W nietypowym miejscu - w terminalu w Jasionce, odbędą się warsztaty lotnicze zorganizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie! Wydarzenie skierowane do licealistów rozpocznie się 1 kwietnia o godz. 9.00.

- Rozpoczynamy pierwsze z cyklu spotkań dla licealistów, którzy interesują się lotnictwem. Miejsce warsztatów nie jest przypadkowe. Chcemy, by młodzi ludzie, oprócz fachowej wiedzy przekazanej przez ekspertów w formie ciekawych warsztatów, mogli przyjrzeć się z bliska, jak funkcjonuje lotnisko ? informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

W województwie podkarpackim, głównie w rejonach podgórskich, prognozuje się dziś, że wystąpi wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, początkowo południowo-zachodni, stopniowo skręcający na zachodni. Wieczorem przejściowo wiatr osłabnie, ale w nocy na obszarze całego województwa nastąpi wzrost średniej prędkości do 35-45 km/h, w porywach do 85 km/h.

Nie ma już utrudnień na autostradzie A4 prowadzącej w kierunku Krakowa. Przed godz. 13 zakończono czynności na miejscu kolizji, do jakiej doszło rano, na 554 km w okolicach miejscowości Czarna Sędziszowska. 

Wstępnie ustalono, że kierowca cysterny prawdopodobnie zasnął za kierownicą i wjechał na pas zieleni. Przez kilka godzin zablokowany był jeden pas w kierunku Krakowa.

Polska uczciła "Godzinę dla Ziemi". W tym roku w naszym kraju światła zgasły z dedykacją dla bałtyckich morświnów, które zagrożone są wyginięciem.

Coroczna akcja, organizowana przez ekologów ze Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) ma przypominać, że każdy może aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i klimatu. Po raz pierwszy światła zgasły w Sydney w 2007 roku.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Rzeszowie ustalili, kim jest mężczyzna, który w Internecie nawoływał do zabójstwa Prezydenta RP. Zatrzymany propagował w sieci faszystowskie symbole oraz nawoływał do nienawiści.

Policjanci zajmujący się tropieniem przestępczości w sieci, jesienią ubiegłego roku pod artykułem na jednym z regionalnych portali ujawnili podejrzany wpis. Internauta w komentarzu o treści rasistowskiej zamieścił też graficzny znak swastyki. Podejrzewając, że mogło dojść do przestępstwa propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic m.in. wyznaniowych, policjanci z komendy miejskiej w Rzeszowie zabezpieczyli te materiały.

Przekładnie pasowe to niezbędny element przenoszenia ruchu, który jest wykorzystywany w bardzo wielu maszynach przemysłowych oraz innych urządzeniach. Są stosowane w prostych oraz bardzo złożonych konstrukcjach. Niezbędną częścią takich przekładni są pasy napędowe, w tym pasy klinowe.

Wbrew pozorom, tego typu pasy są stosunkowo złożone pod względem konstrukcyjnym. Ich przekrój poprzeczny ma kształt trapezu, który zapewnia wysoką wartość siły tarcia przy niedużym napięciu wstępnym pasa. Konkretne przeznaczenie pasów klinowych jest uzależnione przede wszystkim od ich typu. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów pasów tego typu, na przykład pasy okryte i ze ściętymi bokami.

Już po raz czwarty uczennice klasy sztuki i projektowania ALO dyktują modę na wiosnę. Tym razem zaproponowały powrót do stylu retro, który artystycznie przetworzyły. W ich interpretacji retro staje się nowoczesną propozycją dla osób poszukujących własnego, niepowtarzalnego stylu.

Zapotrzebowanie na usługi magazynowania oraz powierzchnie magazynowe wciąż rośnie. W związku z tym, rynek magazynowy dynamicznie się rozwija. W ubiegłym roku wybudowano rekordową ilość powierzchni magazynowych.

Szczególnie duże jest zapotrzebowanie na magazyn do wynajęcia w Warszawie oraz w innych dużych polskich miastach. Zapotrzebowanie to wynika z rozwoju branży e-commerce (zarówno na polskim, jak i na europejskim rynku). Na chwile obecną, e-commerce generuje aż 2,2% europejskiego PKB, a w kolejnych latach przewidywany jest wzrost tej liczby.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki "Dziewczyny Wyklęte" o kobietach z antykomunistycznego podziemia ? o tych bardzo znanych i niemal zupełnie zapomnianych. O tych, które nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie i życie.

Policjanci z Rzeszowa ustalili, kto końcem ubiegłego roku notorycznie blokował numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. To 51-letni mieszkaniec Rzeszowa, który wykonał ponad 600 połączeń i 9-letni chłopiec, który niepotrzebnie zadzwonił ponad 90 razy.

Ta sprawa zaczęła się od zawiadomienia złożonego przez Wojewodę Podkarpackiego. Chodziło o notoryczne blokowanie numeru 112, telefonu Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Według zawiadomienia, ktoś bardzo często niepotrzebnie dzwoni pod numer 112, fałszywie zawiadamia, prowadzi rozmowy banalnej treści. W tym czasie osoba realnie zagrożona ma problem z dodzwonieniem się po pomoc.

Tomasz Stańko światowej sławy trębacz jazzowy odebrał 17.03.2015 tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Uroczystą sesję Rady Miasta otworzył przewodniczący Rady Andrzej Dec.

