Rowerem przemieszczamy się coraz częściej. Służy już nie tylko do weekendowej turystyki, ale wielu osobom zastępuje samochód lub komunikację miejską. Coraz więcej osób dojeżdża nim do pracy lub odwozi dzieci do przedszkola.

Jazda na rowerze, to przyjemność, a w ulicznych korkach także spora oszczędność czasu. Pedałując można także całkiem nieźle zadbać o kondycję fizyczną. Nic dziwnego, że rowery zyskują coraz większą popularność. Niestety, jak każdy sprzęt czasem się psują. Co zrobić, gdy rower nagle ulegnie awarii?

Każdy właściciel firmy chce, by jego firma była jak najlepiej zabezpieczona przed niepożądanymi gośćmi. Niestety prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa są stale narażone na włamywaczy, którzy gdy tylko spuścimy wzrok zabiorą się do działania. Ich nie trzeba szkolić doskonale znają się na swoim "fachu". Warto jednak uświadamiać przedsiębiorców, którzy często nie potrafią ochronić biznesu.

Konferencja pt. "Ukryte kapitały Podkarpacia. Aktywizacja przez IT i Co-design" zainauguruje dnia 26 czerwca 2015 roku nowy projekt badawczo-rozwojowy. Liderem Projektu pt. Model aktywizacji społeczności lokalnych oraz narzędzia IT poprzez Co-design (MASIT_COD), którego realizacja rozpoczęła się 1 czerwca 2015 r., jest Klaster Jakości życia "Kraina Podkarpacie". Partnerami Projektu są Uniwersytet Rzeszowski oraz firmy Nomino Sp. z o.o. i KlasterPro.pl Sp. z o.o. Projekt dofinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Innowacje Społeczne.

Żyjemy w bardzo ciekawych i nowoczesnych czasach. Nie musimy za bardzo się wysilać, aby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. W dobie telewizji satelitarnej i  łączy internetowych, czasem wystarczy odrobinę czasu, by zorientować się w temacie, który nas interesuje. Każdy z nas ma swój gust. Staramy się być niepowtarzalni, dlatego  łączymy różne elementy w całość, dopasowując to do swoich potrzeb i stylu życia. Jest jednak wiele rzeczy z których czerpiemy naszą wiedzę . Wracamy do przeszłości , inspirując się różnymi stylami, motywami i aranżacjami.

Od dzisiaj (22 czerwca) została zamknięta dla ruchu (oprócz autobusów MPK) ul. Załęska na odcinku od ul. Rzecha do zakładu karnego. Ulica zostanie przebudowana.

Objazd będzie możliwy ulicą serwisową wzdłuż dojazdu do autostrady lub drogą w kierunku elektrociepłowni - przedłużenie ul. Ciepłowniczej. Prace potrwają ok. 2 tygodni.

Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło dzisiaj około 13:15 na al. Sikorskiego w Rzeszowie.

Dzisiaj policjanci interweniowali przy ulicy Sikorskiego, gdzie doszło do kolizji z udziałem karetki pogotowia ratunkowego. Jadąca w kierunku Tyczyna kierująca volkswagenem passatem skręcając w lewo zderzyła się z karetką pogotowia ratunkowego jadącą na sygnale w tym samym kierunku.

We wtorek 16 czerwca w Klubie Akademickim IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie odbyło się spotkanie pod hasłem StartUp Mixer, którego organizatorem był Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości WSIiZ oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

StartUp Mixer to spotkanie, podczas którego przedsiębiorcze osoby prowadzące własny biznes lub myślące o własnej działalności gospodarczej mają okazję do zwiększenia swojej wiedzy dzięki prelekcji wygłoszonej przez gości specjalnych, a także nawiązaniu nowych, ciekawych znajomości podczas sesji networkingowych.

Duża grupa ludzi w Polsce nie wie co zrobić z wolnymi środkami pieniężnymi. Zazwyczaj są one odkładane jako oszczędności w banku. Jednak nie wszystkie produkty bankowe pozwalają zarabiać na odsetkach. Do tych, które posiadają oprocentowanie należą konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe. Większość z nas decyduje się na otwieranie lokat, ponieważ to prosty sposób na oszczędzanie i inwestowanie w jednym.

Nie każda lokata jest opłacalna. Na rynku istnieją oferty, które przynoszą mizerne zyski. Warto przed założeniem lokaty dokładnie sprawdzić warunki umowy poszczególnych ofert i porównać je ze sobą. Najważniejszym parametrem, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze lokaty jest oprocentowanie. Poniżej prezentujemy aktualny ranking lokat, który pozwoli porównać najlepsze oferty banków m.in. pod kątem oprocentowania.

