17
Śr, Kwi

Od dzisiaj podróżujący z Rzeszowa do Niemiec i Czech mogą korzystać z bezpośredniego, autostradowego połączenia. Wyraźnie skrócił się czas podróży ze stolicy Małopolski do stolicy Podkarpacia. Obecnie można pokonać tę trasę o pół godziny szybciej niż dotychczas. Przy średniej prędkości 120 km/g drogę tę można pokonać w półtorej godziny. Obecnie cała autostrada A4, z której korzystają kierowcy, to 611,8 km.

W piątek 31 października rzeszowscy policjanci rozpoczną akcję "Znicz 2014". Do zakończenia działań, w poniedziałek 3 listopada na drogach służbę pełnić będzie zwiększona liczba policjantów. 1 listopada 2014 roku od godziny 6. do godziny 22. nastąpi zmiana w organizacji ruchu w obrębie rzeszowskich cmentarzy. W przypadku dużego natężenia ruchu zmiany mogą zostać wprowadzone wcześniej.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych i gimnazjum do udziału w konkursie fotograficznym ?Książka w obiektywie czytelnika?. Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia, na którym znajdzie się książka. Przesyłane zdjęcia mogą być wykonane dowolnie, np. jako sleeveface (wykorzystujące elementy okładki książki), portretowe, w przestrzeni miejskiej, różnych sytuacjach: w szkole, pijąc herbatę lub kawę, czytając do poduszki lub jeszcze inne. Mile widziane będą również fotografie wykonane w bibliotece.

Kiedy już narodził się pomysł na fantastyczny biznes i podjęliśmy decyzję o założeniu własnej firmy, przyszedł czas na załatwienie wszelkich formalności. Zanim więc udamy się do kolejnych instytucji w celu zarejestrowania działalności, warto sprawdzić, czy nie poniesiemy z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Kryptonim "Znicz" od lat towarzyszy największej dorocznej policyjnej operacji, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w dniu Wszystkich Świętych. Tegoroczne działania rozpoczną się w piątek, 31 października i potrwają do poniedziałku, 3 listopada. W tym czasie policjanci przy wsparciu Żandarmerii Wojskowej i Inspekcji Transportu Drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem odwiedzających groby bliskich.

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w oddaniu do użytku przebudowanego węzła Wyzwolenia-Warszawska w Rzeszowie. W symbolicznym otwarciu węzła, które obyło się 26 października uczestniczyła wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Uroczystego błogosławieństwa dla wszystkich, którzy korzystać będą z tej drogi udzielił Biskup Rzeszowski ks. Jan Wątroba.

Pomnik Jana Pakosławica, rycerza i dyplomaty, pierwszego właściciela Rzeszowa, stanął 26.10.2014 na skwerze w rejonie al. Pod Kasztanami, nieopodal Zamku Lubomirskich oraz gmachu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Polisę OC powinien posiadać każdy niewyrejestrowany pojazd. Jest to obowiązek nałożony odgórnie przez polskie prawo. By więc nie narobić sobie problemów z powodu braku ubezpieczenia OC, należy je wykupić. Aby wybrać najatrakcyjniejszą ofertę, wcale nie musisz kontaktować się bezpośrednio z agentem ubezpieczeniowym.

Taki mamy klimat i przepisy. Kiedy robi się zimno, trzeba dać ludziom odzież ochronną. Płacić i płakać. A gdyby potraktować koszty z nią związane jak inwestycję?

Specjalna odzież ochronna na niskie temperatury to wydatek. Niezależnie od tego, czy firma kupuje takie ubrania na własność czy korzysta z wynajmu, musi się liczyć z tym, że jakieś koszty się pojawią. A kiedy pojawiają się koszty, pojawia się także pokusa aby zrezygnować z tego, co je generuje. Albo kupić jakąś najtańszą wersję, pójść po linii najmniejszego oporu.

W najbliższą niedzielę- 26 października, w Rzeszowie, na zaproszenie prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca będzie gościł Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Ok. godz. 13.00 uroczyście otworzy przebudowaną Al. Wyzwolenia (obok wiaduktu na ul. Warszawskiej), a następnie spotka się w ratuszu z przedstawicielami różnych rzeszowskich środowisk.

Kinderbale w Polsce zyskują coraz większą popularność. Kolorowe przyjęcia organizujemy już dla trzy- i czterolatków. Przeważnie odbywają się one w lokalu, którego personel zajmuje się całą organizacją i zapewnia dzieciom stosowną opiekę animatora czasu wolnego. Może jednak warto urządzić przyjęcie urodzinowe dla przedszkolaka w domu?

