Czy wiesz, że...

Karty kredytowe są jednym z najwyżej oprocentowanych produktów, a w większości banków jest ono do siebie bardzo zbliżone. Dlatego przy wyborze tego produktu nie warto kierować się jedynie tym czynnikiem. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowe. Poniżej podpowiadamy.

Jeśli chodzi o oprocentowanie kart kredytowych to istnieje w stosunku do niego pewna zasada. Istnieje taki parametr jak stopa lombardowa Narodowego Banku Polskiego, a oprocentowanie kart kredytowych nie może przekraczać jej czterokrotności. Jak zatem wygląda praktyka banków w stosunku do kart kredytowych? Cóż, większość z nich oscyluje na granicy, którą dopuszcza prawo, zatem oprocentowanie kart kredytowych często wynosi nawet 16%.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej?

Opłaty za kartę kredytową

Skoro oprocentowanie kart kredytowych w każdym banku jest do siebie podobne, to co warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego narzędzia? Przede wszystkim na to czy pobierane są opłaty za wydanie karty, jej wznowienie czy comiesięczną obsługę karty. Wszelkie opłaty zazwyczaj zależą od naszego korzystania z produktu i można ich uniknąć, jeśli aktywnie płacimy kartą kredytową. W jaki sposób bank ustala warunki tej aktywności? Zazwyczaj to czy zapłacimy za kartę kredytową zależy od ilości transakcji wykonanych w jednym miesiącu lub minimalną, pieniężną sumę comiesięcznych transakcji, którą ustala bank. Oczywiście, jeśli aktywnie korzystamy z karty kredytowej to takie warunki łatwo jest spełnić, gorzej to wygląda, kiedy z karty korzystamy sporadycznie, wtedy posiadanie plastiku może być nieopłacalne.

Długość okresu bezodsetkowego

Innym ważnym czynnikiem przy wyborze danej karty kredytowej jest długość okresu bezodsetkowego. Czym jest okres bezodsetkowy? Jest to 30-dniowy okres rozliczeniowy plus tzw. grace period, w ciągu którego za użyte pieniądze z limitu kredytowego, nie zapłacisz żadnych odsetek. Czyli np. płacąc za produkt kartą kredytowego pierwszego dnia okresu bezodsetkowego, możesz spłacić zadłużenie bez odsetek aż np. po 54 dniach. Jak już wcześniej zostało powiedziane ilość tych dni bywa różna, w jednych bankach jest to zaledwie 45 dni, a w innych nawet ponad 60. Pamiętaj, że jeżeli nie spłacisz całości zadłużenia przed upływem okresu bezodsetkowego to zaczną być naliczane Ci odsetki.

Spłata minimalna

Istotna przy kartach kredytowych jest również tzw. spłata minimalna. Bank przy wyznaczaniu terminy spłaty daje klientom wybór, czy chcą spłacić całość zadłużenia, czy tylko jego część. Najczęściej jest to 5% naszego zadłużenia

Ubezpieczenie karty

Karta kredytowa może być ubezpieczona, np. na wypadek utraty przez nas pracy. Koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie kilka złotych miesięcznie.

Płatności zbliżeniowe

Niektóre karty kredytowe na rynku nie mają opcji płatności zbliżeniowych, a technologia ta niezwykle ułatwia i przyśpiesza dokonywanie niewielkich transakcji. Przy kwotach mniejszych niż 50 zł, transakcji nie trzeba potwierdzać kodem PIN.

Karta w podróży zagranicę

Jeśli osoba zastanawiająca się nad kartą kredytową często podróżuje to powinna zastanowić się nad możliwością rozliczania karty w obcej walucie. Warto sprawdzać również kursy walut w danym banku, gdyż mogą się one bardzo różnić.

Karta kredytowa to niezwykle przydatne narzędzie, oczywiście pod warunkiem, że znajduje się w rozważnych rękach. Dzięki niej można otrzymać krótkoterminowy darmowy kredyt i stale być zabezpieczonym na wypadek braku środków.



PA
Już wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej. Porównaj karty kredytowe na: direct.money.pl.