21
N, Sty

W piątek rozpocznie się długi majowy weekend, czas wypoczynku i jednocześnie wzmożonego ruchu na drogach. Policjanci dołożą wszelkich starań, by majówka była bezpieczna. W tym roku policyjne działania "Majowy Weekend 2015" rozpoczną się już w czwartek, a zakończą w niedzielę.

Przez tych kilka dni może tłoczno zrobić się na drogach. Wiele osób zechce wyjechać, na choćby krótki wypoczynek. Większy ruch będzie z pewnością na drogach wiodących w Bieszczady, czy do miejscowości atrakcyjnych dla turystów. Wielu kierowców będzie też przejeżdżać tranzytem przez nasz region. Pamiętajmy, by zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, ale także osób, z którymi przyjdzie nam dzielić drogę.

W dniach 2 ? 8 maja 2015 r. odbędą się w Rzeszowie Majowe Uroczystości Patriotyczne związane z Dniem Flagi Państwowej, Narodowym Świętem Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 70 rocznicą zakończenia II Wojny Światowej.

3 maja 2015 w Rzeszowie rusza nowa linia autobusowa, umożliwiająca zwiedzanie miasta. Dzięki niej można się zapoznać z najnowszymi inwestycjami realizowanymi w mieście.

Pierwszy kurs odbędzie się w niedzielę3 maja o godz. 13:00. Odjazd z Dworca Głównego PKP przy ul. Grottgera.

Ponad 400 uczniów i studentów wzięło udział w I Podkarpackim Dniu Nowoczesnej Administracji. Imprezę, która odbyła się we wtorek 28 kwietnia 2015 r., zorganizowała Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji m.in. gry, quizy i zabawy, warsztaty i prelekcje dla uczniów i studentów dotyczące nowoczesnej administracji oraz konferencja na temat nowego wymiaru administracji.

Taktyka działań antyterrorystycznych na wodzie, współdziałanie sterników jednostek pływających i pilotów policyjnego śmigłowca, sposoby ewakuacji zakładników, prowadzenie działań szturmowych z wykorzystaniem łodzi i helikoptera - to główne zagadnienia ćwiczeń zorganizowanych przez Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Rzeszowie. 

Ćwiczenia obejmują część teoretyczną i epizody praktyczne, które zaplanowano na wodach Zalewu Solińskiego oraz na solińskiej zaporze. Wzięli w nich udział policyjni antyterroyści z Rzeszowa, Lublina, Kielc, Krakowa i Warszawy, strażacy Państwowej Straży Pożarnej, żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śmigłowiec Mi-8 udostępnił Zarząd Lotnictwa Policji. 

Już 9 maja w Hotelu Bristol w Rzeszowie (ul. Rynek 20) ekipa programu ?Mam Talent!? będzie poszukiwać najbardziej utalentowanych mieszkańców naszego regionu. Jeśli uważasz, że masz talent ? przyjdź na casting. Pokaż co potrafisz.

?Mam Talent!? to program dla Ciebie. Bez granic wiekowych. Dla amatorów i zawodowców, dla młodych i starszych, dla dzieci i dorosłych, dla solistów i zespołów; dla orkiestr i chórów; dla muzyków, artystów estrady; dla tancerzy i sportowców; dla lalkarzy i mimów; dla parodystów, hobbystów, treserów zwierząt? Po prostu dla wszystkich.

Studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji po raz drugi włączą się w ogólnopolską akcję walki z rakiem. W najbliższą niedzielę i poniedziałek 26 i 27 kwietnia 2015 r. wspólnie z Fundacją DKMS w uczelni odbędzie się największa w Polsce akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Specjalny punkt zlokalizowany zostanie w patio budynku głównego WSPiA. Wolontariusze będą czekać na mieszkańców Rzeszowa w godzinach od 11 do 18.

