Rzeszów

Prof. dr hab. Marek Koziorowski Doctorem honoris causa Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii we Lwowie.

3 listopada 2016r. Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą został wyróżniony przez Senat Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii we Lwowie tytułem Doctora honoris causa.

Lwowska Weterynaria jest jedną z najstarszych szkół weterynaryjnych w Europie. Początki Uczelni sięgają 1457 roku, kiedy została tam założona szkoła kowalstwa. W 1784 roku powołana została Cesarsko-Królewska Szkoła Weterynarii, a w II Rzeczpospolitej w 1922 roku otrzymała nazwę Lwowskiej Akademii Medycyny Weterynaryjnej. Profesor Koziorowski w czasie studiów w Olsztynie był uczniem wielu profesorów - absolwentów lwowskiej weterynarii.

Od 2001 roku Prof. Marek Koziorowski prowadzi ścisłą współpracę z Akademią. W ramach wymiany międzynarodowej asystenci ze Lwowa przyjeżdżają do Werynii i prowadzą wspólne badania. W przyszłości planujemy na większą skalę prowadzić wymianę studentów.

Marek Jan Koziorowski

Prof. dr hab. n. wet.; fizjologia zwierząt, specjalność biologia rozrodu; profesor zwyczajny nauk biologicznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie; pracę naukową rozpoczął w 1973 na macierzystej uczelni w zespole prof. dr hab. Tadeusza Krzymowskiego, członka PAN. Od 1998 prof. nadzw. WSP w Rzeszowie, a następnie UR. Kierownik i organizator Katedry Fizjologii i Rozrodu Zwierząt. Prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Matematyczno-Przyroniczego (1999-2005); w l. 2005-2007 prodziekan ds. nauki w nowo powołanym Wydziale Biotechnologii, dziekan tegoż Wydziału (2007-2012). Od 2012 dyrektor Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych (jednostka otrzymała kat. A). Członek Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Towarzystwa Biologii Rozrodu oraz elitarnego The Society for Light Treatment and Biological Rhythms (SLTBR). Dwukrotnie wybierany na członka prezydium Kom. Biologii Rozrodu PAN. W 2016 wybrany do Kom. Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN. Autor ponad 150 oryginalnych prac i doniesień nauk. publikowanych głównie w renomowanych anglojęzycznych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Prowadzi współpracę nauk. z licznymi placówkami zagranicznymi, m. in. z Yale University. Organizator i czynny uczestnik wielu konferencji międzynarodowych (m. in. Genewa, Monachium, Salzburg, New York, Jerozolima, Moskwa). Promotor w 4 przewodach doktorskich. Rec. w wielu przewodach habilitacyjnych i postępowaniach o tytuł. W marcu 2016 roku wybrany na prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą na kadencję 2016-2020.