- Stosowną uchwałę nadającą tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa Panu Tomaszowi Stańko Rada Miasta przyjęła 18.11.2014, kierując się potrzebą szczególnego uhonorowania ludzi, których działalność i osiągnięcia przynoszą zaszczyt naszemu miastu, a jego mieszkańcom uzasadnione poczucie dumy oraz w trosce o zachowanie w pamięci współczesnych i przyszłych pokoleń, zasług i dokonań wybitnych Rzeszowian ? powiedział Andrzej Dec.

W popularnym powiedzeniu, że okno jest wizytówką naszego domu czy mieszkania nie ma cienia przesady. Dotyczy to zarówno efektu zewnętrznego, jak i wizerunku okna jako dopełnienia całości wystroju wewnątrz pomieszczenia. Pięknie urządzone, zadbane okno podkreśli ogólny wygląd i charakter salonu, kuchni, czy pokoju dziecięcego.

Kamil Witowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie zwyciężył w VI finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W nagrodę otrzymał możliwość bezpłatnego studiowania w WSPiA oraz zakwaterowanie w mieszkaniach uczelnianych. W finale w środę 18 marca 2015 r. pokonał 31 najlepszych uczniów z całej Polski. Olimpiadę już po raz szósty zorganizowała Wyższa Szkoła Prawa i Administracji i Podkarpackie Kuratorium Oświaty pod patronatem Ministra Sprawiedliwości.

Zwycięzca Olimpiady w czasie finału najlepiej poradził sobie z testem wielokrotnego wyboru oraz podczas części ustnej. W tym etapie dziesięciu najlepszych uczniów odpowiadało przed komisją złożoną z profesorów i doktorów WSPiA z wszystkich dziedzin prawa. Przewodniczył jej prof. Andrzej Witkowski.

Wyjątkowo duży wybór krzeseł na naszym rynku meblowym daje nam nieograniczoną możliwość różnorakich aranżacji wnętrz. Dobieranie ich do wielu stołów, oraz koloru ścian czy innych dodatków jest czystą przyjemnością. Niestety nie mało osób zupełnie nie może przekonać się do nowoczesnych modeli, które charakteryzują się specyficznymi formami i wykonane są z innego materiału jak drewno.

Tradycjonaliści jak widać cały czas są wśród nas i w zasadzie dobrze, że nowoczesne rozwiązania nie pochłaniają wszystkich, ponieważ krzesła drewniane, które towarzyszą nam od lat mają swoich wiernych miłośników.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do korzystania z serwisu E-biblioteka e-biblioteka.rzeszow.pl

Portal E-biblioteka ? to serwis udostępniający e-usługi wprowadzone przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, takie jak: wirtualny doradca, e-czasopisma, wirtualny bookcrossing, multiwyszukiwarka, wirtualne spacery po bibliotece. Utworzony portal internetowy zapewnia dostęp online do nagrań muzycznych zdigitalizowanych w Bibliotece oraz do nagranych i wydanych audiobooków.

Wyjątkowe wnętrza zawsze cieszą nasze oko, a sypialnia to szczególne miejsce w każdym domu. To tutaj spędzamy sporą część swojego życia, dlatego warto sprawić, by wystrój był idealny. W sypialni nie zagracamy przestrzeni zbędnymi meblami, dlatego aranżację musimy tworzyć dodatkami. Jednym z nich jest narzuta, ten niepozorny element pomoże nam odmienić nasze wnętrze.

Prawie 10 mln zł wojewoda podkarpacki przeznaczy w 2015 r. na ratowanie zabytków. Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała o tym podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 marca.

?Na remonty i konserwację zabytków zaplanowano w tegorocznym budżecie ponad 9,5 mln zł, natomiast 374 tys. zł zarezerwowano na ewidencję zabytków ruchomych i nieruchomych, ekspertyzy i opinie konserwatorskie? ? powiedziała wojewoda. Do końca lutego br. Podkarpacki Konserwator Zabytków przyjmował wnioski o dotacje, które mogli składać właściciele i osoby zarządzające obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. Obecnie wnisoki są analizowane i oceniane pod względem formalnym.

Komisja Konkursowa Konkursu "Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2014 roku" i "Najlepsza inwestycja oświetleniowa 2014 roku" przyznała Urzędowi Miasta Rzeszowa I Nagrodę za oświetlenie drogowe wykonane w ramach rozbudowy Alei Rejtana i ulicy Lubelskiej oraz oświetlenie świąteczne miasta.

Urząd Miasta Rzeszowa otrzymał również III nagrodę za iluminację mostu Narutowicza.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie 22 marca 2015 roku obchodzi szóste urodziny. Z tej okazji zaprasza do wspólnego świętowania wszystkich wielbicieli filmów animowanych i sympatyków instytucji.

Muzeum Dobranocek zostało oficjalnie otwarte w 2009 roku. Jest miejscem wyjątkowym, w którym dobrze czują się wszyscy niezależnie od wieku, miejscem wywołującym miłe wspomnienia, uśmiech i umacniającym więź między pokoleniami.

Meble, jakimi są różnego rodzaju krzesła od lat zapisały się w naszej tradycji jako niezbędne w wielu wnętrzach. Z racji tego, iż posiadamy zróżnicowany gust, a także inne potrzeby producenci postarali się o to, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom. Niemniej bardzo często wybieramy krzesła z podłokietnikami, które potrafią wprowadzić do wnętrz idealną aranżację, ale także być perfekcyjnie wygodne.