18
Wt, Wrz

Z życia wzięte

Kiedy słyszymy słowo "remont", z pewnością budzi się w nas przynajmniej odrobina przerażenia. Remont dla wielu oznacza bowiem tylko kurz, brud, ciężką pracę, dyskomfort i ogromne wydatki. Na szczęście czasami okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Remont można przeżyć całkiem spokojnie, należy tylko odpowiednio się do niego przygotować.

Okna i drzwi


Jeśli planujemy gruntowny remont całego domu lub przynajmniej jakiegoś pomieszczenia, naprawdę warto pomyśleć o wymianie okien i drzwi, chyba że były niedawno zmieniane i są w świetnym stanie. Jeśli chodzi o okna, to naprawdę warto zamontować takie, na których nie będzie się skraplała para wodna, które nie będą przepuszczały wiatru itp. Obecnie na rynku dostępne są okna z kilkoma komorami i to właśnie one polecane są najbardziej. Warto także zadbać o odpowiednie uszczelnienie. Jeśli zaś chodzi o drzwi, to te główne jak wiadomo powinny być solidne, antywłamaniowe i dobrze się prezentujące. Natomiast drzwi do poszczególnych pomieszczeń muszą pasować do mebli, koloru ścian, rodzaju podłogi oraz przeznaczenia danego pomieszczenia. Wiadomo, że do łazienki nie będą prowadziły prześwitujące drzwi, natomiast do kuchni nie ma sensu montować drzwi przypominających te wejściowe.

Ściany i podłogi


Kolejną istotną kwestią są ściany i podłogi. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju tapety, które potrafią np. imitować kamień, cegłę itp. Oczywiście można zdecydować się na obłożenie ściany kamieniem, ale musimy liczyć się z tym, że zabierze to trochę przestrzeni. Wiele osób decyduje się także na klasyczne malowanie, które niestety nie jest takie proste. Zwykłe pędzle i wałki malarskie bywają irytujące i naprawdę trzeba umieć się nimi posługiwać. Dobrym rozwiązaniem może za to okazać się kompresor do malowania ścian, którego obsługi można łatwo się nauczyć. Jak powinna wyglądać podłoga? Cały czas modne są panele szwedzkie, np. do salonu. W sypialni przytulnie wygląda włochaty dywan, a w łazience elegancko prezentują się kafelki, choć wybór należy oczywiście do nas.

Meble


Meble również są bardzo ważne, a niestety często bardzo trudno jest odpowiednio je dopasować do pomieszczenia. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę przeznaczenie oraz wielkość danego pokoju. W salonie raczej nie najlepiej prezentuje się wielka szafa na ubrania, lepiej jest wstawić ją do sypialni. Z kolei, jeśli mamy małą łazienkę to problemem może okazać się wstawienie do niej dużej wanny i lepiej zastanowić się nad kabiną prysznicową lub brodzikiem. Małe pomieszczenia nie mogą też zostać zbytnio zabudowane, bowiem będą się wydawały jeszcze mniejsze.