Zdrowie

Oczekiwania na nowego członka rodziny to często dla wielu mam czas zastanawiania się co dla ich pociechy będzie dobre, a co nie. Tak też jest z kwestią karmienia dziecka piersią - niektóre matki są tego zwolenniczkami, inne przeciwniczkami, a jeszcze inne zastanawiają się czy zdecydować się na karmienie piersią.

Jakie są korzyści karmienia piersią dla dziecka?

Wielu pediatrów uważa, że karmienie piersią niesie za sobą korzyści bezpośrednie, występujące w czasie karmienia oraz korzyści długoterminowe, ujawniające się po zakończeniu karmienia piersią.

Jedną z najważniejszych korzyści jest wspomaganie rozwoju odporności organizmu dziecka. W mleku kobiety znajdują się przeciwciała, które chronią przed bakteriami i wirusami. Uważa się również, że organizm dziecka karmionego piersią lepiej przyswaja szczepienia ochronne. 

Kolejną zaletą jest znaczne obniżenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Mleko matki pozwala na stworzenie w jelitach dziecka odpowiedniej mikroflory, dzięki czemu jest ono bardziej odporne na infekcje przewodu pokarmowego. Ponadto maluchy karmione piersią rzadziej chorują na infekcje dróg moczowych, dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego czy też bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Udowodniono, iż w składzie mleka kobiety nie ma tych alergenów, które są obecne m.in. w mleku krowim. Karmienie piersią pomaga obniżyć ryzyko występowania alergii i ich rozwój u niemowlaka. Ponadto u wielu dzieci odżywianych mlekiem matki w szybszym czasie ustępują objawy żółtaczki poporodowej. Wielu lekarzy uważa, że u dzieci karmionych piersią rzadziej występują w późniejszym czasie wady wymowy i zgryzu, ponieważ naturalny sposób odżywiania niemowlaków sprzyja rozwojowi ich kości policzkowych oraz zgryzu.

Ważnym aspektem jest również potrzeba zaspokojenia bliskości u dziecka. Codzienne karmienie piersią wspomaga rozwój intelektualny i emocjonalny niemowlaka oraz daje mu tak ważne poczucie bezpieczeństwa. Ponadto noworodki odżywiane w taki sposób są rzadziej narażone na występowania w późniejszym okresie ich życia ostrych infekcji, otyłości, niektórych przewlekłych oraz nowotworowych chorób.

Przeczytaj więcej na www.troskliwyrodzic.pl

Karmienie piersią a wcześniak

Mleko kobiece uważane jest za najbardziej odpowiedni pokarm do żywienia wcześniaków oraz noworodków z  hipotrofią (zbyt małą wagą ciała). Podawanie mleka matki takim dzieciom zapobiega bądź łagodzi przebieg powikłań będących następstwem wcześniactwa, m.in. martwiczego zapalenia jelit, sepsy oraz innych ciężkich zakażeń.

Przedwcześnie urodzone noworodki, którym podawane jest kobiece mleko mają szansę na szybszy rozwój neurologiczny, zwiększenie tolerancji pokarmowej i zmniejszenie ryzyka występowania chorób, takich jak np. nadciśnienie tętnicze, dolegliwości układu krążenia czy cukrzycy w późniejszym życiu dziecka.

negatywnych czynników na skórę dziecka. Nie należy zapominać o stosowaniu kremów do twarzy, które są przeznaczone do ochrony przed wiatrem i mrozem oraz pomadek ochronnych, gdyż usta maluchów są bardzo wrażliwe na zimno. Na rynku dostępnych jest wiele takich produktów, na pewno każda z nas znajdzie coś odpowiedniego dla swojej pociechy.

W okresie zimowym nie należy zapominać o najważniejszym posiłku w ciągu dnia, czyli śniadaniu. Powinno ono dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych oraz energii dziecku, a także być zdrowe, by nie narazić pociechy na otyłość. Należy pamiętać, by pokrywało ok. 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Doskonałym rozwiązaniem będzie kaszka z owocami czy płatki zbożowe na mleku.