W piątek rozpocznie się długi majowy weekend, czas wypoczynku i jednocześnie wzmożonego ruchu na drogach. Policjanci dołożą wszelkich starań, by majówka była bezpieczna. W tym roku policyjne działania "Majowy Weekend 2015" rozpoczną się już w czwartek, a zakończą w niedzielę.

Przez tych kilka dni może tłoczno zrobić się na drogach. Wiele osób zechce wyjechać, na choćby krótki wypoczynek. Większy ruch będzie z pewnością na drogach wiodących w Bieszczady, czy do miejscowości atrakcyjnych dla turystów. Wielu kierowców będzie też przejeżdżać tranzytem przez nasz region. Pamiętajmy, by zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, ale także osób, z którymi przyjdzie nam dzielić drogę.

W dniach 2 ? 8 maja 2015 r. odbędą się w Rzeszowie Majowe Uroczystości Patriotyczne związane z Dniem Flagi Państwowej, Narodowym Świętem Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 70 rocznicą zakończenia II Wojny Światowej.

3 maja 2015 w Rzeszowie rusza nowa linia autobusowa, umożliwiająca zwiedzanie miasta. Dzięki niej można się zapoznać z najnowszymi inwestycjami realizowanymi w mieście.

Pierwszy kurs odbędzie się w niedzielę3 maja o godz. 13:00. Odjazd z Dworca Głównego PKP przy ul. Grottgera.

Ponad 400 uczniów i studentów wzięło udział w I Podkarpackim Dniu Nowoczesnej Administracji. Imprezę, która odbyła się we wtorek 28 kwietnia 2015 r., zorganizowała Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji m.in. gry, quizy i zabawy, warsztaty i prelekcje dla uczniów i studentów dotyczące nowoczesnej administracji oraz konferencja na temat nowego wymiaru administracji.

Jest kilka bardzo popularnych kierunków, w których Polacy jeżdżą po Europie. Na pewno niezmiennie są to Niemcy, ale dodatkowo można znaleźć chętnych do wyjazdów do Holandii i Belgii. Dobrze, że dla każdego znajdzie się taki transport, jakiego szuka i jaki jest mu właśnie w tej chwili potrzebne.

Wyjazdy są bardzo popularne zwłaszcza teraz, kiedy nie potrzebujemy posiadać paszportów. To na pewno wpłynęło na większą ilość klientów, którzy chcą sprawdzić jak to jest być poza granicami kraju. Takie wyjazdy nie są drogie, a zatem można swobodnie sobie pojechać tam gdzie chcemy.

W Polsce wiele można powiedzieć na temat alkoholizmu. Widać go na każdym kroku zwłaszcza w mniejszych miastach albo na osiedlach. Panowie stojący pod budkami z piwem od samego rana to właśnie taki obraz, który nie wróży nic dobrego. Niestety nie można kogoś zmusić żeby przestał pić.

Zabawa replikami broni jest coraz bardziej popularna. Najpierw była to zabawa bardziej z ciekawości gdzieś na podwórku, ale z biegiem czasu zmieniła się w prawdziwą pasję. Dzisiaj repliki są tak popularne, że można je kupić w wielu sklepach internetowych w całym kraju.

Zapewne wiele osób zastanawia się, do czego można wykorzystywać takie repliki broni? Może kupują je dzieci, które ganiają się po podwórku? Na pewno tak, ale w rękach osób nieletnich takie zabawki są bardzo niebezpieczne, a zatem lepiej takich rozwiązań unikać. W takim razie, kto z nich korzysta?

Taktyka działań antyterrorystycznych na wodzie, współdziałanie sterników jednostek pływających i pilotów policyjnego śmigłowca, sposoby ewakuacji zakładników, prowadzenie działań szturmowych z wykorzystaniem łodzi i helikoptera - to główne zagadnienia ćwiczeń zorganizowanych przez Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Rzeszowie. 

Ćwiczenia obejmują część teoretyczną i epizody praktyczne, które zaplanowano na wodach Zalewu Solińskiego oraz na solińskiej zaporze. Wzięli w nich udział policyjni antyterroyści z Rzeszowa, Lublina, Kielc, Krakowa i Warszawy, strażacy Państwowej Straży Pożarnej, żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śmigłowiec Mi-8 udostępnił Zarząd Lotnictwa Policji. 

Już 9 maja w Hotelu Bristol w Rzeszowie (ul. Rynek 20) ekipa programu ?Mam Talent!? będzie poszukiwać najbardziej utalentowanych mieszkańców naszego regionu. Jeśli uważasz, że masz talent ? przyjdź na casting. Pokaż co potrafisz.

?Mam Talent!? to program dla Ciebie. Bez granic wiekowych. Dla amatorów i zawodowców, dla młodych i starszych, dla dzieci i dorosłych, dla solistów i zespołów; dla orkiestr i chórów; dla muzyków, artystów estrady; dla tancerzy i sportowców; dla lalkarzy i mimów; dla parodystów, hobbystów, treserów zwierząt? Po prostu dla wszystkich.

Studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji po raz drugi włączą się w ogólnopolską akcję walki z rakiem. W najbliższą niedzielę i poniedziałek 26 i 27 kwietnia 2015 r. wspólnie z Fundacją DKMS w uczelni odbędzie się największa w Polsce akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Specjalny punkt zlokalizowany zostanie w patio budynku głównego WSPiA. Wolontariusze będą czekać na mieszkańców Rzeszowa w godzinach od 11 do 18.

Kredyt na dom i mieszkanie to zobowiązanie na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jeśli stoisz właśnie przed decyzją o złożeniu podpisu na dokumentacji bankowej, przejrzyj raz jeszcze ogólne warunki umowy i upewnij się, że zdajesz sobie sprawę z obciążenia, jakim jest hipoteka.