Międzynarodowa Agencja Ratingowa Fitch potwierdziła międzynarodowe, długoterminowe ratingi dla Rzeszowa na poziomie BBB, a krajowy rating na poziomie A+. Oznacza to, że sytuacja finansowa miasta jest na dobrym poziomie, a wskaźnik zadłużenia jest bezpieczny. ? Nadwyżka operacyjna miasta w 2014 r wyniosła 7,6 proc. (64 mln zł), podczas gdy średnia w latach 2010 ? 2013 była na poziomie 6 proc. ? czytamy w raporcie Fitch. Fitch przewiduje, że w latach 2015 ? 2017, w związku z realizowanymi inwestycjami, zadłużenie miasta może osiągnąć wciąż umiarkowany poziom.

Fundacja Imperium Techniki im. Nikoli Tesli w Rzeszowie organizuje w dniu 23 maja 2015 r. w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Pigonia 1 w Rzeszowie) Turniej Robotyki Amatorskiej o Puchar Imperium Techniki. Wydarzenie skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Na turnieju poza nagradzanymi konkurencjami będzie wiele atrakcji związanych z robotami dla dzieci i młodzieży, które pierwszy raz mają styczność z tą tematyką.

W programie: konkurencje programistyczne, konstrukcyjna, zręcznościowa i freestyle (nagroda publiczności).

Z dniem 15 kwietnia zmienia się organizacja ruchu na parkingach przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Korzystać z nich będą mogły wyłącznie osoby posiadające przepustki oraz interesanci, którzy załatwiają służbowe sprawy w komendzie. 

Od kilku lat parking główny przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie był regularnie wykorzystywany przez osoby nieuprawnione. Rano parking był zastawiany przez samochody klientów i interesantów okolicznych firm i instytucji. Policjanci, pracownicy Policji, wreszcie osoby, które przybywały do komendy, by załatwić służbowe sprawy, nie mieli praktycznie możliwości zaparkowania swoich samochodów.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wręczyła powołanie na funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego mgr położnictwa Krystynie Krygowskiej.

Do zadań konsultantów należy m.in. przeprowadzanie kontroli podmiotów leczniczych w zakresie jakości i dostępności świadczeń, kształcenia, doskonalenia zawodowego oraz wyposażenia. Konsultanci przygotowują również informację na temat zasobów i potrzeb kadrowych w dziedzinie medycyny, farmacji i ochrony zdrowia; opiniują wnioski o wpisanie na listę jednostek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji. Na wniosek wojewody wydają opinię o spełnieniu przez podmiot leczniczy warunków do udzielania świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny.

14 kwietnia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyła się druga z cyklu konferencja poświęcona prewencji chorób cywilizacyjnych skierowana do nauczycieli z Podkarpacia.

Wydarzenie miało charakter naukowo-szkoleniowy i skierowane było przede wszystkim do nauczycieli biologii, chemii i wychowania fizycznego z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Uczestniczyło w nim około 100 osób. Organizatorami byli: Wydział Medyczny WSIiZ oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

Gmina Miasto Rzeszów w celu zapewnienia mieszkańcom miasta Rzeszowa możliwości prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów niebezpiecznych organizuje wraz z firmą MPGK-Rzeszów Sp. z o.o. obwoźną zbiórkę odpadów niebezpiecznych pochodzących wyłącznie z gospodarstw domowych i niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zbiórka przeprowadzona zostanie bezpłatnie dla mieszkańców miasta Rzeszowa w n/w godzinach i dniach w wyznaczonych punktach zbiórki.

14 kwietnia br., w ramach wojewódzkiego treningu systemu wykrywania i alarmowania, na terenie województwa zostanie przeprowadzona głośna próba uruchomienia systemów alarmowych.

Tegoroczny wojewódzki trening systemu wykrywania i alarmowania będzie przeprowadzony w ramach wojewódzkiego ćwiczenia pn. "Reagowanie na zagrożenia CBRN" pk. "EDEN".

Prokurator i policjanci pracują nad wyjaśnieniem wszystkich okoliczności zabójstwa w Boguchwale. Zatrzymany przez policjantów syn zmarłej został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa. W sobotę Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecyduje o środkach zapobiegawczych w jego sprawie.

