autor zdjęcia: Anna Bogoradova

Rzeszów

Tegoroczna pula nagród konkursu wyniosła aż 11,5 tys. zł. Paweł Surowiec, autor najlepszej pracy w roku akademickim 2014/2015, i dr Mariusz Wrzesień, promotor pracy studenta informatyki, dostali nagrody pieniężne w wysokości dwóch tysięcy złotych. Innowacyjność pracy została doceniona przez Wojsko Polskie - system w niej opisany wdrożyła już jednostka wojskowa w Zamościu.

Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymali kolejno półtora i tysiąc złotych. Przyznanych zostało też pięć wyróżnień po 500 złotych każde. To już czwarta edycja konkursu. - Cały czas dążymy do stałego podnoszenia poziomu prac dyplomowych, a także aktywizowania współpracy z otoczeniem biznesowym. Wśród prac finałowych znalazły się prace o charakterze praktycznym, które mogą zostać wykorzystane komercyjnie - uważa dr Andrzej Rozmus, prorektor ds. nauczania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz przewodniczący komisji konkursowej. W składzie jury znaleźli się przedstawiciele Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości, a także Działu Projektów Strategicznych, jednostek uczelni powołanych w celu doradztwa z zakresu zakładania i prowadzenia biznesu, opiniowania, rozwijania i finansowania nowatorskich pomysłów.

Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zdobył Paweł Surowiec, absolwent studiów I stopnia na kierunku informatyka. Pod opieką dra Mariusza Września napisał pracę dyplomową pt. "CORNELIUS: Integracja Systemów Alarmowych Satel Integra".

CORNELIUS umożliwia monitorowanie wielu systemów alarmowych Satel Integra z wielu komputerów w tym samym czasie, stosując jedno rozwiązanie producenta. Nowatorskie rozwiązanie pozwala w łatwy sposób początkującemu użytkownikowi skonfigurować i nadzorować system alarmowy składający się z kilku central alarmowych rozlokowanych w różnych miejscach.

- CORNELIUSA rozwijałem pracując w 15. jednostce wojskowej w Zamościu jako starszy technik-administrator. Jak zacząłem tam pracę i zobaczyłem, jakie mają potrzeby, stwierdziłem, że opracuję dla nich rozwiązanie. Przyznam szczerze, procedura wprowadzenia jakiejś nowości była tam dosyć skomplikowana. Jednak po wielu testach udało mi się wdrożyć program - mówi Paweł Surowiec, zwycięzca tegorocznej edycji konkursu.

- Przygotowane przez Pawła rozwiązanie informatyczne jest w pełni funkcjonalne i możliwe do wdrożenia nie tylko w strukturach MON. W pracy zaprojektowano również algorytm komunikacji z centralami alarmowymi, który może być dalej rozwijany - ocenia dr Mariusz Wrzesień, promotor zwycięskiej pracy.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Barbara Kret, absolwentka studiów II stopnia kierunku turystyka i rekreacja. Jest autorką pracy pt. "Projekt zagospodarowania turystycznego gminy Lubenia ze szczególnym uwzględnieniem walorów uzdrowiskowych". Promotorem pracy był prof. nadzw. dr hab. Piotr Gębica.

Trzecie miejsce przyznane zostało Jakubowi Więchowi, studentowi studiów I stopnia kierunku finanse i rachunkowość, który napisał pracę pt. "Optymalizacja rejestracji i wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce" pod kierunkiem dr Marty Czyżewskiej.

Ponadto przyznanych zostało pięć wyróżnień dla: Bogdana Piaseckiego, Andrzeja Dziedzica, Mateusza Niemca, Konrada Nosala i Łukasza Tama.

Do IV edycji promotorzy i recenzenci zgłosili 63 prace dyplomowe, co stanowiło wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 12,5%. W wyniku obrad kapituły konkursowej wyłonionych zostało dziesięć prac finałowych, spośród których wybrano zwycięzców oraz prace zasługujące na wyróżnienie.