Już 21 czerwca ruszy 5 edycja Rajdu Poznaj Podkarpacie na 2oo! Rajd wystartuje z rynku w Ropczycach, a zakończy się pod salonem RingRoad Yamaha w Rzeszowie przy ul. Okulickiego 6.

Analogicznie do podkarpackich edycji organizowane są również Rajdy po Małopolsce. W zeszłorocznej małopolskiej edycji w Rajdzie udział wzięło 250 maszyn. W tym roku uczestnicy już po raz piąty będą poznawać Podkarpacie ? trasa poprowadzi przez malownicze zakątki powiatów ropczycko-sędziszowskiego, mieleckiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i rzeszowskiego, między innymi obok jeziora w Kamionce, przez Chrząstów, Baranów Sandomierski oraz Stalową Wolę.

Funkcjonariusze Urzędu Celnego z Rzeszowa przekazali władzom Uniwersytetu Rzeszowskiego zarekwirowany podczas kontroli celnej okaz koralowca Scleractinia spp. Przekazanie objętego ochroną koralowca w celach dydaktycznych możliwe było po wydaniu odpowiedniej decyzji Ministerstwa Srodowiska.

Przekazany okaz został zatrzymany podczas kontroli celnej  przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Rzeszowie w lipcu 2013 r.  Po orzeczeniu jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa, Ministerstwo Środowiska wydało decyzję, dzięki której koralowiec może służyć celom dydaktycznym studentom i wykładowcom Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Newsweek opublikował Ranking 15 najlepszych prezydentów miast polskich. Zwycięzcą został Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Nagroda zostanie wręczona dzisiaj na corocznym Kongresie Regionów, który odbywa się we Wrocławiu.

Ranking Newsweeka jest zorganizowany po raz ósmy. W pierwszej edycji zwyciężył Piotr Przytocki, prezydent Krosna przed Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia oraz Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa. Ranking powstał na podstawie ankiet rozesłanych do prezydentów miast, którzy wskazywali na najlepszych prezydentów. Ostatecznego wyboru dokonywało jury złożone ze specjalistów z tematyki samorządowej.

W czwartek 11 czerwca 2015 r. w ogrodach Wyższej Szkoły Prawa i Administracji znaleziono ciało około 45 letniej kobiety. W okolicy zwłok Pani Stefanii zabezpieczono wiele śladów, które wskazywały, że oprócz zabójstwa doszło tam do gwałtu. Kto jest sprawcą i jakie były motywy tego zdarzenia? To właśnie próbowali ustalić studenci z Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii podczas symulowanych oględzin miejsca zdarzenia.

Symulacja była częścią Dnia Prawa Karnego i Kryminalistyki zorganizowanego przez Kolegium Prawa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W imprezie uczestniczyło prawie 200 osób ? studentów WSPiA oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa, Tarnowa i Łańcuta. Spotkanie rozpoczął wykład prof. Czesława Kłaka, Dyrektora Kolegium Prawa WSPiA, na temat nowoczesnych metod wykrywania przestępstw i zasad działania ?wykrywacza kłamstw?.

Podczas Dnia Prawa Karnego i Kryminalistyki w WSPiA oprócz symulowanych oględzinach miejsca zabójstwa można było zobaczyć, jak pobiera się odbitki palców oraz jak działa wariograf, potocznie zwany wykrywaczem kłamstw. Podczas prezentacji przygotowanej przez Mariolę Mateję oraz Arkadiusza Szajnę z Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii można było zobaczyć, w jaki sposób pobiera się ślady linii papilarnych z różnych powierzchni i przedmiotów np. ze słoika czy drzwi. Każdy, kto chciał, otrzymał także pamiątkową kartę daktyloskopijną z odbitkami własnych linii papilarnych.

Dla uczestników imprezy studenci przygotowali także symulowaną rozprawę karną dotyczącą nieumyślnego spowodowania śmierci na przejeździe kolejowym. Oskarżonym był dróżnika, który nie dopełnił swoich obowiązków. Dzięki tak przygotowanemu programowi Dnia Prawa Karnego i Kryminalistyki studenci i uczniowie mogli zobaczyć wszystkie procedury od badania miejsca przestępstwa, zabezpieczenia śladów aż do zapadnięcia wyroku.

