Zdrowie

Czujesz dyskomfort związany z ostrymi bólami brzucha i wzdęciami? W swoim kale zauważyłeś krew i śluz? To zawsze alarmujący objaw! Sprawdź, czego może być przyczyną!

Pojawiająca się w kale krew i śluz to zawsze niepokojący i nieprawidłowy objaw, mogący charakteryzować poważniejszą chorobę układu pokarmowego. Przyczyny mogą być bardzo różne: od żylaków odbytu, tzw. hemoroidów, wrzodów żołądka lub dwunastnicy po różne odmiany nieswoistego zapalenia jelit. Dolegliwości takie w dzisiejszych czasach stają się coraz bardziej powszechne, a wszystko za sprawą specyficznego trybu życia – mało aktywności fizycznej, dużo stresów i gorszej jakości jedzenie ma wpływ na zauważalną tendencję zwyżkową zachorowań na choroby układu pokarmowego.

Do niepokojących objawów, które świadczą o schorzeniu i które wymuszają na chorym konieczność kontaktu z lekarzem, należą kurczowe bóle brzucha, uporczywe wzdęcia, a nawet wymioty, niedokrwistość, nagła utrata masy ciała, krew lub treść ropna w stolcu. Nieswoiste zapalenie jelit jest znane pod dwoma postaciami: wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Choroby te mają charakter zapalny i przewlekły. Ich przyczyny nie są do końca znane, jednak z całą pewnością mają one czynnik genetyczny – częściej występują u osób, w których rodzinie zdiagnozowano wcześniej chorobę. Kolejnym czynnikiem jest czynnik immunologiczny – układ odpornościowy nie pracuje prawidłowo, reaguje nietypowo na objawy normalne dla zdrowego organizmu, przez co niszczy własne komórki i tkanki, tworząc stany zapalne. Duże znaczenie dla rozwoju chorób przewlekłych układu pokarmowego mają czynniki środowiskowe – antybiotykoterapia, złe nawyki żywieniowe, stres, siedzący tryb życia.

Różnice między wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG), a chorobą Leśniowskiego-Crohna można zauważyć przede wszystkim w umiejscowieniu stanu zapalnego – w pierwszym przypadku zapalenie dotyczy jelita grubego, najczęściej odbytnicy, są to zmiany ciągłe o charakterze gwałtownym, natomiast w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna zmiany zapalne mogą dotyczyć całego układu pokarmowego, więc zacząć się mogą już od jamy ustnej, są to zmiany nieciągłe, o charakterze miejscowym, przebieg jest wieloletni i przewlekły. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego krew w kale jest bardzo częsta, towarzyszą objawom także bóle brzucha po lewej stronie, dość rzadko, 5-18%przypadków, odnotowuje się zmiany w odbycie, przy chorobie Leśniowskiego-Crohna krew w kale jest rzadko obecna, bóle brzucha lokalizowane są po prawej stronie, często występują zmiany w okolicy odbytu.

Leczenie polega przede wszystkim na przywróceniu właściwej mikroflory jelitowej, poprzez odpowiednią dietę, a także zażywanie probiotyków, które wprowadzają na nowo komfort w życie chorego, wchodzącego w fazę remisji. W ostrzejszych stanach chorobowych konieczne jest farmakologiczne leczenie, a w ostateczności ratunkiem bywają zabiegi chirurgiczne.