Zdrowie

Wszyscy wiemy jaką rolę odgrywają w naszym organizmie witaminy C, B, A, ale nasza wiedza na temat witaminy K i jej funkcji jest bardzo ogólna. Najwyższy czas to zmienić i wprowadzić ją do Naszej codziennej diety - np. poprzez zdrową i naturalną suplementację.

Witamina K1 i witamina K2

Właściwie istnieją dwie witaminy K: K1 i K2. Witamina K1 wykorzystywana jest przez wątrobę do produkcji białek odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. W codziennej diecie dostarczamy organizmowi wystarczające ilości tej witaminy. Rola witaminy K2 jest znacznie szersza. Odpowiada ona za właściwą gospodarkę wapnia tzn. kieruje go do kości i zapobiega jego odkładaniu w żyłach. Niedobór witaminy K2 sprawia, że wapń odkłada się w żyłach i dochodzi do miażdżycy. Równocześnie brakuje go w kościach i dochodzi do osteoporozy.  

Badania holenderskie wykazały, że przyjmowanie witaminy K2 o 50% zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Odkryto również, że suplementacja witaminą K2 powodowała odwrócenie zmian miażdżycowych w naczyniach. Witamina K2 hamuje rozwój nowotworów płuc, opóźnia proces starzenia, przeciwdziała powstawaniu żylaków, chorobie Alzheimera, pozytywnie wpływa na płodność mężczyzn.

 

k2 miniat

Fot. witamina K2 Mk7 Kenayag

 

Ludzie w przeciwieństwie do zwierząt nie mają zdolności przekształcania witaminy K1 w witaminę K2, dlatego trzeba ją dostarczać w pożywieniu lub suplementach. Witamina K2 znajduje się wątróbce gęsiej, żółtku jaj kurzych, serach twardych. Największe jej ilości zawiera natto, czyli sfermentowane ziarna soi. Nieprzyjemny zapach sprawia, ze poza kuchnią japońską natto nie znalazło uznania.

W sprzedaży dostępne są dwie formy witaminy K2:

  • K2 MK-4
  • K2 MK-7

Różnią się one przede wszystkim trwałością i wchłanianiem przez organizm. Witamina K2 MK-4 jest krótkotrwała, dlatego należy przyjmować ją 3 razy dziennie w równych dawkach, by zapewnić jej stały poziom w organizmie. Forma K2 MK-7 jest znacznie trwalsza (do 72 godzin) i dlatego wystarczy przyjmować raz dziennie.

Witamina K2 jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego powinna być przyjmowana podczas posiłków zawierających te składniki.