Największą atrakcją Dni Prawa Karnego i Kryminalistyki były symulowane oględziny miejsca zabójstwa. Na uczestników imprezy w ogrodach WSPiA czekał manekin imitujący zwłoki Pani Stefanii. Dzięki zainscenizowanej sytuacji Andrzej Bodzioch, wykładowca WSPiA (były naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie) mógł zaprezentować, jak wygląda praca technika kryminalistycznego. Uczniowie poznali m.in. sposoby zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa. Dowiedzieli się także, że ważne są wszystkie ślady, które znajdują się wokół zwłok. Na miejscu przestępstwa znaleziono wiele śladów biologicznych, nóż, rozbity telefon komórkowy oraz fragmenty ubrania. Takie ślady pozwolą na ustalenie wszystkich okoliczności popełnienia przestępstwa oraz znalezienie sprawcy przestępstwa.

Dzień Prawa Karnego i Kryminalistyki zakończyła symulowana rozprawa karna przygotowana przez studentów działających w Klinice Prawa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji pod opieką prof. Czesława Kłaka. Organizatorem imprezy było Kolegium Prawa oraz ?Klinika Prawa? Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Kolejne spotkanie z cyklu Startup Mixer odbędzie się w najbliższy wtorek, 16 czerwca o godzinie 19:00 w Klubie Studenckim IQ WSIiZ.

Startup Mixery organizowane są przez inkubatory przedsiębiorczości AIP przy Uniwersytecie Rzeszowskim oraz AIP przy Wyższej Szkole Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie.

Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wydane przed 1 lipca 2014 r. tracą ważność.

Karty parkingowe wydane przed 1 lipca 2014 r. zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2015 r. Oznacza to, że wszystkie karty parkingowe wydane najpóźniej 30 czerwca 2014 r., utracą 1 lipca 2015 r. swoją ważność.

Global Village - międzynarodowy festiwal kulturowy, odbędzie się już 21 czerwca (niedziela), w budynku A0 na Uniwersytet Rzeszowski!

Mieszkańcy 13 krajów świata - od Malezji przez Indie, Turcję aż po Kolumbię - zaprezentują na swoich stoiskach rodzime tradycje, kulturę, język, muzykę, stroje. Będzie można nauczyć się podstawowych zwrotów w ich ojczystym języku, popatrzeć na narodowe tańce oraz posłuchać piosenek. Będą wielokolorowe flagi i orientalne smaki. Dodatkowo odbędzie się widowiskowy pokaz capoeiry w wykonaniu grupy Unicar. Wydarzenie ma na celu przełamanie barier kulturowych i stereotypów. Nie zabraknie też niespodzianek dla Was, uczestników!

Rzeszowianka Żaneta Łabudzka wystąpi podczas Koncertu SuperDebiuty na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE 2015. Tym samym artystka będzie walczyć o nagrodę imienia Anny Jantar i Opolską Karolinkę. Pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie Zespołowi Skaldowie, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Debiutanci zaprezentują największe hity Skaldów. Usłyszymy m.in. piosenki: Prześliczna wiolonczelistka, Cała jesteś w skowronkach czy Dopóki jesteś.

Policjanci z łańcuckiej komendy, podczas nocnego patrolu, zwrócili uwagę na mężczyzn, którzy wlewali do swojego samochodu paliwo. Okazało się, że paliwo ukradli chwilę wcześniej ze stojącej w pobliżu ciężarówki.

Podczas nocnego patrolu Żołyni funkcjonariusze zwrócili uwagę na mężczyzn, którzy z plastikowych pojemników wlewali paliwo do samochodu osobowego. Kiedy policjanci podjechali bliżej, mężczyźni zaczęli chować się za pojazdem.

Wynajmowanie samochodów znamy głównie z filmów amerykańskich. Warto jednak wiedzieć, że także w naszym kraju można znaleźć coraz więcej wypożyczalni pojazdów. Z reklam wynika, że każdy może tam przyjść i wypożyczyć auto. Niestety nie zawsze jest tak prosto. Jeśli planujesz wypożyczenie samochodu - zobacz, czy na pewno go dostaniesz.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej na terenie całego województwa podkarpackiego wiosennej akcji szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie w dniach od 15 do 20 czerwca br. poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta ? wydająca specyficzny zapach ? zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Jeżeli poruszyły Twoje serce pocztówki wysyłane przez znajomych z Grecji, jeżeli uległeś urokowi tamtejszej przyrody, zachwyciło Cię jedyne w swoim rodzaju kaskadowe budownictwo, a oliwki są Twoim ulubionym dodatkiem do posiłku, to znak, że musisz zaplanować podróż właśnie w te rejony. Albo nie, jedź na żywioł. Na pewno się nie zawiedziesz.