Turystyka

Wiosna coraz bliżej, a wraz z jej nadejściem pojawia się coraz więcej planów na wycieczki weekendowe i dłuższe wypady. Gdzie się wybrać, gdy przyroda budzi się do życia? Doskonałym kierunkiem będzie Beskid Sądecki. Wiosenna zieleń lasów i łąk, błękitna wstęga Popradu, a w tym pięknym otoczeniu kameralna i urokliwa Muszyna, świetna baza wypadowa dla wielbicieli aktywnego wypoczynku, spacerów i zwiedzania fascynujących miejsc.

Aktywna wiosna w Muszynie

Najbardziej oczywistym sposobem spędzania czasu w miejscu takim jak Muszyna są wycieczki piesze w góry (https://strakija.pl/blog/gory-w-muszynie-piesze-wycieczki-ktore-musisz-zorganizowac). W okolicy nie brakuje szlaków i ścieżek, którymi można się wybrać na widokowe wędrówki. Najbardziej znanym z celów takich wycieczek jest Jaworzyna Krynicka, z której roztaczają się piękne widoki na całą okolicę, a także na bardziej oddalone Tatry. Ale rozległe panoramy będą też towarzyszyć osobom, które zdecydują się na wycieczkę do Bacówki nad Wierchomlą, na Pustę Wielką, czy na Malnik, gdzie stoi wieża widokowa.

Wiosna to czas, kiedy można wyciągnąć z garażu rower i ruszyć na pierwsze wycieczki. Tu także Muszyna ma sporo do zaoferowania. Można wybrać się na przejażdżkę zarówno utwardzonymi drogami np. wzdłuż Popradu czy do sąsiednich miejscowości, takich jak Jastrzębik, gdzie w potoku znajduje się nietypowa atrakcja przyrodnicza – mofeta, jak i spróbować swoich sił podczas wycieczek terenowych i górskich, na podjazdach np. w Górach Leluchowskich. Dla miłośników mocniejszych wrażeń idealne będą trasy downhillowe znajdujące się na terenie Sankolandii.

Co robić wiosną w Muszynie

Oczywiście nie każdy musi lubić dłuższe wycieczki piesze czy rowerowe. W Muszynie i jej najbliższych okolicach nie brakuje miejsc także na krótsze spacery. Otwarte po remoncie ruiny zamku górujące nad doliną Popradu to idealny cel wycieczek i doskonały punkt widokowy. Budzącą się przyrodę można też obserwować podczas spacerów po Ogrodach Sensorycznych w dzielnicy Zapopradzie, które świetnie sprawdzą się też na wycieczkę z dziećmi. Znajdujący się na ich terenie ogród bajek przybliża postaci i legendy związane z Beskidem Sądeckim.

Sama Muszyna jest także bardzo ciekawa. Beskidzkie miasteczko wciśnięte między góry a dolinę bystrego Popradu ma długą historię i sporo zabytków. To nie tylko ruiny zamku, ale także malowniczy rynek, obronny kościół czy znajdujące się w dworku Muzeum Regionalne. W centrum miasteczka można odwiedzić Pijalnie wód mineralnych (https://strakija.pl/blog/pijalnie-wod-mineralnych-w-muszynie) m.in. w budynku Ratusza czy rozsianych w różnych częściach miejscowości altanach. Także najbliższa okolica pełna jest zabytków, w tym szczególnie cennych, drewnianych, łemkowskich cerkwi.

A po zwiedzaniu lub pieszej wycieczce relaks zapewnia Aquapark w kompleksie Klimek. Z jego basenu i saun można korzystać w ramach specjalnego pakietu Relaks w Beskidach Pensjonatu Klimek. Świetnym uzupełnieniem wycieczek i poznawania Muszyny oraz jej okolic jest też spotkanie z lokalną kuchnią inspirowaną przepisami Łemków, której kosztować można w Restauracji Strakija.