Z życia wzięte

W kalendarzu już jesień, a to oznacza, że niedługo można spodziewać się pierwszych oznak zimy. Choć wszyscy się jej spodziewają to jednak potrafi zaskoczyć i to nie tylko kierowców. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu wolnostojącego musisz wiedzieć, że on też wymaga odpowiednich przygotowań przed sezonem, a w szczególności niektóre jego elementy.

Okna dachowe nie wymagają jakieś szczególnej troski, jeśli jednak chcesz by służyły ci dobrze przez wiele lat warto poświęcić im odrobinę uwagi.

Po pierwsze mycie. Zanim zima rozkręci się na dobre warto je porządnie umyć, przy wykorzystaniu przeznaczonych do tego środków. Jeśli masz okna drewniane wybierz preparaty przeznaczone do drewna, analogicznie w przypadku okien PVC czy aluminiowych. Wspólna zasada jest taka, że do mycia nie używamy ostrych gąbek czy drapaków – wiadomo grozi to porysowaniem delikatnej powierzchni okna.

Po drugie konserwacja. Przed zimą warto odpowiednio zadbać o okucia i uszczelki. Zwłaszcza te drugie są narażone podczas zimy, dlatego warto dobrze je nasmarować przy użyciu smarów bądź wazeliny technicznej. Co kilka lat smarujemy również zawiasy, wykorzystując smar.

Przed zimą warto dobrze sprawdzić kołnierz uszczelniający. Zbierają się tam różne zanieczyszczenia, a jesienią liście. Trzeba je dokładnie usunąć przed zimą. Warto też zwinąć markizy zewnętrzne. W czasie zimy na pewno się przydadzą. Swoją funkcję ochronną przed słońcem będą pełnić dopiero na wiosnę.

W czasie zimy każde okno dachowe również wymaga nieco uwagi. Ważne jest przede wszystkim to by regularnie usuwać z niego zalegający śnieg. Nie tylko będzie on blokował dostęp światła słonecznego, ale będzie dużym obciążeniem dla szyby. Co prawda okna dachowe są tak zaprojektowane by nawet ciężka pokrywa ich nie uszkodziła, mimo to warto regularnie ją usuwać.

W przypadku okien drewnianych konieczne jest jeszcze malowanie i konserwacja. Wynika to z faktu, że drewno zachowuje się zupełnie inaczej pod wpływem czynników atmosferycznych niż aluminium czy PVC. Nie trzeba tego robić co rok, ale raz na trzy-cztery lata na pewno, bo to przedłuży żywotność okien.

Warto jeszcze sprawdzić szczelność – zwłaszcza jeśli nie chcemy mieć dużych strat ciepła, które jak wiadomo przekładają się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Te i wiele innych porad znajdziesz na fachowydekarz.pl