Czy wiesz, że...

W codziennym życiu powszechnie korzystamy z najróżniejszych zdobyczy technologicznych. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo nasz styl życia jest uzależniony od technologii stosowanych w procesach produkcyjnych. Należą do nich między innymi usługi CNC.

Masowa produkcja, to właśnie dzięki niej możliwa stała się rewolucja przemysłowa mająca miejsce w XIX i XX wieku. To właśnie powstającym coraz to nowym technologiom produkcyjnym  stało się możliwe tworzenie zupełnie nowej jakości produktów charakteryzujących się niespotykanymi wcześniej parametrami. Dzięki nim nastąpił rozwój technologiczny na światową skalę, efektem tych złożonych procesów powstała cywilizacja, którą znamy. W drugiej połowie ubiegłego wieku światło dzienne ujrzały pierwsze mikroprocesory - dzięki nim świat wstąpił w nową erę - nową i bezprecedensową epokę cyfryzacji. Obecnie internet oraz elektronika użytkowa towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Oczywiście rozwiązania te znalazły zastosowanie także w rozmaitych gałęziach przemysłu produkcyjnego. Już pierwsze maszyny sterowane numerycznie pozwoliły na zautomatyzowanie niektórych prostych procesów obróbki materiałów. Natomiast uwzględnienie rozwiązań polegających na sterowaniu komputerowym pracą maszyny pozwoliło na osiągnięcie niesamowitych rezultatów. To właśnie dzięki maszynom CNC stało się możliwe niemalże bezobsługowe tworzenie elementów o bardzo złożonych kształtach z jednoczesnym zachowaniem bardzo dobrej powtarzalności wymiarów. 

Laserowa obróbka materiałów

Wiele firm od lat specjalizujących się w obróbce rozmaitych materiałów inwestuje w coraz to nowe maszyny. Do najbardziej zaawansowanych tego typu sprzętów należą między innymi maszyny wykorzystujące technikę lasera. Różnego typu wiązki laserów z powodzeniem są wykorzystywane w chociażby najprostszych czynnościach - na przykład do cięcia rozmaitych materiałów. Dlaczego tak często firmy decydują się na dość kosztowną z pozoru usługę cięcia laserem?

Cięcie laserem odznacza się wieloma bardzo istotnymi z punktu widzenia firm produkcyjnych zaletami. Przede wszystkim jest to metoda pozwalająca na bardzo szybką obróbkę najróżniejszych materiałów, np. drewna, szkła oraz rozmaitych, nawet najtwardszych metali. Cięcie laserem w porównaniu z obróbką mechaniczną generuje także niewiele strat surowca. W skali produkcji przemysłowej, tego typu z pozoru niewielkie oszczędności niejednokrotnie mają ogromne znaczenie. Specjaliści z firm produkcyjnych zwracają także uwagę na fakt, że w procesie cięcia wielu materiałów, wiązka lasera pozostawia krawędzie surowca gładkie, dzieki czemu nie potrzebny jest dodatkowy etap szlifowania krawędzi. Zmniejszenie liczby etapów podczas obróbki znacząco przyczynia się do obniżenia kosztów. Z uwagi na te czynniki, cięcie laserem okazuje się być rozwiązaniem niezwykle przydatnym także z ekonomicznego punktu widzenia. W wielu gałęziach przemysłu bardzo istotne jest także, że technologia laserowej obróbki materiałów pozwala na tworzenie elementów charakteryzującą się niezwykle dużą dokładnością wymiarów.

W firmie produkcyjnej Kelmet z Łodzi z powodzeniem wykorzystuje się technologie laserowe do obróbki wysokiej klasy stali nierdzewnej. Dzięki zastosowaniu w/w zaawansowanych urządzeń możliwe jest między innymi tworzenie sprzętu powszechnie wykorzystywanego w komendach policji oraz żandarmerii wojskowej w całej Polsce. Flagowym produktem dostarczanym przez firmę Kelmet są kajdanki wykonane ze stali nierdzewnej - zastosowanie maszyn przeznaczonych do laserowej obróbki materiałów pozwoliło na stworzenie niezawodnych i trwałych produktów.