W najbliższą niedzielę, 26 października, o godz. 11.00, na skwerze pomiędzy gmachem NFZ przy ul. Zamkowej a aleją Pod Kasztanami w Rzeszowie, w sąsiedztwie wiekowego platana klonistego, zostanie odsłonięty pomnik Jana Pakosławica, który w 1354 r. otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego miasto Rzeszów na własność. Tego samego dnia, o godz. 18.00, w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się okolicznościowy koncert Alicji Majewskiej (wstęp wolny ? liczba miejsc ograniczona).

Zbliżające się wybory samorządowe będą pierwszymi tego typu, które zostaną przeprowadzone na podstawie Kodeksu wyborczego. Ustawa ta wprowadza do przebiegu głosowania zmianę ordynacji wyborczej. Od teraz radnych gmin, powiatu oraz województwa wybierzemy z tzw. okręgów jednomandatowych. Co to faktycznie oznacza?

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Rzeszowie zlikwidowali kolejny nielegalny kanał dystrybucji narkotyków. Zatrzymano sześć osób, które zajmowały się między innymi handlem narkotykami. Osoby te utożsamiane są ze środowiskiem pseudokibiców jednego z rzeszowskich klubów piłkarskich.

Od kilku miesięcy policjanci CBŚP wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Rzeszowie rozpracowywali grupę przestępczą, która wprowadzała na terenie Rzeszowa znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany i amfetaminy. Narkotyki rozprowadzane były głównie wśród pseudokibiców rzeszowskich klubów.

Zdarzenie losowe zdefiniowane zostało w Ustawie o Działalności Ubezpieczeniowej, jako zdarzenie przyszłe i niepewne, a jego następstwo stanowi uszczerbek w dobrach majątkowych lub osobistych.

Autostradą A4 z Rzeszowa do Krakowa będzie można pojechać już 30 października 2014 r. Na brakującym odcinku z Dębicy do Tarnowa trwają ostatnie roboty wykończeniowe.

Na całej długości głównej drogi położono już 100 proc. nawierzchni. Intensywne prace trwają też na obiektach inżynierskich ? ukończono 17 z 30 mostów i wiaduktów, 5 z nich ma już pozwolenie na użytkowanie.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska określiła działania w związku z incydentem do jakiego doszło z udziałem niedźwiedzia w gminie Olszanica. Spotkanie w tej sprawie odbyło się dziś w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

W spotkaniu uczestniczyli szefowie służb i straży, Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Krośnie, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przedstawiciel Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, przedstawiciele bieszczadzkich samorządów, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, GOPR.

Już 24 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce, co stanowi 51% populacji całego kraju! Otyłość to już nie tylko problem estetyczny, to przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia. Według danych GUS opublikowanych w 2011 roku nadwagę miało już ponad 51% mieszkańców województwa podkarpackiego. Wielu z nich podejmuje wyzwanie decydując się mądrze schudnąć i przy wsparciu profesjonalistów pozbywa się nawet 100 kilogramów w ciągu roku!

Znalezieniem ciała 61-letniego mieszkańca Olszanicy zakończyły się poszukiwania, jakie od sobotniego wieczoru prowadzili policjanci z Leska. Mężczyzna znaleziony został w masywie leśnym nieopodal rodzinnej wsi. Policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia przyczyny jego śmierci.

O zaginięciu mężczyzny w sobotę o godz. 20.20 powiadomił Policję członek rodziny. Policjanci rozpoczęli poszukiwania, w pierwszej kolejności przeszukując miejsca na terenie Olszanicy, gdzie zaginiony według relacji członków rodziny często przebywał. W niedzielę do akcji poszukiwawczej włączyły się inne służby, m.in. bieszczadzka grupa GOPR-u. Podczas poszukiwań w lesie dwóch jadących quadem goprowców zaatakował niedźwiedź. Ratownicy zdołali uciec, jednak zwierzę swoim agresywnym zachowaniem przerwało akcję w lesie.

Psychospołeczne aspekty pracy ze sprawcami przemocy w rodzinie to temat konferencji, która odbyła się 20 października pod przewodnictwem wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej.

Podczas posiedzenia przedstawiciele miejskich ośrodków pomocy społecznej przedstawili kwestię lokalnej diagnozy zjawiska przemocy w rodzinie na przykładzie Mielca i Stalowej Woli. Dyskutowano m. in. na temat praktyki w pracy z osobami stosującymi przemoc wobec swoich bliskich, psychologicznych mechanizmów przemocy i procesu stawania się sprawcą. Zaprezentowano także rolę organizacji pozarządowej w udzielaniu pomocy osobom uwikłanym w problem przemocy.