Niespełna miesiąc temu, sukcesem zakończyła się próba uruchomienia silnika w bolidzie wyścigowym konstruowanym na Politechnice Rzeszowskiej. Dzisiaj wygrywa on już konkursy. Na ten moment pasjonaci ze Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student pracowali trzy lata.

Prace nad projektowaniem bolidu wyścigowego, rozpoczęła 3 lata temu kilkuosobowa grupa studentów Mechaniki i Budowy Maszyn, zapaleńców motoryzacji, którymi kierowała chęć doskonalenia swoich umiejętności oraz zdobywanie doświadczenia. Udowodnili przed władzami Uczelni, że traktują swój projekt poważnie i zasługują na wsparcie.

Polski Czerwony Krzyż obchodzi jubileusz 95-lecia. Z tej okazji wyróżniono osoby działające na rzecz PCK, propagujące ruch krwiodawstwa i idee czerwonokrzyskie.

Podczas uroczystości, która odbyła się 12 grudnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, osoby działające na rzecz PCK i honorowo oddające krew zostały uhonorowane Krzyżami Zasługi, odznaczeniami resortowymi ?Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu?, Odznakami Honorowymi Polskiego Czerwonego Krzyża i ?Kryształowymi Sercami? ? wyróżnieniami przyznawanymi za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia czterech samochodów na skrzyżowaniu ulicy Lwowskiej z ulicą Bałtycką. Jedna osoba trafiła do szpitala. Od godz. 13.40 nie ma już utrudnień w ruchu. 

WSIiZ zawarła porozumienie partnerskie z Polsko-Amerykańską Radą Współpracy (USPTC). To początek kooperacji uczelni z Doliną Krzemową na rzecz rozwoju naukowego i gospodarki innowacyjnej na Podkarpaciu.

Celem porozumienia z US-Polish Trade Council jest przede wszystkim współpraca WSIiZ z czołowymi amerykańskimi uczelniami w obszarze komercjalizacji wiedzy i kooperacji nauki z biznesem. Chodzi o inicjowanie i koordynację współpracy między USPTC i rzeszowską uczelnią na rzecz rozwoju gospodarki innowacyjnej.

W piątek, 19 grudnia br. Prezydent Miasta Rzeszowa zaprasza wszystkich mieszkańców na wspólne obchody Wigilii na Rynku. W programie m.in. kolędowanie, animacje, żywa szopka, misterium Wigilii i Bożego Narodzenia oraz życzenia Świąteczne władz samorządowych i kościelnych.

Początek wydarzenia będzie miał miejsce o godzinie 15.00. Teatr M.I.S.T. zaprezentuje krótki spektakl pt.: ?Wraz z pierwszymi gwiazdami? na podstawie wybranych świątecznych tekstów liturgicznych zaczerpniętych z Liturgii Wigilii i Bożego Narodzenia wg św. Jana Chryzostoma i innych. Teatr M.I.S.T. zaliczany jest do krakowskich scen alternatywnych, którego założycielem, aktorem i reżyserem jest Stanisław Michno uczeń Tadeusza Kantora.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska i kurator oświaty Jacek Wojtas wręczyli dyplomy stypendystom Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej. Tegoroczne stypendia otrzymało 247 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Podczas uroczystości, która odbyła się 10 grudnia w Rzeszowie, stypendiami Prezesa Rady Ministrów wyróżniono 232 osoby, natomiast stypendiami Ministra Edukacji Na rodowej ? 15 osób.

Dwaj zamaskowani sprawcy napadli na ekspedientkę sklepu w Rudniku nad Sanem. Grożąc kobiecie młotkiem ukradli papierosy i alkohol. Obaj zostali zatrzymani. 17-latek czeka na decyzję sądu o tymczasowym aresztowaniu.

Sprawcy do sklepu pojechali rowerami. Wcześniej zażywali dopalacze. To po nich zrodził się pomysł napadu. Nie uzgadniali jego przebiegu, działali spontanicznie. Z domu zabrali młotek i kominiarki. Pierwszy wytypowany sklep był jeszcze zamknięty, drugi również. Poczekali do otwarcia. Wybrali sklep, w którym nie było klientów.

Na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Złote Krzyże Zasługi 2 pracownikom WSIiZ: prorektorowi Andrzejowi Szelcowi i Romanowi Wiszowi, dyrektorowi Centrum Języków Obcych. Odznaczenie zostało przyznane za zasługi w działalności na rzecz internacjonalizacji szkolnictwa wyższego.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się 9 grudnia, o godz.11.00 w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego aktu dekoracji dokona Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Ukraiński reżyser aresztowany przez rosyjskie służby, chińska aktywistka uwięziona za pokojowe protesty oraz kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej do tylko kilka przykładów spraw, w których obronie można się wstawić podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Maraton odbędzie się już w najbliższy weekend 6 i 7 grudnia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji.

O ponad pół miliarda złotych zwiększył się budżet wojewody podkarpackiego na 2014 r. w stosunku do pierwotnego budżetu, który zakładał wydatki na poziomie 1 505 688 000 zł. Środki pochodziły z rezerw budżetu państwa i były uruchamiane na wniosek wojewody.

Nowoczesna architektura to nie tylko bogactwo form i ciekawych materiałów wykończeniowych, ale także bezpieczeństwo. Na ten warunek kładzie się szczególnie silny nacisk w przypadku, gdy budynki mają służyć przede wszystkim ludziom. Dzięki narzuconym przez prawo ścisłym i bardzo rygorystycznym wymogom udaje się uniknąć wielu tragedii, jak i zminimalizować ewentualne straty finansowe.

Dziś rano policjanci sprawdzili trzeźwość blisko 20 tys. kierujących pojazdami na głównych drogach Podkarpacia. Funkcjonariusze ujawnili 32 kierujących, którzy usiedli za kierownicą mimo wypitego wcześniej alkoholu, zatrzymali też 28 uprawnień do kierowania. To wynik kontroli przeprowadzonych w ramach działań "Trzeźwy poranek".

Policyjna akcja rozpoczęła się o godz. 4. Funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Policjanci skontrolowali w tym czasie 19 508 kierowców.