Międzynarodowa Agencja Ratingowa Fitch potwierdziła międzynarodowe, długoterminowe ratingi dla Rzeszowa na poziomie BBB, a krajowy rating na poziomie A+. Oznacza to, że sytuacja finansowa miasta jest na dobrym poziomie, a wskaźnik zadłużenia jest bezpieczny. ? Nadwyżka operacyjna miasta w 2014 r wyniosła 7,6 proc. (64 mln zł), podczas gdy średnia w latach 2010 ? 2013 była na poziomie 6 proc. ? czytamy w raporcie Fitch. Fitch przewiduje, że w latach 2015 ? 2017, w związku z realizowanymi inwestycjami, zadłużenie miasta może osiągnąć wciąż umiarkowany poziom.

Zbliżają się wybory prezydenckie i coraz więcej osób szuka informacji o politykach, którzy kandydują na ten urząd. Pierwszym zarejestrowanym kandydatem na ten urząd jest obecny prezydent Bronisław Komorowski, który walczy o drugą kadencję.

Bronisław Komorowski urodził się 4 czerwca 1952 r. w Obornikach Śląskich koło Wrocławia w rodzinie inteligenckiej, jako syn Zygmunta Leona Komorowskiego oraz Jadwigi z Szalkowskich. Zygmunt Leon był profesorem - afrykanistą, socjologiem, antropologiem, dyplomatą, a także żołnierzem Armii Krajowej i Ludowego Wojska Polskiego, a także poetą. Nic więc dziwnego, że w rodzinie panowały silne tradycje ziemiańskie i niepodległościowe.

Fundacja Imperium Techniki im. Nikoli Tesli w Rzeszowie organizuje w dniu 23 maja 2015 r. w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Pigonia 1 w Rzeszowie) Turniej Robotyki Amatorskiej o Puchar Imperium Techniki. Wydarzenie skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Na turnieju poza nagradzanymi konkurencjami będzie wiele atrakcji związanych z robotami dla dzieci i młodzieży, które pierwszy raz mają styczność z tą tematyką.

W programie: konkurencje programistyczne, konstrukcyjna, zręcznościowa i freestyle (nagroda publiczności).

Z dniem 15 kwietnia zmienia się organizacja ruchu na parkingach przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Korzystać z nich będą mogły wyłącznie osoby posiadające przepustki oraz interesanci, którzy załatwiają służbowe sprawy w komendzie. 

Od kilku lat parking główny przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie był regularnie wykorzystywany przez osoby nieuprawnione. Rano parking był zastawiany przez samochody klientów i interesantów okolicznych firm i instytucji. Policjanci, pracownicy Policji, wreszcie osoby, które przybywały do komendy, by załatwić służbowe sprawy, nie mieli praktycznie możliwości zaparkowania swoich samochodów.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wręczyła powołanie na funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego mgr położnictwa Krystynie Krygowskiej.

Do zadań konsultantów należy m.in. przeprowadzanie kontroli podmiotów leczniczych w zakresie jakości i dostępności świadczeń, kształcenia, doskonalenia zawodowego oraz wyposażenia. Konsultanci przygotowują również informację na temat zasobów i potrzeb kadrowych w dziedzinie medycyny, farmacji i ochrony zdrowia; opiniują wnioski o wpisanie na listę jednostek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji. Na wniosek wojewody wydają opinię o spełnieniu przez podmiot leczniczy warunków do udzielania świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny.

14 kwietnia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyła się druga z cyklu konferencja poświęcona prewencji chorób cywilizacyjnych skierowana do nauczycieli z Podkarpacia.

Wydarzenie miało charakter naukowo-szkoleniowy i skierowane było przede wszystkim do nauczycieli biologii, chemii i wychowania fizycznego z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Uczestniczyło w nim około 100 osób. Organizatorami byli: Wydział Medyczny WSIiZ oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

O przyszłości wciąż myślimy niechętnie. Jeszcze mniej chętnie rozmawiamy o możliwości ciężkiej choroby lub śmierci najbliższych. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy najbliższa rodzina w razie nieszczęścia zostanie bez środków do życia lub znajdzie się w poważnych tarapatach finansowych.

Różnego rodzaju polisy co prawda są coraz powszechniejsze, jednak rzadko są dobierane do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego lub jego bliskich. Najczęściej są to grupowe ubezpieczenia zawierane przez zakład pracy. Ubezpieczenia na życie lub na wypadek utraty pracy wymuszane są także przez banki (najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych lub wysokich konsumpcyjnych). Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zabezpieczają one przede wszystkim bank.

Jak promować dumę narodową Polaków?

Czy jesteśmy dumni z Polski, z jej historii, dokonań, z tego, co jest obecnie? Czym jest duma narodowa Polaków i w jaki sposób ją promować? Polska z całą pewnością jest narodem dumnym i zawsze była. Ma wiele do zaoferowania zarówno swoim obywatelom jak i wszystkim, którzy pragną ten piękny kraj odwiedzić. Jak się okazuje, bardzo wielu ludzi (w tym młodych ludzi!) jest dumnych ze swojego kraju i nie wstydzi się przyznać tego otwarcie.

Gmina Miasto Rzeszów w celu zapewnienia mieszkańcom miasta Rzeszowa możliwości prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów niebezpiecznych organizuje wraz z firmą MPGK-Rzeszów Sp. z o.o. obwoźną zbiórkę odpadów niebezpiecznych pochodzących wyłącznie z gospodarstw domowych i niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zbiórka przeprowadzona zostanie bezpłatnie dla mieszkańców miasta Rzeszowa w n/w godzinach i dniach w wyznaczonych punktach zbiórki.