Na całym świecie świadomość dbania o dobro pszczół wzrasta, tworzone są miejskie pasieki, a w akcje edukacyjne angażują się instytucje publiczne jak i osoby prywatne. Natomiast w Polsce coraz częstsze są akty bezmyślnego wytruwania całych wielomilionowych pasiek. Oprócz przestępstwa są to działania szkodzące całemu ekosystemowi.

W połowie czerwca, pod Wrocławiem, miał miejsce kolejny w Polsce tak skandaliczny incydent. Nieznani dotąd sprawcy wytruli kilkanaście milionów pszczół (kilkadziesiąt rodzin pszczelich), należących do bardzo doświadczonego pszczelarza Mirosława Forysia.

W piątek 1 sierpnia w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe. Syreny zostaną włączone o godz. 17 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę. Z apelem do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Ma to na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci bohaterów oraz cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Wojewoda zaapelowała także o wywieszenie w tym dniu flagi państwowej na budynkach użyteczności publicznej.

Włamania z kradzieżami zdarzają się często, przede wszystkim w sezonie letnim. Dobytek zgromadzony w mieszkaniu czy domu można uchronić przez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Na co może liczyć właściciel nieruchomości?

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie uruchomiona została specjalna skrzynka kontaktowa poczty elektronicznej, na którą można przesyłać materiały świadczące o agresywnym zachowaniu kierowców poruszających się po drogach Podkarpacia.

W ostatnim czasie coraz powszechniejszym zjawiskiem jest rejestrowanie przebiegu jazdy przez kierujących pojazdami. Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających z niebezpiecznej jazdy, a także brak przyzwolenia na takie zachowania powodują, że kierujący coraz częściej udostępniają Policji zarejestrowany materiał w formie elektronicznej.

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa i Punkty Obsługi Mieszkańców wydają wnioski o przyznanie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Wniosek można pobrać także z naszej strony. Zapraszamy wszystkie rodziny 3+ do korzystania z tej nowej oferty ? informuje pani Renata Żukowska ? dyrektor Wydziału Zdrowia.

Trudno chyba znaleźć kogokolwiek, kto nie miałby gotowej wizji swojego wymarzonego domu. Wizji tych będzie prawdopodobnie tyle, ile zapytanych o nią osób. Nie da się jednak uniknąć pewnych punktów wspólnych, pewnych elementów konstrukcji które w tej czy innej formie będą obecne w każdej z tych wymarzonych przestrzeni.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wręczyła akty powołania konsultantom wojewódzkim. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie nominacje odebrało 22 specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Funkcję konsulatów wojewódzkich będą pełnić od 1 sierpnia br. przez 5 lat.

Do zadań konsultantów należy m.in. przeprowadzanie kontroli podmiotów leczniczych w zakresie jakości i dostępności świadczeń, kształcenia, doskonalenia zawodowego oraz wyposażenia. Przygotowują również informację na temat zasobów i potrzeb kadrowych w dziedzinie medycyny, farmacji i ochrony zdrowia. Opiniują wnioski o wpisanie na listę jednostek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji. Na wniosek wojewody wydają opinię o spełnieniu przez podmiot leczniczy warunków do udzielania świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny.

Wczoraj (24 lipca) na skwerze obok biurowca Elektromontażu została odsłonięta rzeźba autorstwa rzeszowskiego rzeźbiarza - Krzysztofa Brzuzana, przedstawiająca dwunastoletniego rzeszowskiego urwisa z procą.

Urwis jest symbolem pokolenia nastolatków z lat sześćdziesiątych XX wieku, którzy co prawda niejedną lampę z procy ustrzelili, ale rzeszowskim ulicom nadawali niepowtarzalny koloryt. Skwer, na którym stoi rzeźba to połączenie niedawnej historii i nowoczesności, reprezentowanej tu przez latarnię, której egzemplarz oświetla miedzy innymi podobny skwer w Amsterdamie.

Tegoroczny Festiwal obchodzi swoje 45 - lecie, pierwszy odbył się w 1969 roku. Zespoły dotrą do miast i gmin festiwalowych już 20 lipca 2014 roku. Następne dni poświęcą na próby i spotkania integracyjne, aby w piątek 25 lipca wziąć udział w barwnym korowodzie ulicami Rzeszowa i uroczystym otwarciu festiwalu. W tym samym dniu delegacja zespołów spotka się z Prezydentem Miasta Rzeszowa Tadeuszem Ferencem.

Policjanci z Rzeszowa zatrzymali podejrzanego, który próbował ukraść pieniądze metodą "na wnuczka". Funkcjonariuszy zawiadomiła starsza kobieta, do której zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka twierdząc, że spowodował wypadek, w którym odniósł obrażenia i musiał wpłacić kaucję w wysokości 60 tysięcy złotych. Jego wersję potwierdził poproszony do telefonu policjant.

Kobieta powiedziała, że idzie po pieniądze do banku, po czym z telefonu sąsiadki zatelefonowała na komendę. Kiedy "wnuczek" pojawił się pod blokiem, na miejscu czekali już funkcjonariusze.

Promesy na prawie 30 mln zł otrzymały gminy i powiaty z województwa podkarpackiego na zabezpieczenie osuwisk w bieżącym roku. Środki z rezerwy celowej budżetu państwa trafią do 15 samorządów na dofinansowanie 16 zadań związanych z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych ziemi.

Chcąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów decydujemy się najczęściej na intensywny trening aerobowy, związany z dużym wysiłkiem, litrami wylanego potu i dynamiczną gimnastyką. Ćwiczenia jogi - płynne, powolne, relaksujące i połączone z medytacją - nie kojarzą się nam ze sposobem na odchudzanie. Tymczasem jest to wyjątkowo skuteczny sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki.

Funkcjonariusze łańcuckiej drogówki dostrzegli pirata drogowego, który przez miejscowość Kosina pędził krajową "czwórką" z prędkością ponad 180 km/h. 21-letni kierowca mitsubishi eclipse został zatrzymany po policyjnym pościgu. Za popełnione wykroczenia policjanci ukarali go mandatem maksymalnej wysokości.

Policjanci z łańcuckiej drogówki pełnili służbę na drogach powiatu. Oznakowanym radiowozem patrolowali drogę krajową nr 4. W miejscowości Kosina dostrzegli pędzące mitsubishi eclipse.

23 lipca 2014 r. odbędzie się odsłonięcie rzeźby, autorstwa Krzysztofa Brzuzana, przedstawiającej rzeszowskiego urwisa z procą. Figura ta stanie na skwerze przy siedzibie firmy Elektomontaż Rzeszów SA. W uroczystości, na którą organizator serdecznie zaprasza mieszkańców Rzeszowa, weźmie udział Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Rzeźba przedstawia dwunastoletniego rzeszowskiego chłopca z lat 60-tych ubiegłego wieku z procą, która była istotnym atrybutem nastolatka tamtego okresu. Chłopcy często wykorzystywali ją do  strzelania do lamp ulicznych.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie podpisała umowę o współpracy z Asseco Poland. Specjaliści z największej polskiej firmy informatycznej poprowadzą zajęcia na  kierunkach: inżynieria oprogramowania i analityk biznesowy, na które właśnie rozpoczęła się rekrutacja.

Zajęcia będą prowadzone przez praktyków z firmy Asseco i kadrę WSIiZ, którzy wspólnie opracowali program merytoryczny kierunków. Takie połączenie wiedzy i doświadczenia ma dać praktyczne przygotowanie w obszarach poszukiwanych na rynku pracy. W ramach umowy specjaliści Asseco przeprowadzą 112 godzin na kierunku analityk biznesu i 60 godzin na kierunku inżynieria oprogramowania. W trosce o czas i wygodę słuchaczy część zajęć będzie odbywać się w trybie online.

Znamy zwycięzców międzynarodowego konkursu fotograficznego Nasze Karpaty organizowanego przez Fundację Karpacką we współpracy z magazynem National Geographic Polska. Wystawa składająca się z 30 najlepszych fotografii odwiedzi Rzeszów. Będzie można ją oglądać w CH Milenium Hall od 20 lipca do 2 sierpnia.

Celem projektu Nasze Karpaty jest promocja regionu w ciekawej formie ? poprzez fotografie, które będą ukazywały w pełni bogactwo oraz unikalność Karpat, ich przyrodę oraz dziedzictwo kulturowe. Międzynarodowa formuła konkursu fotograficznego pozwoliła mieszkańcom wszystkich krajów związanych z Karpatami lepiej poznać niezwykłe walory tego obszaru.

W czwartek, 17.07 br. na uroczystej konferencji prasowej, która odbyła się w Porcie Lotniczym ?Rzeszów-Jasionka?, przedstawiciele nowej linii lotniczej 4YOU Airlines z Warszawy ogłosili uruchomienie połączeń z Rzeszowa do ośmiu nowych destynacji. Połączenia będą realizowane samolotem typu Airbus 320, który będzie dysponował 180 fotelami na pokładzie. Będzie to pierwszy samolot bazujący na stałe na lotnisku w Jasionce.

Regionalnych mechaników samochodowych często nie stać na profesjonalne wyposażenie własnego warsztatu samochodowego, w sytuacji gdy już posiadają dogodne miejsce do założenia własnej działalności gospodarczej problemem staje się wyposażenie warsztatu w specjalistyczny oraz fachowy sprzęt do diagnostyki pojazdów czyli komputery diagnostyczne, montażownice, lub podnośnik dwukolumnowy niezbędny do pracy w warsztacie nieposiadającym własnego kanału

Nabór na kierunek lekarski planowany jest w 2015 r. ? poinformował rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego na konferencji prasowej, w której uczestniczyła wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Prace nad uruchomieniem kierunku lekarskiego w Rzeszowie trwają od lat 70-tych. Z inicjatywy prof. Lesława Grzegorczyka utworzono Zespół Nauczania Klinicznego pod patronatem Akademii Medycznej w Krakowie, a później Stacjonarne Studia Lekarskie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Szopena w Rzeszowie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukuje biuro poselskie Jana Burego w Rzeszowie. Poseł PSL potwierdził te informacje. - Nie wiem, czego to może dotyczyć. Być może mojej działalności z przeszłości, a może bieżących spraw - powiedział. Według nieoficjalnych informacji, czynności CBA zleciła warszawska prokuratura apelacyjna, która prowadzi śledztwo ws. powoływania się na wpływy w Ministerstwie Infrastruktury. Nieoficjalnie wiadomo również, że CBA prowadzi czynności także wobec jeszcze jednego polityka PSL.