Czy wiesz, że...

W poniższym artykule dowiesz się jak w prosty i bezpłatny sposób założyć bloga w kilkanaście minut oraz jak zacząć na nim zarabiać pieniądze pracując w domu.

Blogi internetowe biją dzisiaj rekordy popularności i prowadzone są chyba na wszystkie możliwe tematy, a jednak – wciąż powstają nowe i mają się całkiem nieźle. Żeby zacząć przygodę z prowadzeniem bloga, przede wszystkim należy wybrać temat przewodni, na którym się skupimy. Kilka lat temu blogi spełniały rolę „Pamiętnika” - opisywały codzienne życie, smutki, kłopoty i wydarzenia; dzisiaj ludzie czytają raczej blogi praktyczne, o tematyce związanej z ich pracą czy hobby.

blog 2

Idealnie, jeżeli temat naszego bloga to nasza pasja – odniesienie sukcesu w tej dziedzinie jest wtedy od razu większe.

Kolejnym krokiem po ustaleniu tematu bloga to wykreowanie marki i nazwy bloga – powinna nie być zbyt długa, ale chwytliwa i szybko zapadająca w pamięć, aby czytelnicy mogli łatwo na niego zajrzeć w dowolnej chwili, nie mając nawet dostępu do zakładek z ulubionymi stronami.

Hosting, czyli gdzie mieszka nasza strona

Wiele osób twierdzi, że założenie bloga to kosztowna inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych. Istnieją poradniki jak założyć blog w kilka minut bez ponoszenia dodatkowych kosztów, które warto przeczytać. Zakładając bloga musimy pomyśleć również nad miejscem, w którym powstanie nasz blog. Bezpłatne platformy co prawda nie generują nam żadnych kosztów, co na dobry początek może być dla nas właściwym wyjściem, jeśli nie jesteśmy pewni powodzenia naszego bloga czy naszej wytrwałości. Będą się tam jednak pojawiać irytujące niektórych reklamy, a także napotkacie na różnego rodzaju ograniczenia przy jego organizacji czy budowie. Płatny, własny hosting daje o wiele większe możliwości, ponieważ będąc właścicielem hostingu (lub nie, jeśli korzystamy darmowej opcji), sami decydujemy o całokształcie naszego bloga.

Po zakupie hostingu możemy prowadzić prostą instalacje bloga opartego na najpopularniejszej platformie Wordpress. Większość firm hostingowych dostarcza auto-instalatory. Cały proces trwa kilka minut i mamy gotowego bloga, którego możemy skonfigurować – dobrać darmowy lub płatny szablon, zainstalować pluginy, dodać logotyp i wreszcie publikować wpisy. Warto również integrować naszego bloga z kanałami w mediach społecznościowych – Facebookiem, Instagramem czy Twitterem.

Mamy założonego bloga – co dalej?

W prowadzeniu wszelkich stron internetowych czy blogów najważniejsza jest systematyczność. Z czasem, jeśli publikowane przez nas treści będą wartościowe dla czytelników i będziemy mieć ich spore grono czytelników, możemy zastanowić się nad wstawieniem na stronie reklam podjęciu współpracy komercyjnej z firmami, dzięki którym nasz blog zacznie dla nas zarabiać. Więcej na temat zarabiania na blogu przeczytasz w tym wpisie na blogu o pracy w domu.