18
Cz, Sty

Dr Lech Żukowski, wykładowca Wyższej Szkoły Prawa i Administracji znalazł się w gronie 100 osób zakwalifikowanych do programu "TransFormation.doc". Program realizowany jest przez Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego. W konkursie startowało ponad 2 tys. osób z całej Polski. Dzięki wygranej wykładowca WSPiA wyjedzie na intensywny 3-tygodniowy kurs trenerski w ośrodku szkoleniowym Ivey Business School w Kanadzie.

W związku z licznymi skargami rzeszowskich przedsiębiorców na działania podkarpackich Urzędów Kontroli Skarbowej, Pani Poseł Krystyna Skowrońska wspólnie z Prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem, spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Finansów.

W środę, 29 lipca, Pani Poseł Krystyna Skowrońska - szefowa Sejmowej Komisji Finansów Publicznych oraz Prezydent Tadeusz Ferenc uczestniczyli w spotkaniu z ministrem Januszem Cichoniem ? sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów oraz minister Agnieszką Królikowską - Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej, Pełnomocnikiem Rządu ds. Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych.

Wczoraj po południu w Wysokiej Głogowskiej dzik zaatakował dwoje dzieci, które zbierały jeżyny nieopodal swojego domu. Chłopcy w wieku 5 i 9 lat zostali ranni, trafili do szpitala. Policja wyjaśnia szczegóły zajścia.

O zdarzeniu Policję powiadomił dyspozytor pogotowia ratunkowego. Ustalono, że około godziny 15:50 w Wysokiej Głogowskiej dwóch chłopców w wieku 5 i 9 lat zbierało jeżyny w pobliżu swojego domu. Posesja znajduje się na skraju lasu, jest ogrodzona. W pewnym momencie dzieci zostały zaatakowane przez dzika. Chłopcy zdołali uciec. Dzieci wymagały pomocy medycznej, zostały przewiezione do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W sobotę 1 sierpnia w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe. Syreny zostaną włączone o godz. 17 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę.

Z apelem do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Ma to na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci bohaterów oraz cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.

2,3 mln zł dotacji otrzymają podkarpackie gminy na utworzenie domów dla seniorów. Minister pracy i polityki społecznej ogłosił wyniki konkursu na najlepsze projekty dofinansowane ze środków Wieloletniego Programu ?Senior-WIGOR? na lata 2015-2020 ? edycja 2015.

Dofinansowanie w ramach programu otrzyma 11 gmin.

Ruszył drugi etap programu dla gmin ?Przyjazna Polska?, podczas którego kandydatów osobiście sprawdzą niezależni audytorzy. Na Podkarpaciu audyty odbędą się w gminach Gać, Haczów, Jarosław, Sędziszów Małopolski, Tryńcza i Zarszyn.

Polskie samorządy dokładają starań, by się rozwijać, i wciąż szukają ku temu nowych możliwości. W programie ?Przyjazna Polska? organizatorzy szczególnie doceniają te z nich, które umiejętnie wykorzystują swoje walory i jednocześnie intensywnie pracują nad słabszymi stronami. W poprzedniej edycji programu laury zdobyło aż 12 podkarpackich gmin: Lubaczów, Tryńcza, Rzeszów, Gać, Haczów, Cieszanów, Hyżne, Jodłowa, Kolbuszowa, Krasne, Świlcza i Zarszyn.

Połączyła ich pasja do motoryzacji, zbudowali wyścigowy pojazd i zadebiutowali na słynnym torze Silverstone ? a to wszystko w ramach studenckiego projektu Formula Student.

Zmagania w najtrudniejszych zawodach dla studentów ? Formula Student, organizowane są już od kilkunastu lat. Głównym ich celem jest kształcenie inżynierów światowej klasy. W tym roku, reprezentacji Politechniki Rzeszowskiej dołączyli do tego elitarnego grona, debiutując na zawodach w Wielkiej Brytanii.

Na terenie województwa podkarpackiego w godzinach nocnych z 19 na 20 lipca przeszedł front burzowy w związku z czym odnotowano 100 zdarzeń wymagających interwencji.

Najtrudniejsza sytuacja była w powiecie stalowowolskim, w gminie Zaleszany, gdzie 16 budynków mieszkalnych ma uszkodzone, bądź częściowo zerwane dachy. Trwa szacowanie powstałych strat i szkód przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.  Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska oczekuje na stosowne wnioski od wójta gminy Zaleszany celem przekazania środków finansowych na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych rodzin.

Wicewojewoda podkarpacki Grażyna Borek wręczyła w imieniu Prezydenta RP akt nadania obywatelstwa polskiego siatkarzowi Wilfredo Leonowi Venero.

Spotkanie odbyło się 17 lipca w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Kubańczyk Wilfredo Leon Venero nabył obywatelstwo polskie zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 3 lipca br.

Prezydent Miasta Rzeszowa zwraca się z prośbą do mieszkańców o zgłaszanie miejsc występowania na terenie Gminy Miasto Rzeszów barszczu Sosnowskiego celem dokonania inwentaryzacji stanowisk rośliny. 

