynęła od konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty Łódź (lider), Bunte Polska (partner) i Johann Bunte (partner).

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło dziś rano na drodze krajowej nr 4 w Lubzinie. Kierująca oplem na przejściu dla pieszych potrąciła 13-letnią dziewczynkę. Mimo akcji reanimacyjnej życia dziecka nie udało się uratować.

Do potrącenia dziecka doszło około godz. 7.30. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca oplem vectrą, 26-letnia mieszkanka gminy Ropczyce, na przejściu dla pieszych potrąciła 13-letnią dziewczynkę. Pomimo akcji reanimacyjnej dziecko zmarło. W chwili wypadku kierująca była trzeźwa. Na miejscu zdarzenia policjanci zabezpieczyli rower. Trwają ustalenia czy dziewczynka jechała rowerem czy też prowadziła jednoślad.

Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych form promocji i marketingu, nie są już reklamy na bilbordach czy ulotki u progu drzwi, ale wszechobecny Internet. Ze względu na zmiany w społeczeństwie i nowe przyzwyczajenia dotychczasowe formy promocji tracą na znaczeniu. Internet zaś to nieograniczone pole do rozwoju i reklamowania niemal każdego produktu i usługi. Wymierny efekt najprościej osiągnąć za pomocą własnej strony internetowej.

Policjanci z Łańcuta interweniowali w związku z zatruciem tlenkiem węgla dwóch kobiet w wieku 68 i 84 lat. Przyczyną zatrucia było przekroczenie normy stężenia tlenku węgla, czego prawdopodobną przyczyną były niedrożne przewody kominowe pieca kaflowego. Obie kobiety zostały przewiezione do Centrum Medycznego w Łańcucie. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Do zatrucia doszło wczoraj około godz. 3 w nocy w miejscowości Budy Łańcuckie. Kiedy policjanci przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy medyczni zabierali obie poszkodowane kobiety do szpitala. Na miejscu obecne były dwa zastępy straży pożarnej, które stwierdziły przekroczenie normy stężenia tlenku węgla, czego prawdopodobną przyczyną były niedrożne przewody kominowe pieca kaflowego.

Zarząd województwa podjął uchwałę, która w poniedziałek 24 lutego trafi pod obrady radnych sejmiku województwa. Uchwała dotyczy stanowiska samorządu w związku z sytuacją na Ukrainie ? powiedział na konferencji w urzędzie marszałkowskim członek zarządu Tadeusz Pióro. Członek zarządu poinformował również, że podkarpackie szpitale są przygotowane na ewentualne przyjęcia Ukraińców wymagających pomocy lekarskiej.

Tadeusz Pióro powiedział na konferencji, że Szpital Wojewódzki im. Św. Ojca Pio w Przemyślu już od dłuższego czasu jest gotowy na przyjęcie ewentualnych pacjentów z Ukrainy.

Disiaj (19 lutego) przed południem, odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej w związku z sytuacją na Ukrainie. Wojewoda przyjęła raport od służb o bieżącej sytuacji na przejściach granicznych w regionie.

Wojewoda jest także w stałym kontakcie z Szefem Urzędu ds. Cudzoziemców, który podejmuje odpowiednie działania określone w procedurze ujętej w Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego.

Już w najbliższy piątek 21 lutego Uniwersytet Rzeszowski serdecznie zaprasza na Dzień Otwarty. Dzień ten to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą uczelni. Można poznać bliżej wydziały, kierunki i specjalności które ona posiada.

Przedsięwzięcie to realizowane jest co roku, a głównym jego celem jest przedstawienie oferty dydaktyczno-edukacyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studenci z wszystkich wydziałów za pomocą swojej wiedzy i doświadczenia zaczerpniętego podczas studiów, pomogą zainteresowanym uczniom wdrożyć się w życie Uczelni, doradzą jaki kierunek wybrać oraz pokażą że studia to nie tylko książki, ale też dobra zabawa i przede wszystkim mądra decyzja na przyszłość. Każdy Wydział czy kierunek w sposób interesujący będzie starał się zachęcić przyszłych żaków do podjęcia studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim. W tym celu zorganizowane będą stoiska, na których oprócz cennych informacji czekać będą różne atrakcje.

Informujemy, że w dalszym ciągu (od wczesnych godzin porannych) po stronie ukraińskiej trwa blokada drogi dojazdowej do przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec na Podkarpaciu. Tutaj służby graniczne odprawiają pojazdy, które zostają przepuszczone przez blokadę po stronie ukraińskiej.

19 lutego, około 19.30, po stronie ukraińskiej utworzono blokadę na drodze dojazdowej do przejścia granicznego Medyka-Szeginie. Blokada drogi ma miejsce 5 km od granicy państwa, w miejscowości Mościska 2. Pojazdy, które są przepuszczane przez blokujących, na bieżąco podlegają odprawie granicznej w przejściu.

Banki oferują różnego rodzaju produkty inwestycyjne. W dobie kryzysu zwykła lokata nie budzi jednak ogromnego zainteresowania ze strony potencjalnych klientów. W skali roku jest to bowiem zysk rzędu zaledwie kilku procent. Klienci oczekują dziś bardziej spektakularnych osiągnięć finansowych. Właśnie z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się produkty strukturyzowane. Są one oparte na dwóch filarach. Jeden zapewnia bezpieczeństwo, drugi zaś daje szansę na duży zysk.

Miniaturowy system sterowania i nawigacji dla platform latających, wynalazek z Podkarpackiego, który zdobył złoty medal na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli -? został zaprezentowany na stoisku Województwa Podkarpackiego podczas XXI Giełdy Wynalazków w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (11-12 lutego).

Giełda wynalazków to wydarzenie podczas którego eksponowane są polskie wynalazki, nagrodzone na światowych targach wynalazczości. Taką nagrodę zdobył miniaturowy system sterowania i nawigacji dla platform latających zgłoszony na targi Brussels Innova (Bruksela) jesienią ub. roku przez województwo podkarpackie.

11 lutego obchodzimy europejski dzień numeru 112. W Rzeszowie, w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej, została zorganizowana akcja, która ma uświadamiać, że numer 112 służy wyłącznie do ratowania życia i zdrowia.

Do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie zostali zaproszeni uczniowie klasy pierwszej rzeszowskiej Szkoły Podstawowej nr 3, z którymi spotkała się wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Dzieci wzięły udział w ?alarmowej lekcji?, podczas której dowiedziały się jakie zdarzenia należy zgłaszać pod nr 112, obejrzały edukacyjny film, poznały pracę operatorów numeru alarmowego, a także uczestniczyły w pokazach udzielania pierwszej pomocy.

Rzeszowski Sąd w czwartek nie zgodził się na tymczasowe umieszczenie Mariusza T. w ośrodku w Gostyninie. Wnioskowały o to władze rzeszowskiego Zakładu Karnego. Wniosek dotyczył umieszczenia Mariusza T. na czas toczącego się postępowania w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dysocjacyjnym. Postępowanie rozpocznie się 10 lutego 2014 r. Następnego dnia Mariusz T. wyjdzie na wolność. Poniżej prezentujemy komentarz prof. Czesława Kłaka, karnisty z WSPiA.

Wniosek złożony przez Dyrektora Zakładu Karnego w Rzeszowie dotyczył umieszczenia Mariusza T. na czas toczącego się postępowania (w trybie ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób) w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjacyjnym. Sąd nie zgodził się na takie rozwiązanie, ograniczając jedynie swobodę Mariusza T. Zobowiązał go do stawiennictwa w jednostce Policji i zakazał opuszczenia kraju.