Czy wiesz, że...

Pojęcie Lean Management, tak jak efektywne zarządzanie procesami biznesowymi, stało się niezwykle popularne za sprawą systemu produkcyjnego Toyoty, który do dzisiaj stawiany jest wielu firmom za wzór. Co kryje się za dwoma na pozór banalnymi i nie do końca pasującymi do siebie słowami? Czy szczupłe zarządzanie wiąże się ze skąpstwem czy rozsądnym poszukiwaniem oszczędności? Sprawdźmy i przeanalizujmy to zagadnienie. 

Szczupłe zarządzanie - założenia

Lean Management polega przede wszystkim na poszukiwaniu i wprowadzaniu oszczędności, które z pozoru błahe, mają przynieść w perspektywie długofalowej znaczne zyski. Na to pojęcie składa się również racjonalizacja w wykorzystywaniu źródeł. Co to właściwie oznacza w praktyce? Wyróżnia się dwa główne założenia tej idei, zalicza się do nich system dostaw realizowanych dokładnie na czas (zastąpienie systemu produkcji pchanej, tzw. system ssącym) oraz autonomizacja. Jednoczesne wprowadzenie obu tych rozwiązań ma gwarantować dobrą organizację pracy i podniesienie efektywności. Dzięki temu przedsiębiorstwa produkują dokładnie takie ilości produktów, które są w danej chwili potrzebne. Oznacza to więc, że nie tworzy się nadprodukcja, a materiały nie są marnotrawione. Autonomizacja polega zaś na zaprojektowaniu systemów, które mają umożliwić wykrycie i usunięcie wszystkich błędów.

Filary koncepcji szczupłego zarządzania

Szczupłe zarządzanie opiera się na pięciu filarach. Warto je poznać i krótko omówić:

1) Określenie wartości dla klienta - na ile dany proces jest dla klienta ważny i czy będzie on w stanie za niego zapłacić. W ten sposób eliminuje się zbędne czynności, które pociągają za sobą dodatkowe koszty. Na wartość tego rodzaju składa się kilka czynników: jakość, cena, funkcjonalność, wygląd i dostępność w czasie bądź w danym miejscu. 

2) Zidentyfikowanie strumienia wartości - koncepcja powinna zostać opracowana w taki sposób, aby można ją było poddać dokładnej analizie i rozłożyć na czynniki.

3) Płynność - Lean Management wymaga ciągłego przepływu. Oznacza to więc, że kolejne etapy powinny następować płynnie, bez zbędnych przerw i przestojów. Wyeliminowane muszą zostać także wszystkie zakłócenia.

4) Wprowadzenie systemu ssącego- uruchamianie procesu wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Inaczej mówiąc, rzeczy są produkowane dopiero wówczas, gdy występuje na nie popyt, np. w chwili zamówienia przez klienta. Niczego nie produkuje się i nie tworzy na zapas.

5) Samodoskonalenie i rozwój -  każdy proces można udoskonalić, dlatego stale trzeba pracować nad wprowadzaniem nowych, lepszych rozwiązań. Jest to jedna z najważniejszych zasad szczupłego zarządzania, która pokazuje, że nawet niepozorna oszczędność czasu w postaci 2 sekund na jednej czynności może przełożyć się na duże zyski i lepszą efektywność. 

To jedynie część rozwiązań, które wiążę się ze szczupłym zarządzaniem. W ich wprowadzeniu może pomóc firma zewnętrzna, o czym można więcej dowiedzieć się na http://www.innbusiness.pl/zarzadzanie-procesami-biznesowymi/ . Taki wybór często jest najlepszym z możliwych, gdyż procesy przebiegające w przedsiębiorstwie zostają ocenione obiektywnie.