Zgłoszenia należy przesłać na poniższym formularzu na skrzynkę mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą na adres: Urząd Miasta Rzeszowa, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa ul. Rynek 7, 35-064 Rzeszów.

Rzeszów, Nowy Sącz i Sopot ? to zdaniem ośrodka dialogu i analiz THINKTANK najlepiej zarządzane miasta w Polsce. W rankingu liderów samorządowych wyróżniono Prezydenta Tadeusza Ferenca.

Wśród największych polskich miast najlepiej oceniono Rzeszów. Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa, został jednocześnie zwycięzcą rankingu liderów miast powyżej 120 tys. mieszkańców. Autorzy rankingu podkreślają, iż w Rzeszowie imponująca jest wysokość wydatków per capita na transport, w ciągu ostatnich trzech lat odnotowano dwukrotny wzrost. Rzeszów jest jedynym miastem w rankingu gdzie odnotowano dodatnie saldo migracji (z 1,0 w 2010 roku na 2,1 w 2013 roku).

Ponad 16 mln zł otrzymali producenci rolni z Podkarpacia z tytułu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej za pierwszy okres 2015 r. To o 2 mln więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W tym roku z dotacji skorzystało  38 585 rolników z województwa podkarpackiego. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wyniosła 16 345 711,20 zł. W ubiegłym roku w analogicznym okresie była to kwota 14 167 344,37 zł dla 35 737 rolników.

1 lipca 2015 r. WSK Rzeszów, która od 2002 roku jest częścią United Technologies Corporation, zmieniła nazwę na Pratt&Whitney Rzeszów S.A.

To bardzo ważna zmiana w 77- letniej historii przedsiębiorstwa wybudowanego ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego jako Państwowe Zakłady Lotnicze Wytwórnia Silników Nr 2 w Rzeszowie. Pratt & Whitney Rzeszów będzie rozwijał tradycje i osiągnięcia rzeszowskiej wytwórni, która przez ponad siedem dekad była synonimem Rzeszowa i Podkarpacia, dając stabilną pracę tysiącom rodzin w nowoczesnej, stosującej najnowocześniejsze technologie fabryce, która w przemożny sposób wpływała i wpływa na ich rozwój oraz życie mieszkańców miasta i regionu.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie informuje, że utrzymujące się od kilku dni bardzo wysokie temperatury powietrza i duże nasłonecznienie sprzyjają występowaniu wysokich stężeń ozonu. Ozon jest zanieczyszczeniem wielkoobszarowym, którego cechą charakterystyczną jest to, że do jego przekroczeń dochodzi zarówno na obszarach zurbanizowanych jak i wiejskich.

2800 studentów WSPiA skorzystało z różnych zajęć, warsztatów, szkoleń i praktyk zaproponowanych w ramach zrealizowanego przez WSPiA unijnego projektu "Dyplom WSPiA przepustką do biznesu". Przez 4 lata prawie 500 studentów wysłanych zostało na płatne staże zawodowe. Wielu z nich dzięki temu jeszcze w czasie studiów znalazło pracę.

W Rzeszowie odbywa się narada dyplomacji publicznej. Jest to coroczne spotkanie dyrektorów Instytutów Polskich oraz pracowników odpowiedzialnych za sprawy promocji, dyplomacji publicznej i kulturalnej w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. Narada dyplomacji publicznej za każdym razem odbywa się w innym polskim mieście.

"Cieszę się, że właśnie tutaj odbywa się narada dyplomacji publicznej, a jej uczestnicy będą mieli okazję poznać bliżej miasto i region" - powiedział Grzegorz Schetyna, szef polskiej dyplomacji, wyrażając nadzieję, że "w przyszłości to spotkanie zaowocuje licznymi wspólnymi projektami promocyjnymi na świecie".

Tegoroczne spotkanie stanowi okazję do dyskusji nad kierunkami promocji Polski na lata 2016 - 2020 oraz priorytetami działalności na nadchodzący rok. Rozmowy dotyczą także realizacji mechanizmów wsparcia wymiaru samorządowego i obywatelskiego oraz przygotowań do Expo 2022 w Łodzi. Uczestnicy spotkania mają również możliwość wymiany doświadczeń i zapoznania się z najciekawszymi projektami realizowanymi przez Instytuty Polskie oraz ambasady i konsulaty RP na całym świecie.

Uroczysta inauguracja narady odbyła się 30 czerwca przy udziale ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny oraz podsekretarza stanu Katarzyny Kacperczyk. Uczestniczyli w niej również wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz - Śmigielska, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Uczestnicy narady będą przebywać na Podkarpaciu do 2 lipca. W tym okresie będą mieli możliwość zapoznania się z potencjałem gospodarczym, edukacyjnym i kulturowym naszego regionu. Odwiedzą m.in. Podkarpacki Park Naukowo ? Technologiczny Aeropolis oraz poznają działalność klastrów działających w naszym województwie.