W piątek wieczorem, zatrzymany w związku z zabójstwem syn zmarłej, został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie. Prowadzący śledztwo prokurator przesłuchał go i przedstawił mu zarzut zabójstwa. Po przesłuchaniu prokurator z udziałem policjantów przeprowadził na miejscu zdarzenia wizję lokalną z udziałem podejrzanego.

Prokurator i policjanci pracują nad wyjaśnieniem wszystkich okoliczności zabójstwa w Boguchwale. Zatrzymany przez policjantów syn zmarłej został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa. W sobotę Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecyduje o środkach zapobiegawczych w jego sprawie.

W piątek wieczorem, zatrzymany w związku z zabójstwem syn zmarłej, został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie. Prowadzący śledztwo prokurator przesłuchał go i przedstawił mu zarzut zabójstwa. Po przesłuchaniu prokurator z udziałem policjantów przeprowadził na miejscu zdarzenia wizję lokalną z udziałem podejrzanego.

Dzisiaj (12 kwietnia) w Rzeszowie odbędzie się 8. PKO PÓŁMARATON RZESZOWSKI. Strat do biegu głównego zaplanowany został na godzinę 12. w Centrum Handlowym Millenium Hall przy ul. W. Kopisto. Natomiast dekoracja uczestników BIEGU GŁÓWNEGO ? ok. godz. 15.00.

W związku z organizowanym 12 kwietnia br. w Rzeszowie 8. PKO Półmaratonem, zamknięte zostaną dla ruchu kołowego ulice:

1. w godz. 7.00 ? 16.00 ul. Kopisto, dot. linii nr 2, 11, 26,
2. w godz. 11.00 ? 16.00 Kilara, Szopena, Targowa, Piłsudskiego (1 pas ruchu), Hetmańska, dot. linii nr 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 31, 34 i 37.

W związku z modernizacją linii kolejowej na odcinku Kraków ? Rzeszów i montażem ustroju nośnego pod tor wiaduktu kolejowego w miejscowości Klęczany, w nocy ze środy na czwartek zostanie zamknięta droga krajowa nr 4. Prace na wiadukcie mają rozpocząć się 8 kwietnia od godz. 22 i potrwać do godz. 4 rano 9 kwietnia br. W tym czasie ruch pojazdów będzie odbywał się wyznaczonymi objazdami.

Dziś podkarpaccy policjanci rozpoczęli działania "WIELKANOC - 2015". Przez najbliższe dni w sposób szczególny nadzorować będą drogi województwa. Działania mają zapewnić maksimum bezpieczeństwa pieszym i kierowcom, podczas wzmożonego ruchu związanego z podróżami świątecznymi. Ich celem jest również zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych, ich skutków oraz maksymalne podniesienie płynności ruchu.

Okres świąteczny to czas, kiedy wiele osób podróżuje drogami Podkarpacia, aby spędzić święta wspólnie z rodzinami. W Wielki Piątek funkcjonariusze rozpoczynają akcję "WIELKANOC - 2015". Do Poniedziałku Wielkanocnego policjanci czuwać będą nad płynnością i bezpieczeństwem ruchu.

Niezwykłe badania przeprowadzane przez Studentów Politechniki Rzeszowskiej, doprowadziły do wyprodukowania niezwykle taniego i przyjaznego ekologicznie paliwa. Może ono być z powodzeniem stosowane w pojazdach, napędzanych tradycyjnym silnikiem spalinowym.

Studenckie Koło Naukowe Formuła Student, to organizacja, która powołana została do budowy pojazdu wyścigowego. Równolegle zespół prowadzi szereg badań rozwojowych, które z pewnością pozwolą im osiągnąć dużą przewagę nad konkurencją ? jednym z najnowszych osiągnięć jest CaFuel ? paliwo wyprodukowane w 90% ze związków organicznych, znajdujących się w? kawie!

Uprzejmie informujemy, że Prezydent Miasta Rzeszowa jest dysponentem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na finansowanie niżej wymienionych form aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych mieszkańców Rzeszowa, zarejestrowanych w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, nigdzie nie zatrudnione.