Czy wiesz, że...

Wypadki to codzienność na polskich drogach. W statystykach europejskich Polska wciąż jest w niechlubnej czołówce. Niestety, wiele z wypadków kończy się tragicznie, mało tego, niekiedy nawet nie można ustalić sprawcy. W takiej sytuacji możemy ubiegać się o odszkodowanie w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Jak to zrobić?

 

Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która została powołana w 1990 roku. Racją tego przedsięwzięcia był rozwój rynku ubezpieczeń gospodarczych w Polsce. Podstawowym zadaniem Funduszu jest wypłacanie odszkodowań oraz innych świadczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników, w przypadku niezawarcia przez sprawcę umowy takiego ubezpieczenia. Ponadto UFG jest organem kompetentnym w zakresie wykonywania kontroli czy dany podmiot zawarł ubezpieczenie OC i, w razie jego braku, do nakładania kar pieniężnych.

Jak uzyskać odszkodowanie z UFG?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć chcąc uzyskać odszkodowanie z UFG, jest zgłoszenie szkody do Funduszu. Nie trzeba jednak fatygować się tam osobiście, szkodę zgłasza się bowiem za pośrednictwem dowolnie wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, które posiada w swojej ofercie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Następnie zgłoszenie jest przekazywane do UFG. Żaden z ubezpieczycieli nie ma prawa do odmowy przyjęcia zgłoszenia. Kolejno to właśnie za pośrednictwem tej firmy ubezpieczeniowej UFG dokona likwidacji szkody. Po zakończeniu tego etapu akta sprawy trafiają do Wydziału Likwidacji Szkód UFG. Jeżeli Fundusz odmówi wypłaty świadczenia, wówczas poszkodowany ma prawo do wystąpienia na drogę sądową, aby dochodzić swoich roszczeń – przyznaje ekspert z portalu https://www.tuodszkodowania.pl/ UFG ma 30-dniowy termin do wypłaty odszkodowania. Biegnie on od momentu otrzymania akt sprawy od ubezpieczyciela, u którego została zgłoszona szkoda.

Co zrobić jeśli odszkodowanie jest zbyt niskie?

Może się tak zdarzyć, że wysokość odszkodowania wypłaconego przez Fundusz będzie niesatysfakcjonująca dla poszkodowanego. W takim układzie przysługuje mu dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej. Wiąże się to z pewnymi niedogodnościami, jednakże zawsze można skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w dochodzeniu tego typu roszczeń. Co ważne, nie należy obawiać się kosztów, albowiem kancelarie odszkodowawcze pobierają najczęściej wynagrodzenie prowizyjne.

Wydawać by się mogło, że uzyskanie odszkodowania w przypadku, gdy sprawca zdarzenia jest nieustalony, jest bardzo trudnym zadaniem. W rzeczywistości tak jednak nie jest, albowiem istnieje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który pomaga poszkodowanym w tego typu przypadkach. Procedura uzyskania świadczeń jest bardzo przyjazna dla osób, które ubiegają się o odszkodowanie, stąd też nie naraża ona na nieprzewidziane koszty.