Turystyka

Dla wielu turystów Francja to przede wszystkim Paryż i dolina Loary. Te kierunki najchętniej oferują biura podróży, a wycieczki do tych miejsc są jedną z najpopularniejszych form odkrywania piękna tego kraju. Francja może się jednak pochwalić wieloma wspaniałymi miastami, na terenie których na gości czekają wyjątkowe atrakcje turystyczne.

Wśród tych miast, w których warto zatrzymać się na dłużej w czasie wycieczki po Francji, na szczególne wyróżnienie zasługuje Aix-en-Provence. Co warto zobaczyć na terenie tego miasta?

Aix-en-Provence to miasto kuszące niezwykłym klimatem i pięknymi budowlami.

Jego urok docenili malarze, a w miasteczku swe plenery urządzali tacy mistrzowie, jak Cezanne oraz Picasso. Założone przez Rzymian w czasach starożytnych Aix-en-Provence to piękne aleje obsadzone platanami oraz romantyczne kawiarenki w których można spędzić czas w niezwykłej atmosferze. Ważnym punktem w programie wycieczki po tym mieście jest pracownia Cezanne'a, w której można ujrzeć ciekawą kolekcję obrazów tego artysty. Warto też wybrać się na spacer po dzielnicy Mazarine, która swym zasięgiem obejmuje najpiękniejsze fragmenty starego miasta. Ciekawym miejscem dla wielu turystów jest plac, zwany od XVII-wiecznej fontanny placem Czterech Delfinów.

Aby sprawnie poruszać się po kraju zobacz mapę Francji https://www.worldmap.pl/francja/


Aix-en-Provence to jednak nie tylko malownicze place i alejki. To również ciekawe zabytki sakralne. Tu wyróżnia się kościół św. Jana z Malty, będący cennym zabytkiem z XIII wieku. Zachwyca też gotycka świątynia z XII wieku, która do dziś urzeka swa obronną formą. Dawny klasztor kawalerów maltańskich oraz mieszczące się obecnie w jego murach Muzeum Graneta to kolejne atrakcje, dzięki którym Aix-en-Provence podbiło serca turystów. Zachwycić też może kościół św. Marii Magdaleny z przełomu XVII i XVIII stulecia, w którego wnętrzu znajduje się niezwykle cenny zabytek sztuki sakralnej. To gotycki tryptyk, który przedstawia scenę Zwiastowania. Na uwagę zasługuje również miejscowa katedra, w której nie brak ciekawych elementów architektury gotyckiej i romańskiej. I tu można ujrzeć gotycki tryptyk, będący niezwykłym przykładem dawnej sztuki sakralnej. Nazywany Ołtarzem Krzewu Gorejącego jest pięknym zabytkiem z XV wieku, który może swym pięknem oczarować każdego.

Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualną prognozę pogody we Francji na https://www.telepogoda.pl/francja/


Wycieczki po tak pięknym mieście jak Aix-en-Provence mogą sprawić, że Francja stanie się w oczach turystów krajem wyjątkowo atrakcyjnym. Tu sztuka i historia tworzą niezwykle zgrany duet, a miejskie atrakcje mają wyjątkową moc przyciągania uwagi. Czas spędzony w tym mieście nie będzie czasem straconym, a o tutejszych zabytkach będzie można wspominać przez długi czas.